Przycinanie roślin czyli ingerencja w formę

Przycinanie roślin czyli ingerencja w formę

Dereń białyPrzycinanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacji roślin. Jest kilka powodów, dla których powinno się wykonywać ten zabieg.

Jeżeli chcemy mieć w swoim ogrodzie różnorodność roślin, co automatycznie wiąże się z ich ilością,
a przestrzeń naszego ogrodu nam to ogranicza, wówczas konsekwencją naszej decyzji jest to, że musimy dokonywać cięcia roślin.
Sztuka w pielęgnacji polega na braku pielęgnacji - to trochę filozoficzne określenie, które należy rozumieć w ten sposób, że nieodpowiedni wybór gatunków roślin do naszego ogrodu sprawia, że pracy w nim,
w kolejnych latach jest coraz więcej. Można jednak tak umiejętnie dobrać rośliny, aby nie wymagały one prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, były niejako samowystarczalne.
Niektóre rośliny, np. hortensja (Hydrangea), krzewuszka (Weigela), forsycja (Forsythia) wymagają cięcia, gdyż w ten sposób stymulowane jest ich kwitnienie (cięcie powinno być przeprowadzane oczywiście w odpowiednich terminach).
Kolejny powód cięcia to odmładzanie roślin, np. dereń biały (Cornus alba) sadzony między innymi dla jego czerwonych pędów, nieprzycinany zmienia ich barwę,  przez co oczywiście przestaje być
już taki atrakcyjny. Cięcie odmładzające dobrze znoszą np. cisy, jałowce oraz większość roślin liściastych, a źle np. sosny, magnolie, różaneczniki.
Przycinamy również, aby nadać kształt roślinie i uformować ją.
Cięcie jest także ważne w przypadku złamania rośliny, nieprawidłowej formy (np. w przypadku krzyżujących się gałęzi) , masowego pojawienia się chorób (szczególnie naczyniowych) lub szkodników.
Zabieg ten może mieć także charakter inwentaryzacyjny, do którego jesteśmy zmuszeni
w przypadku np. wrastania drzew w światło okna czy ściany domu.
Przycinamy też po to, aby dać roślinie możliwość do zregenerowania się w przypadku uszkodzonego systemu korzeniowego, np. zaraz po posadzeniu redukujemy część nadziemną.

Forsycja

Forsycja

Grab pospolity

Grab pospolity

Hortensja

Hortensja

Klon polny

Klon polny

Sosna czarna

Sosna czarna

Sosna górska

Sosna górska

Sosna zwyczajna

Sosna zwyczajna

Weigela (krzewuszka)

Weigela (krzewuszka)

Forsycja

Forsycja

Żywopłot

Żywopłot uformowany z klonu polnego

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Polecamy Ci również

Zobacz także