Przesadzanie starych drzew

Starych drzew się nie przesadza - mówi znane przysłowie. Jednak w pewnych okolicznościach może to być ostateczny ratunek dla drzewa, jeśli np. przeszkadza ono
w pracach budowlanych.


Oczywiście drzewa przesadza się tylko do określonej wielkości i do pewnego wieku, chociażby dlatego, aby możliwy był ich transport. Przesadzanie drzew ze szkółki
i przesadzanie drzew w ogrodzie jest nieporównywalne, ponieważ drzewa ze szkółki przesadza się kilkakrotnie
i odpowiednio przygotowuje do tego zabiegu, używając specjalnych maszyn i środków transportu. Stare drzewa lepiej znoszą przesadzanie, jeśli zostaną przycięte, ponieważ po przesadzeniu muszą zaopatrzyć w substancje pokarmowe mniejszą masę i dlatego łatwiej się przyjmują. Najlepiej jest zaplanować ten zabieg na jesień, kiedy deszcz zmiękczy ziemię.

Przesadza się głównie gatunki iglaste i liściaste zimozielone. Niektóre wymagające gatunki o liściach opadających na zimę, np. brzoza, tulipanowiec i grab, wykopuje się z bryłą korzeniową.

Wykopujemy roślinę krok po kroku:

  1. Usuwamy łopatą wokół rośliny powierzchniową warstwę gleby niezawierającą korzeni.
  2. Kopiemy wokół drzewa wąski rowek
  3. Przycinamy korzenie pod bryłą korzeniową.
  4. Po podkopaniu bryły dookoła, wydobywamy ją podnosząc do góry, pamiętając o tym, aby nie ciągnąć rośliny po powierzchni, gdyż grozi to jej rozpadnięciem.

Aby wykopać drzewo posadzone przed wieloma laty, do podkopywania powinniśmy przystąpić co najmniej rok wcześniej, przycinając ostrą łopatą korzenie wokół drzewa, kopiąc na obwodzie rów o średnicy 8-10 razy większej od obwodu pnia na wysokości 1 m (np. wokół drzewa o obwodzie pnia 8-10 cm kopiemy rów o średnicy 80 cm). Kopiemy rów na głębokości jednego szpadla, aby korzenie mogły się rozgałęzić. W następnym roku podczas wykopywania skracamy część nadziemną.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Affek

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także