Praktyczne i efektowne oświetlenie na taras

Praktyczne i efektowne oświetlenie na taras

W upalne dni spędzanie czasu na tarasie bywa olbrzymią przyjemnością, zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie wyposażenie tej przydomowej przestrzeni. Oprócz standardowych mebli, warto zadbać o dodatkowe elementy, które zwiększają komfort użytkowników. Jednym z nich jest prawidłowo zaplanowany system oświetleniowy.

Jakie produkty wybrać, by oświetlenie na tarasie spełniało wszystkie oczekiwania i dawało szansę na spokojny wypoczynek? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie na tarasie – do czego się przydaje?

Oświetlenie na tarasie bywa niezmiernie przydatne. Dlaczego? Przede wszystkim taras wykorzystuje się jako naturalne przedłużenie salonu. Zwłaszcza w czasie letnich upałów szkoda by było rezygnować z możliwości spędzania czasu na tarasie po zapadnięciu zmroku. W tej sytuacji oświetlenie wydaje się wręcz koniecznością.

Bez lamp na tarasie przemieszczanie się jest znacząco utrudnione i może prowadzić do bolesnych potknięć. Dodatkowo brak oświetlenia zmniejsza funkcjonalność tarasu, gdyż znacząco utrudnia choćby spożywanie kolacji na tarasie po zmroku lub kontynuowanie rozmów w ogrodzie ze znajomymi po zachodzie słońca.

Nie zapominajmy też o tym, że taras to strefa rekreacyjno-reprezentacyjna. Powinna zatem wyróżniać się ciekawą aranżacją i przytulnością. W tym przypadku ciekawie zaprojektowane oświetlenie staje się olbrzymim atutem i sposobem na wyeksponowanie ciekawych elementów przestrzeni. Taras jest dzięki temu jeszcze piękniejszy.

Rodzaje oświetlenia na taras – co może się przydać?

Jak zatem zaplanować oświetlenie na tarasie? Podstawowe zasady projektowania instalacji nie różnią się znacząco od tworzenia systemu oświetleniowego do domu.

Niezbędne jest oczywiście oświetlenie główne, które gwarantuje swobodę przemieszczania się i wykonywania prostych czynności. Zazwyczaj ma ono mniejsze natężenie niż standardowe lampy do wnętrz. Do tego celu wykorzystuje się m.in. oczka wpustowe, montowane na elewacji i stopniach, a także efektowne kinkiety na ścianach budynku.

Oprócz lamp głównych, często wprowadza się oświetlenie dekoracyjne. W tej roli świetnie sprawdzają się listwy i taśmy LED, dostępne na stronie Lampy.it. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a potrafią dać spektakularne efekty.

Lampy solarne vs lampy włączone do instalacji elektrycznej

Wiele osób staje przed dylematem – zdecydować się na lampy solarne czy oświetlenie włączone do domowej sieci energetycznej. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Oświetlenie solarne przekształca promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, wykorzystywaną do zasilania źródeł światła. Oznacza to, że takie oprawy są niemalże bezkosztowe w codziennej eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są uzależnione od ilości zmagazynowanej w ciągu dnia energii, a także dają słabszy strumień światła niż produkty włączone do instalacji elektrycznej.

Lampy zasilane z sieci pozwalają na większą swobodę w kształtowaniu oświetlenia na tarasie. Dzięki nim można stworzyć dokładnie takie warunki, jakie są w danym momencie potrzebne, bez konieczności oglądania się na warunki pogodowe i ilość światła słonecznego. Ponadto obecnie energooszczędne żarówki LED dodatkowo obniżają koszty takiego rozwiązania.

Zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie – nowoczesność w przydomowym terenie

Wielką zaletą nowoczesnych lamp do ogrodu jest możliwość włączenia ich do systemu Smart House. W praktyce oznacza to, że wszystkimi punktami świetlnymi na tarasie da się sterować za pośrednictwem dedykowanych pilotów lub mobilnych aplikacji na telefon.

Dzięki temu zwiększa się wygodę i bezpieczeństwo użytkowników, którzy nie muszą nerwowo szukać w ciemności włączników światła, a także nie potrzebują odrywać się od wcześniej wykonywanych czynności, by poprawić komfort oświetleniowy na tarasie. Nowoczesne urządzenia pozwalają na włączanie i wyłączanie lamp, zmianę natężenia, a nawet zapisywanie konkretnych ustawień lub harmonogramów oświetleniowych do wykorzystania w przyszłości.

Taki taras staje się znacznie bardziej praktyczny i naprawdę przyjazny dla użytkowników.

Oświetlenie tarasu – dbanie o bezpieczeństwo i komfort

Przydomowy taras bez oświetlenia nie jest w pełni funkcjonalny. Warto zatem już na etapie wznoszenia konstrukcji zaplanować cały system oświetleniowy. Dzięki temu przydomowa przestrzeń rekreacyjna będzie dostępna dla domowników i ich gości zawsze, gdy tylko tego zapragną, bez względu na porę dnia lub… nocy.

Materiał informacyjny www.lampy.it

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także