Przygotowujemy do zimy nawierzchnię z kostki betonowej

0
Nawierzchnia z kostki betonowej
Zima to wyzwanie również dla nawierzchni ogrodowych. Dlatego trzeba je odpowiednio przygotować.

Ścieżka, czy podjazd kostki betonowej to rozwiązanie estetyczne i trwałe. Jednak przed zimą powinniśmy zadbać o nawierzchnie, żeby przetrwały ten trudny czas w dobrym stanie.

Odpowiednie przygotowanie nawierzchni z kotki betonowej do zimy pozwoli nam nie tylko zachować jej atrakcyjny wygląd, ale też walory użytkowe. Jak zatem przygotować kostkę do zimy?

Zacznij od czyszczenia nawierzchni

Przygotowania zaczynamy od oczyszczenia kostki z różnych zanieczyszczeń. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać na niej opadłych liści – ścieżkę, czy podjazd trzeba regularnie zamiatać (albo używać dmuchawy do liści – przy okazji zdmuchniemy też inne zanieczyszczenia). Przed nadejściem mrozów warto też nawierzchnię umyć myjką ciśnieniową. Dzięki temu pozbędziemy się różnych zabrudzeń, ale też mchu, czy glonów, które mogą się na kostce pojawić. Jeśli na nawierzchni są np. plamy z oleju napędowego, do ich usunięcia będziemy musieli użyć specjalistycznych środków czyszczących.

Podpowiadamy też: Jak usunąć białe wykwity z kostki brukowej

Usuń chwasty spomiędzy kostek

Porządków nie ograniczamy do samej powierzchni. Ważne jest też, aby spomiędzy kostek usunąć chwasty. Korzenie, nawet drobne, roślin umiejscowionych w szczelinach bruku, uszkadzają powierzchnię kostek. Przez to woda łatwej wsiąka do wnętrza, a kiedy pęcznieje pod wpływem mrozu, powoduje przesuwanie się kostek, czy nawet ich pęknięcia, albo kruszenie się.
Usuwając chwasty narzędziami ogrodniczymi, uważajmy, żeby nie uszkodzić bruku. Możemy też zastosować preparaty chwastobójcze, bez obaw o uszkodzenie chemiczne kostki.

Uzupełnij braki w fugach

Kiedy nawierzchnia będzie już oczyszczona, a chwasty wyplewione, pora na uzupełnienie fug. Materiał wypłukuje się w ciągu roku, a jego braki mogą zagrażać stabilności nawierzchni. Szczeliny między kostkami uzupełniamy piaskiem lub grysikiem. Pamiętajmy, żeby usunąć nadmiar i pozostałości materiału.

Zaimpregnuj kostkę brukową

Odporność kostki brukowej na zmienne warunki atmosferyczne poprawi impregnacja. Dzięki temu kostka nie będzie wchłaniała wilgoci (a więc będzie mniej narażona na pękanie, czy kruszenie pod wpływem mrozu). Ponadto specjalistyczne środki impregnujące tworzą powłokę ochronną, która ogranicza też blaknięcie kolorów, czy rozwój mchu i glonów.

Polecamy: Farby i impregnaty do kostki brukowej. Jak wybrać odpowiedni preparat

Ośnieżaj systematycznie

Nawierzchnie powinniśmy też regularnie odśnieżać – poprawi to też nasze bezpieczeństwo i komfort poruszania się. Pamiętajmy, żeby do usuwania śniegu nie używać sprzętu o ostrych, stalowych krawędziach, bo uszkodzimy kostkę. Bezpieczne dla nawierzchni i skuteczne są łopaty śnieżne np. ze wzmacnianego aluminium.

Jeśli chcemy stosować środki chemiczne, to możemy wybrać chlorek magnezu, ale pamiętajmy, żeby go używać z umiarem. Natomiast NIE stosujmy soli drogowej, która negatywnie wpływa na powierzchnie betonowe (sól, w przeciwieństwie do chlorku magnezu, jest też bardzo szkodliwa dla roślin, więc również z tego powodu nie stosujmy jej w ogrodzie).

Sprawdź: Jak uniknąć błędów przy okrywaniu roślin na zimę

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ABS Superbruk

Polecamy Ci również

Zobacz także