Przydomowy ogródek warzywny

1
Rzodkiewka w ogrodzie
Na założenie ogródka warzywnego nie potrzebujemy wiele przestrzeni.

Nawet niewielki skrawek ogrodu wystarczy aby cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi warzywami. Mini ogródki warzywne i ziołowe stają się znów modnym hobby tysięcy osób na całym świecie.

Własne warzywa lub zioła, to także pewność, że jemy zdrowe produkty oraz podręczne źródło witamin lub przypraw do kulinarnych eksperymentów.

Gdzie założyć ogródek warzywny?

Na założenie ogródka warzywnego nie potrzebujemy wiele przestrzeni. Przeciętnie wystarczy powierzchnia około 50m² . Najważniejsze jednak  jest  to, że do uprawy warzyw nie jest potrzebne ogromne doświadczenie oraz specjalistyczna wiedza. Dużą część warzyw można uprawiać również w donicach lub skrzynkach. Przy rozsądnym doborze gatunków warzyw uprawą  może zająć się każdy, kto ma na to ochotę. Warto jednak pamiętać, że warzyw nie możemy uprawiać na każdym wolnym skrawku ziemi.

Optymalnym stanowiskiem do uprawy warzyw jest słoneczne miejsce (wystawa południowa lub zachodnia), w którym jednak nie rosną drzewa i krzewy ponieważ będą one konkurować z warzywami o składniki pokarmowe oraz zacieniać powierzchnię gruntu. Najwygodniejsze i atrakcyjne byłoby ulokowanie upraw w pobliżu kuchni aby prosto z niej wychodzić po świeże warzywa. W pobliżu ogródka lepiej mieć także ujęcie wody ponieważ wrażliwe sadzonki potrzebują stałego nawadniania (najlepiej wieczorem), a noszenie wody w konewkach lub rozciąganie węży z dużych odległości będzie kłopotliwe.
Ogródek najlepiej zorganizować w formie tradycyjnych grządek o szerokości około 100-120 cm, aby mieć wygodny dostęp do każdej sadzonki. Pomiędzy grządkami prowadzimy ścieżki, które nie powinny być szersze niż 40cm.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać pomidory w ogrodzie i na balkonie

Jak przygotować glebę do uprawy warzyw?

Ziemia do uprawy warzyw nie powinna być ani zbyt zwięzła ani zbyt przepuszczalna. W ciężkim, zbitym podłożu warzywa będą rosły słabo natomiast gleba lekka, piaszczysta będzie szybko traciła wilgoć. Gleby zbite, gliniaste przekopujemy i rozluźniamy piaskiem, kompostem lub odkwaszonym torfem (albo specjalnym substratem do upraw ogrodniczych). Z kolei zbyt piaszczystą glebę przy przekopywaniu wzbogacamy w nieco cięższą, gliniastą ziemię. Zabiegi te najlepiej wykonać jesienią i pozostawić przekopaną glebę w tzw. ostrej skibie do wiosny. Wiosną glebę wyrównujemy, grabimy, odchwaszczamy i możemy wysiewać nasiona warzyw.

Przeczytaj też: Jak uprawiać cukinię

Jakie wybrać warzywa do uprawy amatorskiej?

Początkujący ogrodnicy lub osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowaniem się ogrodem powinny skupić się na uprawie mało wymagających warzyw. Warto pamiętać także, że niektóre warzywa (np. pomidor, ogórek) są wrażliwe na wiosenne przymrozki i najlepiej sadzić ich sadzonki najwcześniej na początku maja. Inne warzywa można wysiewać z nasion od początku wiosny. Wygodnym rozwiązanie są nasiona umieszczone na specjalnych taśmach, które są zabezpieczone przeciw chorobom i szkodnikom oraz zawierają substancje, które ułatwiają kiełkowanie. Ten sposób uprawy nie wymaga też od początkującego ogrodnika  wprawy w siewie. Do mało wymagających warzyw należą między innymi: rzodkiewka, koper, pietruszka, sałata i inne warzywa liściowe (np. rukola), kalarepa, cukinia, buraki, marchew, por, cebula. Z powodzeniem możemy też łączyć z warzywami wszelakie zioła (np. bazylia, tymianek).

Uważaj też na: Fytoftorozę, groźną chorobę, która atakuje różne rośliny

Jak pielęgnować ogródek warzywny?

Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie warzyw jest systematyczne podlewanie oraz odchwaszczanie aby chwasty nie zdominowały roślin warzywnych. Warzywa są szczególnie wrażliwe na brak wilgoci w okresie letnich upałów i wtedy trzeba je podlewać codziennie (najlepiej wieczorem). Pamiętajmy też o zaopatrzeniu się w niezbędne narzędzia, które ułatwią nam prace w ogródku: szpadle, grabie, motyki, łopatki, widły. Warto także obserwować bacznie rośliny i szybko reagować w przypadku zauważenia chorób lub szkodników (np. ślimaków).

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także