Przycinanie zależy od gatunku drzewa czy krzewu oraz jego pokroju.
Trudno jest utrzymać drzewo silnie rozrastające się w niewielkiej formie. Podobnie jak trudno jest zachować smukły kształt drzewa, którego korona szybko się rozrasta.
Każdą roślinę prowadzi się i pielęgnuje zgodnie z jej naturalnym wzrostem. Wyjątek stanowią tu na przykład żywopłoty formowane.
Niektóre sosny, na przykład sosna zwyczajna i sosna czarna, tworzą wyłącznie formy wysokopienne i dlatego należy je formować tak, aby miały silny, wysoki pień. Natomiast w przypadku sosny górskiej (kosodrzewiny) takie postępowanie byłoby niemożliwe, ponieważ nie tworzy ona pnia głównego, lecz formę krzewiastą i powinna być uprawiana jako krzew. Oczywiście to od nas zależy jak bardzo chcemy ingerować w rozwój rośliny. Możemy nawet z gatunków piennych o wyprostowanych, silnych pędach uzyskać formę prawie krzewiastą, jak również z takich, jak klon polny (Acer campestre), dereń właściwy (Cornus mas), grab pospolity (Carpinus betulus), tworzących w warunkach naturalnych duże, gęste krzewy - drzewa wysokopienne.
Dzięki cięciu łatwiej jest uzyskać naturalny kształt koron oraz ochronić drzewa przed chorobami i szkodnikami. Poprzez cięcie możemy także nadać niektórym roślinom ciekawe, oryginalne kształty. Taki zabieg pielęgnacyjny wpływa korzystnie na przyjęcie się nowo posadzonych roślin, ułatwia utworzenie pięknych koron, niejednokrotnie daje możliwość tworzenia geometrycznych kształtów i bardzo pozytywnie wpływa na żywotność roślin. Na dobór gatunków do ogrodu ma więc wpływ nie tylko naturalny wzrost roślin, lecz również wybrany przez nas sposób ich formowania. Jeśli zależy nam, aby w ogrodzie rosło duże, okazałe drzewo, to wybieramy roślinę wysokopienną. Na nieformowane żywopłoty z kolei wybieramy bujnie rosnące krzewy, natomiast na rośliny okrywowe przeznaczamy gatunki niskie i rozłożyste. Jeżeli dysponujemy małą powierzchnią ogrodu, warto zdecydować się na rośliny kolumnowe, natomiast w ogrodach o większej powierzchni sadzimy drzewa o koronach rozłożystych.
Wybierając miejsce i sposób uprawy drzew i krzewów powinniśmy wcześniej zapoznać się z ich dokładnym opisem, bądź też porozmawiać o tym z fachowcem.

Forsycja

Grab pospolity

Hortensja

Klon polny

Sosna czarna

Sosna górska

Sosna zwyczajna

Weigela (krzewuszka)

Forsycja

Żywopłot uformowany z klonu polnego