Przygotowujemy dekoracje grobów: wiązanki i wianki na cmentarz

0
Dekoracja grobu
Własnoręczne przygotowanie dekoracji grobów na Wszystkich Świętych nie jest trudne, a bardziej osobiste, niż kupienie gotowych wiązanek, czy wianków.

Przed dniem Wszystkich Świętych wiązanki i wieńce na grób są dostępne w dużym wyborze. Możemy je jednak przygotować samodzielnie – będą miały bardziej indywidualny charakter i wyglądały tak, jak chcemy.

Własnoręczne przygotowanie dekoracji na grób nie jest trudne, a możemy osiągnąć znacznie ciekawsze efekty, niż w przypadku gotowych dekoracji. Możemy też dobrać pasującą nam wielkość, czy wybrać indywidualne kolory.

Do przygotowania wiązanki (palmy) lub wianka będziemy potrzebować:

  • zielone gałązki – dobrze sprawdzają się iglaste, szczególnie z jodły (nie kłują i są trwałe), ale możemy wykorzystać też świerkowe, sosnowe, a nawet jałowce, czy tuje. Mają one różne odcienie zieleni i różny wygląd igieł, co warto wykorzystać jako element dekoracyjny. Różne gałązki można też ze sobą łączyć.
    Bardzo dekoracyjne są także gałązki mahonii – mają one ciemnozielone, błyszczące liście, które są bardzo trwałe (przypominają ostrokrzew, ale są łatwiejsze do zdobycia).
  • kwiaty – mogą być żywe, ale musimy się liczyć z tym, że nie będą trwałe (szczególnie jeśli chwyci przymrozek) – możemy zastosować róże, gerbery, chryzantemy. Znacznie lepszym wyborem są kwiaty suche. Do podstawowych kwiatów, które możemy wykorzystać do dekoracji grobu są zatrwiany oraz kocanki ogrodowe, zwane nieśmiertelnikami. Bardzo dekoracyjnie i okazale wyglądają również suche hortensje. Do stworzenia palmy lub wianka można użyć też sztucznych kwiatów.
  • dodatki – jako dodatki możemy wykorzystać wstążki (wąskie i szerokie, raczej w stonowanych kolorach), a także np. szyszki, owoce dzikiej róży, bardzo ciekawie wyglądają też pomarańczowe lampiony miechunki i srebrzyste blaszki miesięcznicy. Tu wiele zależy od naszych preferencji.

To Cię zainteresuje: Jak dbać o chryzantemy ogrodowe

Wszystkie te elementy możemy dostać na targach i bazarach, warto też skorzystać z zasobów ogrodu.

Do przygotowania wiązanki lub wianka potrzebny będzie również niezbyt gruby drut (są takie specjalne do kwiatów), dobre nożyczki i rękawiczki (szczególnie jeśli chcemy korzystać z kłujących gałązek).

Palma na grób

Palmę (wiązankę) na grób można przygotować z różnych zielonych gałązek oraz wybranych dodatków.

Geralt - pixabay.com
Gałązka jodły

Jako podstawę palmy (lub wianka) warto wykorzystać gałązki jodły. Jej igły nie opadają (i nie kłują).

Kapa65 - pixabay.com
Świerk srebrzysty

Warto pamiętać, że różne drzewa iglaste mają igły w różnych odcieniach i kształtach. Wykorzystajmy to, jako element dekoracyjny.

Superfactice - pixabay.com
Zimozielone liście mahonii

Mahonia to krzew o błyszczących, ciemnozielonych liściach, które nie opadają na zimę. Jej gałęzie pięknie wyglądają jako dekoracja grobu.

Katarzyna Laszczak
Zatrwian

Zatrwiany mają kwiaty w różnych kolorach, które zachowują po wysuszeniu. Warto wykorzystać je do ozdobienia palmy lub wianka na cmentarz.

Arcaion - pixabay.com
Kocanka, czyli nieśmiertelnik

Do dekoracji wiązanki lub wianka warto wykorzystać też kocanki, czyli nieśmiertelniki.

Blickpixel - pixabay.com
Hortensja - suchy kwiat

Niezwykle dekoracyjnie wyglądają również suche kwiaty hortensji ogrodowej.

Pixel2013 - pixabay.com
Sztuczny kwiat

Sztuczne kwiaty również doskonale nadają się do cmentarnych palm i wianków.

Radekkulupa - pixabay.com
Miechunka i miesięcznica

Warto również pomyśleć o dodatkowych elementach dekoracyjnych, takich jak miechunki, miesięcznice, owoce dzikiej róży itp.

9355 - pixabay.com

Zanim zaczniesz pracę...

Zanim zaczniemy pracę, dobrze jest zgromadzić wszystkie materiały – wtedy łatwiej zorientujemy się w naszych zasobach. Zastanówmy się też, czy wolimy wianek, czy palmę.
Do przygotowania wiązanki, czy wianka nie jest potrzebne szczególne miejsce – wystarczy stół, a nawet podłoga. Warto jednak pamiętać, żeby w miejscu pracy rozłożyć gazety (lub folię), bo możemy naśmiecić.

Robimy palmę (wiązankę) na cmentarz

Do przygotowania palmy będziemy potrzebowali kilku większych gałęzi jako podstawy. Ich końce zwiążmy razem drutem, a potem zacznijmy ozdabiać palmę kwiatami. Ich łodygi wsuwamy między gałęzie i mocujemy drutem (końce łodyg przycinamy). Kwiaty można mocować pojedynczo lub po kilka. Wiele zależy od ich wielkości i efektu, jaki chcemy osiągnąć. To tego możemy dodać inne elementy dekoracyjne, drobniejsze gałązki, czy liście mahonii. Zdrutowane końce gałęzi warto obwiązać szeroką wstążką (wstążkę możemy też wpleść jako dekorację).

Podpowiadamy też: Jak i czym skutecznie umyć nagrobek

Robimy wianek na cmentarz

Wianek przygotowujemy podobnie, ale z drobniejszych elementów. Bierzemy po kilka np. gałązek i kwiatów (ich łodyżki powinny mieć kilka – kilkanaście centymetrów), splatamy drutem. Do wystających łodyżek i gałązek mocujemy kolejne – i tak dalej. Pamiętajmy o tym, żeby wianek wyginać, tak żeby powstał okrąg. Kiedy końce „zejdą się” również splatamy je drutem. Miejsce łączenia warto zamaskować szeroką wstążką.
Innym sposobem na stworzenie wianka na cmentarz jest kupienie gotowej „formy”, czyli obręczy z wikliny (są dostępne w sklepach). Taką obręcz możemy też spleść z gałązek wierzby, które łatwo się wyginają. Między gałązki formy wsuwamy kwiaty, liście, iglaste gałązki, czy inne wybrane dekoracje.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także