Pożyteczne rośliny do ogrodu, które chronią przed szkodnikami i chorobami

0
Aksamitki i jarmuż
Są rośliny, które odstraszają szkodniki od innych roślin, zwalczają bakterie, czy poprawiają jakość gleby. Warto je posadzić w ogrodzie.

Rośliny mogą korzystnie oddziaływać na siebie, a także pomagać w walce ze szkodnikami. Podpowiadamy, jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie jako naszą „tajną broń” .

Wzajemne oddziaływanie na siebie różnych gatunków roślin zwane allelopatią, to zjawisko znane od bardzo dawna. Pozytywne lub negatywne działanie roślin na inne rośliny, mikroorganizmy i zwierzęta to wynik znajdujących się w ich tkankach rozmaitych substancji chemicznych, które w postaci związków lotnych przenikają do otoczenia lub z korzeni przedostają się do podłoża.

Zobacz zdjęcia

Aksamitki wyniosłe

Aksamitki rozpierzchłe zwalczają szkodniki gleby, odstraszają mączliki, gryzonie i krety.

Katarzyna Laszczak
Nasturcje

Nasturcje przyciągają mszyce, więc nie atakują one innych roślin w sąsiedztwie nasturcji. Nie lubią ich też ślimaki i gryzonie.

Katarzyna Laszczak
Fasola

Rośliny motylkowe wzbogacają ziemię w azot.

PeterDargatz - pixabay.com
Majeranek

Majeranek warto sadzić w pobliżu marchwi, warzyw kapustnych i cebuli. Odstrasza ich szkodniki.

Lebensmittelfotos - pixabay.com
Hyzop lekarski

Hyzop lekarski m.in. dobrze działa na glebę (odstrasza bakterie chorobotwórcze).

Mereefe - pixabay.com
Szałwia lekarska

Szałwia lekarska odstrasza mszyce, ślimaki, bielinki kapustniki i rolnice.

Hans - pixabay.com
Lawenda

Lawenda odstrasza mrówki.

Couleur - pixabay.com
Tymianek

Mrówki nie lubią też zapachu tymianku.

Hans - pixabay.com
Mięta

Mięta pieprzowa (w większych ilościach) odstrasza mszyce.

Sopisat - pixabay.com
Cząber

Mszyce nie lubią też cząbru.

Hans - pixabay.com
Czosnek

Czosnek warto sadzić w pobliżu roślin chorujących na mączniaka (np. floksy, winorośl, truskawki). Poza działaniem grzybobójczym czosnek też oczyszcza powietrze.

Schwoaze - pixabay.com
Jałowiec

Jałowiec należy do roślin, które "oczyszczają" powietrze ze szkodliwych patogenów.

Uroburos - pixabay.com
Sosna

Powietrze pomoże oczyścić również sosna.

Zdenet - pixabay.com

Znanych jest kilka tysięcy związków allelopatycznych, ale w uprawach najcenniejsze są te o działaniu przeciwgrzybiczym, przeciwbakteryjnym i odstraszającym szkodniki, dlatego rośliny, które je posiadają (tzw. rośliny fitosanitarne), to cenna broń w walce z chorobami i szkodnikami roślin. Polecamy rośliny, które działają jak "środki ochrony roślin" w ogrodzie.

Sprawdź też: Jakie rośliny warto sadzić razem, a jakich połączeń unikać

Aksamitka zwalczy szkodniki gleby i odstraszy mączliki oraz gryzonie

Jedną z najbardziej znanych i cenionych roślin allelopatycznych jest między innymi aksamitka (rozpierzchła i wyniosła), w której korzeniach znajduje się związek chemiczny (α-Tertienyl), mający niekorzystny wpływ na nicienie oraz wykazujący działanie przeciwgrzybicze w stosunku do niektórych rodzajów grzybów.

W uprawach ogrodniczych szkodliwe nicienie zagrażają wielu roślinom (m.in. truskawkom, burakom, kapuście i innym warzywom), dlatego sadzenie aksamitek w ich bezpośrednim sąsiedztwie, chroni je przed szkodnikami.

Co ciekawe, wydzielane przez aksamitkę substancje lotne, odstraszają też mączliki szklarniowe, dlatego roślinę warto wysiewać również pod osłonami.

Jak by tego było mało, zapach aksamitki odstrasza też gryzonie i krety.

Podpowiadamy też: Jakich drzew i krzewów nie sadzić razem, bo będą chorować

Nasturcja przeciw mszycom i ślimakom

Kolejną cenną rośliną jest nasturcja, która nie tylko ściąga na siebie mszyce, chroniąc w ten sposób inne, mniej atrakcyjne dla szkodnika rośliny, ale też odstrasza swoim zapachem ślimaki i gryzonie. Z tego względu nasturcję warto wysiewać w pobliżu upraw szczególnie zagrożonych przez mszyce i ślimaki (np. kapusta, sałata).

Rośliny motylkowe użyźnią ziemię

Bardzo ciekawymi roślinami fitosanitarnymi są również warzywa motylkowe (m.in. bób, fasola). Na ich korzeniach bytują pożyteczne bakterie brodawkowe, wiążące z atmosfery azot i naturalnie wzbogacające podłoże w ten pierwiastek.

Tę szczególną właściwość wykorzystuje się wysiewając niektóre rośliny motylkowe na tzw. zielony nawóz, który po przekopaniu, bardzo poprawia jakość i żyzność gleby (m.in. łubin żółty, peluszka).

Kiedy zdecydujemy się na uprawę roślin motylkowych, musimy tylko pamiętać, aby na zajmowanym przez nie stanowisku nie sadzić warzyw z tej samej rodziny przez kolejne 3-4 lata, gdyż oprócz cennego azotu, w glebie mogą pozostać formy przetrwalnikowe wspólnych dla roślin motylkowych chorób i szkodników.

Zioła do zadań specjalnych

Bardzo ciekawą grupą roślin mających korzystne oddziaływanie na uprawy ogrodnicze są też zioła, z których wiele wydziela silne i nie tolerowane przez szkodniki substancje lotne. Należy do nich między innymi majeranek ogrodowy, którego aromat odstrasza szkodniki marchwi, warzyw kapustnych i cebuli.

Polecamy: Skuteczne sposoby na pozbycie się szkodników roślin doniczkowych

Hyzop lekarski niszczy chorobotwórcze bakterie glebowe i odstrasza rolnice.

Działanie odstraszające na gąsienice, ślimaki, mszyce, bielinki kapustniki i rolnice wykazuje także szałwia lekarska.

Jeśli natomiast mamy problem z mrówkami, posadźmy w pobliżu ich siedlisk lawendę i tymianek, których zapachu owady bardzo nie lubią.

Żeby ograniczyć problem z mszyc, w pobliżu zagrożonych roślin posadźmy też sporo mięty pieprzowej i cząbru ogrodowego, których zapach odstrasza szkodniki.

Czosnek ochroni przed mączniakiem i oczyści powietrze

Niezbyt atrakcyjną, ale za to skuteczną rośliną allelopatyczną jest także czosnek. Zawarte w nim związki siarki mają działanie grzybobójcze (odstraszają też przędziorki), szczególnie w stosunku do mączniaka prawdziwego, dlatego warto posadzić go w pobliżu roślin szczególnie narażonych na tą chorobę (m.in. floksów wiechowatych, róż, winorośli, truskawek).

Jeśli czosnek nie specjalnie pasuje nam do rabatowej kompozycji ozdobnej, znajdźmy dla niego takie miejsce, w którym będzie czuł się dobrze i spełni swoje zadanie, ale nie będzie zbytnio rzucał się w oczy.

Z czosnkiem warto zaprzyjaźnić się również dlatego, że należy do roślin wydzielających substancje hamujące rozwój szkodliwych mikroorganizmów w powietrzu (tzw. fitoncydy), dzięki czemu w jego pobliżu otoczenie staje się czystsze i wolne od patogenów. Takie działanie mają też np. jałowiec i sosna.

Poznaj też: Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze

Oceń artykuł
4,45 / 40 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także