Rabata kwiatowa - aranżacja

Z uwagi na różnorodność form ogrodowych, przed przystąpieniem do założenia rabaty należy zwrócić uwagę czy dane miejsce spełni odpowiednie warunki siedliskowe dla przyszłych nasadzeń.

Kształt rabaty należy dobrać do charakteru ogrodu. Ważne jest również tło rabaty, wtedy kwitnące byliny wspaniale kontrastować będą z zielenią żywopłotu lub elewacją domu. Podstawową zasadą przy zakładaniu tego typu skupisk roślinnych, jest szerokość rabaty, która powinna dochodzić do 1,5 m szerokości. W przypadku nieregularnych kształtów rabaty, większe rośliny, rozłożyste należy sadzić w grupach i w środku rabaty, natomiast mniejsze okazy na obrzeżach i zakrętach. Należy zwrócić uwagę na pory kwitnienia roślin, tak by kwitły przemiennie przez cały sezon.

Do bylin niskich nadających się do tworzenia rabat należą rozchodnik i dąbrówka, pięciornik rozłogowy, barwinek pospolity. Dzwonek skupiony i rumian żółty należą do bylin średniej wysokości. Do roślin wysokich należą naparstnica zwyczajna i dziewanna. Do stworzenia rabaty o regularnym kształcie, najlepiej sprawdzą się gęsiówka kaukaska, kocanki piaskowe, szałwia omszona i rojnik. Powstałą rabatę należy regularnie pielęgnować poprzez przycinanie, usuwane kwiatów, które przekwitły, usuwanie chwastów, podpieranie gatunków, które tego wymagają.      

Rośliny takie jak acena drobnolistna, barwinek pospolity, bodziszek korzeniasty, czyściec wełnisty, lebiodka pospolita, posłonek ogrodowy, rozchodnik kamczacki, wykorzystuje się do tworzenia rabat na stanowisku słonecznym. Na stanowisko cieniste można wysadzać następujące rośliny: gajowiec żółty, jaskier ostry, jasnota plamista, Kokorycz pusta, naparstnica zwyczajna, parzydło leśne, pierwiosnek wyniosły, przytulia, tawułka Arendsa, rodgresja pierzasta. Rośliny, które mogą z powodzeniem spełniać rolę soliterów na rabacie są: akant długolistny, juka karolińska, oman wspaniały, trytomia groniasta.

Rośliny należy dobrać pod względem nie tylko stanowiska, ale również ich wielkości, szybkości rozrostu i koloru kwiatów. Należy zwrócić uwagę przy komponowaniu czy rośliny nie będą się wzajemnie zagłuszały, zarastały i przede wszystkim czy pora ich kwitnienia jest właściwa.

Ciekawie będzie wyglądać rabata, na której poszczególne gatunki roślin będą kwitnąć przemiennie.
Od lipca do połowy sierpnia kwitnąć będą: trytomia groniasta, tawułka chińska, szałwia omszona, natomiast od połowy lipca do września, kwitnąć będą: aster gawędka, farbownik lazurowy, gailardia oścista.  

Rabata ma na celu zdobienia przestrzeni ogrodowej, dlatego też należy zadbać o jej regularną pielęgnacje i o odpowiednie stanowisko dla poszczególnych roślin.

Oceń artykuł
4,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak, Wikipedia

Polecamy Ci również

Zobacz także