Trawnik wydaje się nam nieodłączną częścią ogrodu. Ale równie dobrym pomysłem jest posadzenie roślin okrywowych zamiast trawnika, a przynajmniej - jego części.
Projekt ogrodu czyli zastanów się, czy na pewno chcesz trawnik
Trawnik? Czy aby na pewno? Do niedawna dość popularną metodą zagospodarowania przestrzeni ogrodu był schemat promujący tuje wzdłuż ogrodzenia, w środku trawnik, często z jednym lub kilkoma iglakami pośrodku. Z czasem okazało się, że taki pomysł, pierwotnie atrakcyjny, ponieważ tani w realizacji, jest uciążliwy i niepraktyczny.
Zobacz zdjęcia

Bluszcz pospolity znakomicie może zastąpić trawnik w miejscach, gdzie rosną wysokie drzewa.
Katarzyna Laszczak
Czy niebieski dywan z barwinka nie jest dobrą alternatywą dla trawnika?
Katarzyna Laszczak
Dąbrówka rozłogowa szybko rozrasta się, a jej liście mają bardzo oryginalny kolor.
Katarzyna Laszczak
Trzmelinę Fortune`a można uprawiać zarówno w gruncie, jak i donicach. Jej ozdobą są dwubarwne liście.
Katarzyna Laszczak
Runianka japońska to zimozielona krzewinka.
Katarzyna LaszczakPo pierwsze obowiązek cotygodniowy koszenia całego ogrodu, to strata czasu i energii. Po drugie, jeśli na środku trawnika są już dwa krzewy, gdzie w wykoszonym ogrodzie znaleźć miejsce do wypoczynku? Brak zacisznego azylu, zresztą kiedy odpoczywać, skoro ciągle trzeba kosić trawę. I tak popularny pejzaż aż prosi się o zmianę.
Dlatego warto ułatwić sobie życie i zrezygnować z niepotrzebnego trawnika. Oczywiście określenie niepotrzebny, nie dotyczy całości ogrodu. Trawnik jest nieodzownym elementem prawie każdego ogrodu, lecz w takiej wielkości, która ma spełniać swoje, wcześniej określone funkcje.
Projektując ogród warto zrobić tzw. schemat funkcjonalno-przestrzenny. Jest to podział całej działki na odpowiadające naszym potrzebom funkcje. Na przykład część przed wejściem wydzielamy jako ozdobną, tył to zaplecze gospodarcze, część południowa niech będzie ogródkiem owocowo-warzywnym, okolice tarasu to trawnik, na którym dzieci grają w piłkę, a z boku rodzice instalują grill. Mając tak rozplanowaną przestrzeń, widzimy gdzie, tak naprawdę trawnik jest potrzebny. Pozostałą przestrzeń ogrodu proponuję zagospodarować innego rodzaju roślinnością.
Podpowiadamy też: Jak założyć oczko wodne krok po kroku
Co posadzić zamiast trawnika?
Tanie i wymagające minimum pielęgnacji, jest wprowadzenie roślinności okrywowej. Są to niskie lub płożące krzewy oraz byliny i krzewinki, których podstawową funkcją jest stworzenie jednorodnej powierzchni roślinnej. Cechują się silnym wzrostem, odpornością na choroby i szkodniki, oraz uszkodzenia, są silne, długowieczne, mrozoodporne.
Raz posadzone, w odpowiednich rozstawach, po upływie jednego lub dwóch sezonów wegetacyjnych, powinny stworzyć zwarty dywan roślinny, ponieważ ich siła wzrostu jest większa niż chwastów. Dodatkową zaletą jest ich kwitnienie, czyli element kolorystyczny w ogrodzie. Również liście mogą być kolorowe i atrakcyjne. Często poleca się gatunki zimozielone i kolejna zaleta – ulistnienie zimą.
Rośliny okrywowe mają z reguły małe wymagania życiowe. Lecz dobierając odpowiadające nam gatunki, należy zwrócić uwagę jakie jest ich zapotrzebowanie na światło. Wśród roślin tego typu występuje liczna grupa gatunków, które toleruję cień. Mogą one stanowić cenne wypełnienie dla zacienionych przestrzeni ogrodu, ponieważ właściwie dobrane, stworzą interesującą kompozycję w miejscach, które uważaliśmy za stracone.
Przeczytaj też: Ogród leśny - jak urządzić ogród na leśnej działce
Kiedy sadzić byliny zamiast trawnika
Byliny okrywowe teoretycznie możemy sadzić przez cały rok (z wyjątkiem zimy). Z tym, że najbardziej polecanym terminem jest wrzesień - wtedy możemy z powodzeniem sadzić (ale też dzielić i rozmnażać) byliny. Korzystnym terminem jest również wiosna.
Rośliny zimozielone i cieniolubne, które warto posadzić zamiast trawnika
Naszym rodzimym, jest bluszcz pospolity (Hedera helix), który doskonale wypełnia przestrzenie wokół pni drzew, gdzie z reguły trudno utrzymać się trawom. Dość szybko pokrywa wolne miejsca siecią ulistnionych pędów. Gatunek cenny dla zacienionych działek o leśnym charakterze.
Barwinek pospolity (Vinca minor) to również roślina naszych lasów, o małych wymaganiach glebowych. Jej drobne, ciemnozielone listki tworzą zwarte kobierce, które wiosną okrywają się łanem fioletowych kwiatów.
Pół zimozielona i bardzo atrakcyjna jest dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – również nasza, leśna bylina. Liście z reguły pozostają przez całą zimę i już wczesną wiosną są wybarwione na kolor bordowy. Roślina rozrasta się szybko rozłogami, wyprzedzając chwasty i po niedługim czasie wypełnia rabatę. Jest znakomitym tłem dla wielu krzewów, łatwo daje się rozsadzać i może być wiodącą rośliną podszytu cienistego ogrodu.
Poznaj też: Poziomkówkę indyjską - roślinę, która szybko zadarni teren
Trzmieliny Fortune’a (Euonymus fortunei) to doskonałe krzewinki okrywowe. Dość znane są odmiany o żółtych liściach (Emerald’n Gold) oraz biało-pstrych (Emerald’n Gaiety), lecz na uwagę zasługuje odmiana Coloratus. Ma ona nieco większe liście, sztywne i ciemnozielone,które jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwono i takie pozostają w zimie.
Runianka japońska (Pachysandra terminalis) to również zimozielona krzewinka o drobnych białych kwiatkach, które pojawiają się w maju, lecz to nie kwiaty są główną zaletą rośliny. W dość szybkim czasie na glebach o dostatecznej wilgotności jasno zielone, błyszczące liście utworzą poduchowate kobierce, zarastając ściśle glebę.
Wiele innych roślin można określić mianem okrywowych obserwując z jaką szybkością i siłą rozprzestrzeniają się w ogrodzie, zarastając ściśle wolne przestrzenie. Taka obserwacja czasami poddaje pomysł na roślinę przewodnią, lub grupę roślin, które uczynią nasz ogród charakterystycznym i niepowtarzalnym jednocześnie ułatwiając jego obsługę.
wika001
Świetny pomysł! Mam w ogrodzie sporo cienia, męczę się z trawnikiem - trawa rośnie słabo, za to mech i chwasty owszem, owszem. Chyba przerzucę się na okrywowe i będzie pięknie.
pozdrawiam
saba.solarz
a ja w cieniu, zamiast trawnika, który nie chciał rosnąć mam łany konwalii i barwinka. Pracy zero , a wygląda świetnie
PiotrNiski
Drogim aczkolwiek jednorazowym wydatkiem jest zrobienie sobie ogrodu żwirowego zamiast zasiewania i troski o ładny wygląd trawy. Dla tych, którzy chcą mieć trawę, ale nie ma bata żeby jej się rosło - w cieniu, drzewami, na piasku, czy na prażącym słońcu- ciekawym zamiennikiem moga okazać sie rośliny okrywowe, caloroczne i zimozielone, ktorych nie wymagaja koszenia, ani nie potrzebne im nawozy. inną propozycja są krzewinki,
Arowana14
A może sztuczna trawa? Ja mam taką przed domem i bardzo się sprawdza I co istotne nie wymaga ona takiej pracy jak żywa. W sumie z trawy to mam zrobione skalniaki, tak wyłożone wszystko jest mchem. Czy lato czy zima jest zielono Dla mnie to genialna sprawa, sztuczny mech jest odporny na deszcz, słońce czy mróz także naprawdę długo wytrzymuje
sunn333
jak dla mnie trawnik to podstawa, w szczególności ładny trawnik, jednak taki można mieć tylko z rolki, zresztą tutaj można trochę o tym poczytać producenttrawy.pl/oferta/ do tego ładne drzewka (w tym owocowe), krzaczki, leżaczek etc. najważniejsze, żeby otoczenie było estetyczne
e-rosa_pl
Wszystko zalezy od zastosowania przestrzeni i tego czy chcemy mieć typowy ogród z trawnikiem,czy też no będą tam parkować samochodu czy też będziemy często tamtędy przechodzić. Jeżeli tak to trawnik na pewno odpada,warto postawić na kamień ogrodowy.
lidia562
Rośliny okrywowe są świetne, wyglądają bardzo efektownie, ale raczej w połączeniu z trawnikiem niż zamiast niego. Można połączyć kilka gatunków takich roślin w części ogrodu i uzyskać bardzo ciekawy efekt. W drugiej części ogrodu można wówczas zasiać trawę i mamy tym sposobem i miejsce wypoczynkowe i coś, co cieszy oko
Hubcio
Na rynku są różne alternatywy dla trawników mi się jednak najbardziej podoba naturalny trawnik
michaal85
Ja opieke nad terenem zielonym na mojej posesji powierzyłem firmie prbrembud.pl/, jestem bardzo zadowolony z ich usług, mam teraz sliczny, zadbany ogrod, ogrodnicy dbaja o każdy detal
gregorius
Kurcze fajnie, jest zaczynać ogród od podstaw..tak z projektem i robić wszystko etapami. My po wybudowaniu domu nie mieliśmy funduszy na ogród. Skończyło się na trawniku z rolki od firmy trawnik i basta. 2 lata dzielnie odkładaliśmy pieniądze na ogród marzeń..Teraz siedzimy sobie spokojnie i czekamy aż za kolejne 2-3 lata zacznie nam pięknie zarastać i cieszyć nasze oczy jeszcze bardziej.
e-rosa_pl
Do zacienionych miejsc w ogrodzie takie trawy lub kwiaty ozdobne to bardzo fajne rozwiązanie: konwalia,barwinek- idealne miejsce dla nich i na pewno całość będzie się ciekawie prezentować;)
bartnik1
Warto skorzystać z takiego rozwiązania jesli chcecie mieć naprawde wypasiony i fajny taras https://ogrod.obi.pl/kategorie/pielegna ... zia-reczne W 100% będziecie zadowoleni.
Marek.Rozacki
Trawa z rolki nie jest zła pod warunkiem, że zakładana jest przez fachowców, na odpowiednio przygotowane podłoże. Nie można też zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji. Jeżeli jej nie będzie, zaraz pojawią się chwasty, mech i inne rzeczy, tak więc nie osiągniemy zakładanego celu. Tu polecam zastosować nawóz Substral 100 dni. Bardzo dobry, skuteczny, ma dwie funkcje: Wczesna wiosna - nawóz startowy do wzmocnienia wzrostu trawy. Wiosna - nawóz do regeneracji trawy i zwiększania systemu korzeniowego. Raz zapłacimy pieniądze i zastosujemy, ale efekt będzie naprawdę bardzo dobry
rannata
A samemu się nie da jej położyć? Nie sądziłam, że to takie trudne, jak piszecie.
Big09
Nie tak ładnie nie pachnie jak skoszona trawa. Inne opcje to kamyczki, kora, kostka brukowa...
Patinka
Nie wyobrażam sobie domu bez trawnika..
Meisen
Może nie tyle domu ile ogrodu, właśnie tam trawnik jest czymś niezbędnym. Znam osoby które całe podwórko mają wykonane w kostce brukowej, co też może być dosyć praktycznym rozwiązaniem.
Florekk
Jeżeli chodzi o wybór dobrej jakości nawierzchni wykonanej z porządnych materiałów typu kostka dekoracyjna to polecam Ci sprawdzić jakie propozycje ma Pozbruk bo rzeczywiście mają się czym pochwalić i co ważne też dbają o dobrej jakości zabezpieczenia jak m.in powłoka H-Plus.