Przycinanie roślin w ogrodzie

Przycinanie roślin w ogrodzie

przycinanie pędówUmiejętność przycinania jest niezbędna, jeśli chcemy by rośliny rosły bujnie i wyglądały dobrze. Cięcie pozwoli przywrócić zdrowy i atrakcyjny wygląd wielu roślinom.

Przycinanie najczęściej pobudza rośliny do wzrostu. Aby nie przyciąć rośliny zbyt mocno,  amatorzy mogą zacząć od delikatnego skracania pędów.

Na czym polega przycinanie?
Tym terminem określa się usuwanie martwych lub zbędnych części rośliny. Niektóre pędy wymagają usunięcia ze względu na wielkość, niepożądany kształt, wiek rośliny czy chociażby po to, by pobudzić roślinę do wytworzenia kwiatów czy owoców jak w przypadku krzewów winogron.


Kiedy przycinamy?
Nie należy czekać z tym zbyt długo, aż roślina stanie się duża i niezgrabna. Możemy zacząć od uszczykiwania wierzchołków pędów, które rosną w miejscach niepożądanych. Prace związane z przycinaniem przeprowadzamy zimą. W przypadku roślin zimozielonych zabieg ten lepiej przeprowadzić późna wiosną. Inne typy cięcia stosujemy w miarę potrzeb i w zależności od gatunku rośliny. Wiele gatunków roślin zrzucających liście wygląda na martwe, wtedy poczekajmy z cięciem do późnej wiosny i wypuszczenia liści, by łatwiej nam było rozróżnić żywe części pędów od obumarłych.

Jak ciąć?
Nie pozostawiamy żadnych postrzępionych brzegów, ani zbyt długich odcinków, które mogą obumierając gnić. Wszystkie narzędzia używane do zabiegu muszą być ostre i czyste. Każde cięcie należy wykonać nieco powyżej zdrowego pąka, z którego rozpocznie się nprzyciananie krzewówowy przyrost. Ścinamy dostatecznie blisko, by nie pozostawić zbyt długiego czopa, ale na tyle daleko od pąka, by go nie uszkodzić. Tniemy ukośnie pod kątem, równolegle do kąta pąka.

Których roślin nie wolno przycinać?
Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą cięcie, np. palmy pokojowe. Czereśnia, której obetniemy koronę nie wypuści młodych pędów w przeciwieństwie do wielu odmian wierzby. Wiele roślin będzie gorzej rosło, jeśli cięcie zostanie przeprowadzone nieprawidłowo. Na przykład lawenda, dobrze reaguje na cięcie powyżej nowego przyrostu, ale zaszkodzi jej przycięcie zbyt daleko. Jeśli nie wiemy, jak zareaguje na cięcie dana roślina, lepiej przeprowadzić delikatne skracanie pędów, zamiast zaczynać od zabiegów zbyt drastycznych.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Zadara

Zdjęcia: Gardena, Fiskars

Polecamy Ci również

Zobacz także