Projekt nawierzchni w ogrodzie

Projekt nawierzchni w ogrodzie

Jeśli zastanawiasz się jak będzie wyglądał Twój przyszły ogród, jak dopasować jego funkcje i wygląd do potrzeb mieszkańców domu, z jakiego materiału wykonać nawierzchnię – mamy jedną radę – zacznij od projektu aranżacji ogrodu i nawierzchni.

Właściciele domów mają zwykle określone preferencje, którymi kierują się przy projektowaniu ogrodu. Jednak zmysł estetyczny i dobry gust to dopiero połowa sukcesu. Patrząc na wiele posesji, niekiedy można dojść do wniosku, że ich właściciel, zamiast podjazdu buduje parking miejski, albo nawet lotnisko. Innym, często popełnianym błędem jest kolorystyka nawierzchni. Wynika to z samodzielnego zestawiania pstrokatych barw, pomimo że unikamy takiej „radosnej twórczości” w przypadku dachu, czy elewacji. Na takie eksperymenty kolorystyczne można pozwolić sobie we wnętrzach – tam nietrafne decyzje szybko można zamaskować, malując ściany. Projektując otoczenie domu, korzystniej zdać się na fachową pomoc – to rozwiązanie bezpieczniejsze, pewniejsze i gwarantujące lepsze efekty.

Nawierzchnia z kostki Piccola  z linii Libet Decco w kolorze nero i bianco carrara.Koło z płyt Venetia Libet Impressio, płukana kostka Piccola Libet Decco w kolorze bianco carrara oraz stopień z elementów Kravento Alto.

Projekt ogrodu i nawierzchni w ogrodzie

– Celem projektu jest odnalezienie i stworzenie całościowej wizji nawierzchni wokół domu, tak, żeby współgrała z jego otoczeniem, ogrodem, architekturą – mówi Dawid Kuptz, projektant z firmy Libet pracujący na Pomorzu – Na etapie projektowania łatwo coś zmienić, rozwiać wątpliwości. Możemy wspólnie określić oczekiwania, wyznaczyć kierunek i opracować plan działania. Ważne jest nie tylko jakie rośliny już znajdują się w ogrodzie, ale także – jakie właściciele chcieliby mieć tam w przyszłości. Dobry projekt pozwoli doprecyzować wszystkie szczegóły.

Efektowny i praktycznie urządzony ogród jest źródłem dumy każdego właściciela. Jednak każda działka jest inna, różna jest też architektura domów oraz preferencje i gusta mieszkańców. Zadaniem projektanta jest zarówno zaplanowanie formy nawierzchni, jak i pomoc w wyborze odpowiednich materiałów, które będą pasować do konkretnego domu i podkreślać jego zalety. Nawierzchnia dobrana i skomponowana przez projektanta będzie praktyczna, estetyczna, spełni również potrzeby i oczekiwania właściciela posesji.

– Różnorodność dostępnych materiałów nawierzchniowych zaskakuje wielu klientów – opowiada Dawid Kuptz. – Płyty tarasowe i kostki brukowe różnią się nie tylko kolorem, ale też i sposobem wykończenia powierzchni i kształtem. Możemy wybierać wśród produktów stylizowanych na stare nawierzchnie, elementów z dodatkiem naturalnych kruszyw, czy wiernie naśladujących kamień, np. piaskowiec, wapień czy trawertyn.

Ścieżka i stopnie z kostki Piccola Libet Decco w kolorze nero.Nawierzchnia z płyt Venetia Libet Impressio, kostek postarzanych Romano Libet Decco oraz elementów brzegowych Kravento Alto Libet Decco.

Elementy wykończeniowe

Równie ważny, co rodzaj kostki brukowej, jest wybór elementów dekoracyjnych, które podkreślą wyjątkowy charakter ogrodu. Harmonijne skomponowanie tych elementów, to również zadanie dla fachowca. Odpowiedni klimat nada naszej nawierzchni obrzeże z kolorowego żwirku, albo zastosowanie elementów z naturalnego kamienia. W aranżacji otoczenia domu liczą się wszystkie szczegóły – to one przesądzają o harmonijnym i pięknym wyglądzie. Miejsce, które jest zaprojektowane estetycznie, efektowne i praktycznie, na długo zapada w pamięć.

Nawierzchnia z kostki Via Trio z linii Libet Decco.– Zarówno przy budowie domu, jak i jego aranżacji, pomoc projektanta jest wielkim ułatwieniem – mówi Dawid Kuptz – Pozwala zaoszczędzić czas, a często też i nerwy inwestora. Z przygotowanym projektem łatwiej rozplanować prace, określić ich harmonogram, a także czuwać nad jakością wykonania. Projekt zawiera też zestawienie materiałów, co pozwala zaoszczędzić pieniądze – można kupić dokładnie określoną ilość materiałów, nie trzeba też działać metodą „prób i błędów”. W dodatku profesjonalne zaprojektowanie nawierzchni wcale nie musi być drogie.

Czy wiesz, że...

Projektanci współpracujący z renomowanymi producentami kostki brukowej działają w całej Polsce. Informacje o nich można uzyskać w autoryzowanych punktach sprzedaży materiałów nawierzchniowych lub na ich firmowych stronach www.
Warto też zdecydować się na kompleksowy zakup szlachetnych materiałów nawierzchniowych – nabycie większej ilości często jest premiowane bezpłatnym projektem indywidualnym.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także