Rabata kwitnąca przez cały sezon. Jakie rośliny posadzić w słońcu i w cieniu

Katarzyna Józefowicz
Planując rabatę weźmy pod uwagę termin kwitnienia roślin. Można dobrać je tak, że od przedwiośnia do późnej jesieni coś będzie kwitło.
Planując rabatę weźmy pod uwagę termin kwitnienia roślin. Można dobrać je tak, że od przedwiośnia do późnej jesieni coś będzie kwitło. Annaer - pixabay.com
Rabata kwitnąca niemal od zimy do późnej jesieni? To możliwe. Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić, i które nadają się do cienia, a które dobrze będą rosły w słońcu.

Rabata kwitnąca przez cały sezon to marzenie każdego ogrodnika. Wprawdzie stworzenie takiej kompozycji nie jest łatwe, ale jeśli nam się uda, od wczesnej wiosny do późnej jesieni będziemy mogli cieszyć się pięknem kwitnących roślin.

Aby jednak uzyskać oczekiwany efekt, musimy dobrze skomponować rabatę, wybierając do uprawy odpowiednie gatunki roślin. Planowanie nasadzeń powinniśmy rozpocząć od ustalenia warunków, jakimi dysponujemy w ogrodzie, gdyż inne rośliny będziemy mogli uprawiać w miejscu wilgotnym i zacienionym, a inne na stanowisku słonecznym i umiarkowanie wilgotnym.

Co posadzić w cieniu, żeby mieć kwiaty przez cały sezon

Nieco trudniejszym zadaniem będzie stworzenie stale kwitnącej rabaty w cieniu, gdyż większość kwitnących roślin preferuje stanowiska słoneczne. Nie oznacza to jednak, że na zacienionej rabacie nic nie zakwitnie, gdyż istnieje całkiem sporo roślin, którym takie warunki odpowiadają.

Kwiaty do cienia - zobacz zdjęcia

Jedną z nich jest zakwitający już na przełomie lutego i marca wawrzynek wilczełyko, którego różowe kwiaty są nie tylko piękne, ale też pachnące (jest trujący, dlatego lepiej nie sadzić go w ogrodzie, w którym bawią się dzieci).

W marcu mogą do niego dołączyć białe zawilce gajowe, fioletowe przylaszczki pospolite i niebieskie cebulice syberyjskie.

W kwietniu zakwitają kolejne cienioznośne rośliny takie jak barwinek pospolity, brunera wielkolistna, fiołek wonny, miodunka czerwona, bergenia sercolistna, pierwiosnki (m.in. pospolity, lekarski) i mahonia pospolita.

Ich kwiaty zdobią rabatę zwykle tylko do maja, ale wtedy rozpoczynają już kwitnienie kolejne atrakcyjne gatunki, takie jak konwalie majowe (trzeba kontrolować ich rozrost, gdyż są bardzo ekspansywne, ciekawe odm.: „Albostriata” i „Rosea”), pragnia syberyjska, żurawka krwista, bodziszki (m.in. korzeniasty, kantabryjski), serduszka okazałe czy zawilce wielkokwiatowe. Niektóre z nich kończą kwitnienie w czerwcu (np. konwalie), inne pozostają ozdobne aż do końca lipca (np. bodziszki).

W czerwcu na półcienistej rabacie zakwita już jednak parzydło leśne, a także hortensje (ogrodowa, bukietowa, krzewiasta), które pozostają ozdobne aż do jesieni.

Latem (lipiec-sierpień) mogą do ich dołączyć bodziszki, ładnie kwitnące odmiany żurawek i funkii oraz tawułki (Arendsa i chińskie), pluskwice groniaste, zawilce japońskie, języczki pomarańczowe i kwiaty jednoroczne: begonie (stale kwitnące oraz bulwiaste) i niecierpki.

Wrzesień to czas kiedy hortensje powoli zaczynają schodzić ze sceny, ale rabata nie musi pustoszeć, gdyż do późnej jesieni nadal mogą zdobić ją kwiaty jednoroczne.

Rośliny do półcienia (na kwaśną ziemię)

Jeśli w ogrodzie dysponujemy półcienistym stanowiskiem z kwaśną glebą, również możemy liczyć na kwiaty przez cały sezon.

Zobacz zdjęcia - rośliny do półcienia

Już od końca zimy (styczeń-luty) taką rabatę mogą zdobić ciemierniki białe oraz wrzośce krwiste, a chwilę później (marzec) najwcześniejsze różaneczniki.

W kwietniu wciąż możemy podziwiać kwitnące różaneczniki i wrzośce, do których dołączają jeszcze pierisy japońskie i kwieciste (wymagają ciepłego stanowiska).

W maju i czerwcu nadal kwitną wszystkie wcześniejsze gatunki, ale dodatkowo zakwitają jeszcze azalie, kalmie i modrzewnice (np. odm. „Blue Ice”).

Gdy w czerwcu rabata powoli pustoszeje, na scenę wkraczają hortensje ogrodowe (kwaśne podłoże lubią odmiany o niebieskich kwiatach). Ich kwiaty pozostaną ozdobne aż do września, ale wtedy swój barwny spektakl rozpoczynają już wrzosy, którym mogą towarzyszyć powtarzające kwitnienie różaneczniki (np. odm. „Norfolk Candy”).

Rabata kwitnąca przez cały rok w słonecznym miejscu

Najłatwiejszym zadaniem jest stworzenie kwitnącej przez cały sezon rabaty w miejscu słonecznym. Wybór roślin preferujących takie stanowiska jest bowiem ogromny i tylko wyobraźnia ogranicza nas w ich komponowaniu.

Zobacz zdjęcia - rośliny na słoneczną rabatę

Sezon na takiej rabacie mogą rozpocząć już w styczniu i lutym oczary pośrednie, do których w marcu dołączają przebiśniegi, gęsiówki kaukaskie, miłek wiosenny, krokusy, głodek oraz kolejne krzewy (kalina wonna, leszczynowiec, dereń jadalny).

Kwiecień to głównie czas krzewów wiosennych (forsycja pośrednia, tawuła Thunberga, magnolia gwiaździsta, migdałowiec karłowy, pigwowce, kalina koreańska) i niektórych bylin (stokrotka pospolita, kosaciec żyłkowany i niski, floks szydlasty, sasanka zwyczajna).

Maj i czerwiec to niemal już eksplozja kwiatów, gdyż słoneczną rabatę biorą wtedy we władanie:

  •  kwiaty cebulowe (tulipany, hiacynty, narcyzy),
  • krzewy ozdobne (tawuła szara i wczesna, lilaki pospolite, jaśminowce wonne, kaliny koralowe, żylistki wysmukłe i szorstkie, lawendy wąskolistne)
  • byliny (piwonie, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy, kosaćce bródkowe, liliowiec żółty).

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których słoneczna rabata może tonąć w kwiatach za sprawą licznych bylin (m.in. liliowców ogrodowych, floksów wiechowatych, rudbekii, krwawników, szałwii omszonych, jastrunów wielkich, jeżówek purpurowych, liatr kłosowych, pysznogłówek).

Do dyspozycji mamy także wiele roślin jednorocznych (aksamitek, żeniszków, nasturcji, pelargonii rabatowych, kosmosów podwójnie pierzastych), a także krzewów ozdobnych (pięciorników krzewiastych, krzewuszek cudownych, tawuł japońskich, róż, budlei Davida).

Wiele z nich kwitnie aż do września, kiedy to na jesienną scenę wkraczają astry bylinowe i późne odmiany róż.

Jeśli kwiaty dobierzemy do warunków panujących w naszym ogrodzie, nie będą sprawiały problemów.
Jeśli kwiaty dobierzemy do warunków panujących w naszym ogrodzie, nie będą sprawiały problemów. Topdeq - 123RF
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl