Przycinanie drzew

Przycinanie drzew

Bez tego zabiegu trudno ukształtować ładną koronę drzewa czy ozdobny szpaler,
a jabłonie i grusze nie będą dobrze owocować. Ważne jest prawidłowe wykonywanie cięcia.


Pilarka. (fot. Husqvarna)Przycinanie drzew owocujących należy przeprowadzać regularnie, raz w roku. Zapewnia zdrowy wzrost i obfite plony. Zabiegu tego wymaga również większość gatunków ozdobnych, choć brzozy, buki, graby, kasztanowce, klony, magnolie oraz orzechy źle znoszą przycinanie konarów, zatem zabieg przeprowadzamy, gdy jest to naprawdę konieczne. Najlepszy czas na cięcie drzew to późna jesień lub wczesna wiosna.

Kształtowanie koron

Przycinając drzewka przede wszystkim usuwamy chore, połamane i uszkodzone pędy. Młodych drzewek nie należy przycinać za bardzo, gdyż zahamuje to wzrost rośliny. W tym wypadku kształtuje się tylko koronę. Usunąć należy gałęzie rosnące do środka zamiast na zewnątrz korony, tak, by nie krzyżowały się z sąsiednimi konarami. Dzięki temu uzyskamy ładną formę drzewa w przyszłości.
Starsze drzewa wymagają silnego przycinania prześwietlającego. Jeśli drzewo stworzyło gęstą, nieprzepuszczającą słońca koronę i przez ostatnich kilka lat nie było cięte, zaczynamy od usunięcia kilku grubszych konarów. By zahamować dalszy wzrost drzewa wzwyż, usuwamy wierzchołek korony. Po wycięciu grubych konarów, pozostałe prześwietlamy usuwając gałęzie rosnące blisko siebie, które rzucają wzajemny cień, bądź ocierają się korą. Nie zapominamy o wycięciu wszystkich gałęzi rosnących do środka korony. W wypadku bardzo zaniedbanych drzew trzeba przerzedzić koronę do tego stopnia, że może wydawać się zbyt pusta. Latem gałęzie odrosną, a w przyszłym roku drzewo wyda dużo owoców.

Piła ogrodowa uniwersalna. (fot. Gardena)Nożyce do gałęzi. (fot. Gardena)

Technika ma znaczenie
Do cięcia drzew najlepszy jest suchy, słoneczny dzień. Zabiegu nie przeprowadzamy, gdy temperatura spada poniżej 0°C – odkryte rany na korze łatwo przemarzają. Rany po cięciu należy zasmarować pastami ochronnymi dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Część ogrodników zaleca, by jabłonie i grusze zabezpieczać białą farbą emulsyjną wymieszaną z preparatami grzybobójczymi (wiśnie, czereśnie i śliwy farbą z dodatkiem Miedzianu 50), co chroni rany przed zawilgoceniem i chorobami oraz przyspiesza gojenie. Rana powinna być jak najgładsza. Gałęzie należy wycinać tuż przy nasadzie za tzw. obrączką, zaś pędy za pierwszym pąkiem. Ciąć należy pod kątem 45°. Do wycinania mniejszych gałęzi najlepszy jest ostry sekator, do grubych konarów niezbędna będzie piła. By zapobiec wyłamywaniu gałęzi i zdzieraniu kory z drzewa, najpierw podpiłowujemy konar od dołu, a następnie docinamy od góry.

Wilki w natarciu
Silne przycięcie drzew owocowych może niekiedy latem spowodować nadmierny wzrost młodych, pionowo rosnących, długich pędów, wyrastających z grubych konarów, czyli tzw. wilków, które należy regularnie usuwać. W czerwcu, gdy są jeszcze młode, trzeba wyrywać je z kory, w lipcu i sierpniu wycinać.
Na starych drzewach warto wykonać cięcie odmładzające, polegające na skróceniu wierzchołków konarów i gałęzi. Konary można skracać nawet o 3 m. Nie należy ciąć gałęzi za blisko pnia, gdyż powstają ogromne rany. Tniemy pod kątem 45° w miejscu, gdzie kończy się charakterystyczne zgrubienie, tzw. obrączka gałęzi. Po skróceniu głównych konarów drzewo trzeba prześwietlić usuwając nadmiar gałęzi ze środka korony.

Cięcie iglaków
Drzewa iglaste nie lubią cięcia, jednak w ich wypadku jest to zazwyczaj zabieg niezbędny, by ładnie ukształtować koronę. Można je przycinać dwa razy w sezonie – wiosną, zanim rośliny rozpoczną wegetację – i w sierpniu, gdy ściemnieją nowe przyrosty pędów. Ogrodnicy radzą systematyczne cięcie iglaków. U większości gatunków nowe przyrosty pojawiają się tylko na młodych gałęziach. Przycięcie dwuletniej gałęzi spowoduje, że roślina zahamuje w tym miejscu wzrost i stanie się nieforemna. Formowanie koron najlepiej tolerują cisy i żywotniki, np. tuje. Gorzej znoszą to sosny, modrzewie, świerki, jałowce i cyprysiki, jednak umiejętnie przycinane również poddają się formowaniu.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Walicka

Zdjęcia: Gardena, Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także