Przycinanie krzewów zawsze zielonych

Przycinanie krzewów zawsze zielonych

Przycinanie przycinanie pędówkrzewów jest istotne i to już u młodych roślin, jeżeli chcemy nadać im konkretny kształt.

Bukszpan, laurowiśnia, różanecznik oraz podobne im gatunki nie wymagają z reguły ani cięcia po posadzeniu, ponieważ są sadzone z bryłą korzeniową (bez przycinania dobrze się przyjmują), ani cięcia formującego, gdyż z natury ich pędy wyrastają symetrycznie i nie muszą być korygowane.

Przycinanie drzew i krzewów iglastych

Drzewa i krzewy iglaste przesadza się zwykle z bryłą korzeniową, dlatego nie wymagają one cięcia po posadzeniu. U tuj, cyprysików i podobnych gatunków o pokroju kolumnowym nie wykonuje się także cięcia formującego, ponieważ z natury rosną one symetrycznie w górę. U młodych jodeł, świerków, modrzewia i innych podobnych gatunków z prostym pędem przewodnim i z pędami bocznymi wykonuje się czasami zabiegi poprawiające kształt drzewa, polegające na przywiązaniu do palika krzywego pędu głównego, zwłaszcza u roślin szczepionych oraz odginanie w dół zbyt pionowo rosnących, ale niezbędnych pędów bocznych. Jednak regularne cięcie formujące, tak jak w przypadku drzew liściastych nie jest potrzebne. Może się okazać niezbędne w przypadku drzewa o dwóch pędach wierzchołkowych. Gatunki iglaste mają na ogół jedną oś główną zwaną strzałą, ale na skutek konkurencji czasami się ona rozwidla. Po usunięciu na wiosnę słabszego pędu wierzchołkowego drzewo odzyska szybko regularną formę. Niektóre gatunki tworzą kilka strzał, które możemy zachować, ale podczas silnego wiatru lub obfitych opadów śniegu powinniśmy związać razem gałęzie, aby uniknąć złamania drzewa.

Przycinanie pnączy i drzew szpalerowych
Powojniki, glicynie i inne rośliny wijące się, jak również pnącza samoczepne, jak na przykład bluszcz i dzikie wino, nie wymagają cięcia formującego. Wyjątek natomiast stanowią winorośl i drzewa szpalerowe, które od początku muszą być cięte, aby uzyskać odpowiedni kształt.

Przycinanie roślin w pojemnikach
Oleander, bieluń i inne rośliny pojemnikowe powinny przede wszystkim bujnie się rozkrzewiać i obficie kwitnąć. W tym celu należy je co jakiś czas przycinać, aby stale się rozkrzewiały i wypuszczały młode pędy. Nadawanie zaś specjalnych form roślinom pojemnikowym nie jest polecane.

Jak utworzyć formę pienną u krzewów?
Z gatunków o pokroju krzewiastym z łatwością można uformować roślinę wysokopienną. Szczególnie rośliny uprawiane w pojemnikach, jak fuksja, złocienie, pelargonie, kaliny lub ołowniki, nadają się do takiego formowania. W ten sposób można poprowadzić również wiele krzewów, np. lilaki i forsycje. Aby utworzyć formę pienną, należy odciąć wszystkie pędy boczne i pozostawić jeden pęd środkowy rosnący prosto w górę. Składniki pokarmowe pobierane przez korzenie z gleby odżywiają tylko ten pęd, który stanie się coraz silniejszy. Niekiedy pęd ten wymaga podparcia, aby utrzymał pionowy wzrost. Stale wyrastające pędy boczne należy systematycznie usuwać. Odcina się je do ustalonej przez nas wysokości na pędzie głównym. Powyżej tego miejsca pozostawia się pędy boczne, aby utworzyły koronę.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Zdjęcia: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także