Prymulka ogrodowa

Prymulka ogrodowa

Prymulka (łac. primula) jest byliną ogrodową z rodziny pierwiosnkowatych, często nazywanymi pierwiosnkami. Rośliny te pochodzą z umiarkowanie ciepłych rejonów Europy oraz Azji.

prymulki żółteprymulki fioletowe

Kwiaty prymulki wyrastają bardzo wcześnie, niektóre odmiany zakwitają już w marcu, inne, takie jak Primula officinalis, rozpoczynają kwitnienie w kwietniu i maju. Pierwiosnki mają pojedyncze liście oraz rurkowaty, pięciolistny kwiatostan, ich ubarwienie jest bardzo różnorodne i przybiera najczęściej odcienie żółci, błękitu, różu oraz czerwieni.

Uprawa prymulek

Prymulki najlepiej wyrastają w miejscach delikatnie osłoniętych przed silnymi promieniami słonecznymi. Gleba powinna być dość ciężka i dobrze nawodniona, najlepiej sprawdza się podłoże lekko gliniaste zawierające duże ilości próchnicy. Prymulki japońskie oraz kwieciste preferują glebę bogatą w wapń.

Prymulki wymagają częstego podlewania - w czasie letnich upałów najlepiej nawadniać je trzy razy na dobę.

prymulki

Przed nastaniem jesiennych przymrozków, prymulki najlepiej osłonić liśćmi bądź torfem - są one mało odporne na działanie niskich temperatur.
Rozmnażanie prymulek polega na wysianiu nasion, które powinno się odbywać w okresie jesiennym (od września do listopada). Nasiona dobrze jest wysiewać w dość niskiej temperaturze. Niektóre odmiany prymulek mogą wykiełkować wraz z nastaniem wiosny, inne dopiero po kilku latach.
Rozmnażanie prymulek może się odbywać także przez podział kęp. Jest to bardzo skuteczny i szybki sposób, który powinien być wykonywany w okresie wiosennym, najlepiej na przełomie maja i czerwca.

prymulka kwiatprymulka kwiat

Szkodniki i choroby roślin

Szara pleśń - jest chorobą grzybiczą, objawiającą się powstaniem szarawego nalotu na powierzchni liści. Aby zapobiec jej powstaniu, należy opryskiwać prymulki preparatami przeciwgrzybicznymi. Jeśli na powierzchni liści pojawi się szary nalot, należy niezwłocznie usunąć zaatakowane łodygi, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.
Przędziorki i mszyce - są szkodnikami atakującymi powierzchnie prymulek. Można je usunąć poprzez opryskiwanie specjalnie dobranymi preparatami. W przypadku przędziorków, najczęściej wystarczy zwiększyć wilgotność podłoża.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak, fotolia

Data publikacji: 2.09.2013

Polecamy Ci również

Zobacz także