Poziomka w ogrodzie. Uprawa i odmiany poziomek

5
Uprawa poziomki w ogrodzie
Poziomki są blisko spokrewnione z truskawkami. Dają owoce podobne w wyglądzie, ale znacznie mniejsze.

Poziomka - niepowtarzalny smak i aromat tej maleńkiej krzewinki leśnej jest niewątpliwym symbolem pełni lata i słońca.

Poziomki rosną w każdej glebie i owocują przez cały sezon, a ze względu na pracochłonność zbioru nie nadają się na szczęście do produkcji masowej. Ale za to każdy ogrodnik amator może uprawiać ten luksusowy owoc.

Poziomki są składnikiem runa leśnego i od najdawniejszych czasów były wykorzystywane przez ludzi w ziołolecznictwie i w gospodarstwie domowym. Zawierają dużo witaminy C oraz innych witamin i soli mineralnych. Najcenniejsze są jednak ich wyjątkowe walory smakowe i aromatyczne. Tak jak w przypadku truskawek, poziomki są najsmaczniejsze zaraz po zerwaniu z krzaka, przechowywane dłużej tracą swoje walory. Na szczęście można je mrozić i suszyć. Ich młode liście są cennym składnikiem aromatycznych ziołowych herbatek.

Polecamy poradnik: Truskawki – uprawa i odmiany

Stanowisko i uprawa poziomek

Krzewinki poziomek w pierwszym roku po posadzeniu rozrastają się, następne dwa lata owocują intensywnie i w czwartym roku zamierają. Należy więc sukcesywnie dosadzać nowe poziomki. Rosną w zasadzie na każdej glebie, lubią stanowiska słoneczne, a także lekko zacienione. Nie potrzebują nawożenia, ale przed posadzeniem nowych sadzonek warto wzbogacić glebę o mieszankę kompostu z obornikiem. W słoneczne dni wymagają podlewania, a wczesną wiosną dobrze jest usunąć stare, zeszłoroczne liście. Poziomki dobrze rosną w towarzystwie innych roślin, ale nie znoszą sąsiedztwa chwastów. Może dlatego zaleca się ściółkowanie, czyli układanie słomy lub agrowłókniny wokół krzewinek, co zabezpiecza je przed chwastami i zbędnym parowaniem wody z gleby. Poziomki rozpoczynają wegetację w kwietniu, w maju pojawiają się kwiaty, z których pierwsze owoce dojrzewają już na przełomie maja i czerwca. Reszta sezonu jest niezwykle pracowita dla poziomek, które jednocześnie kwitną i owocują do pierwszych przymrozków.

Rozmnażanie poziomek
Krzewy poziomek w zasadzie nie wytwarzają rozłogów. Rozmnażamy je więc, przez wysiew nasion do doniczek w styczniu, a następnie sadzonki pikujemy na przygotowane odchwaszczone stanowiska w maju i czerwcu. Ogólnie dostępne są też gotowe sadzonki poziomek. Nasiona możemy uzyskać z własnej uprawy, zostawiając kilka dojrzałych poziomek i pozwalając im wyschnąć na słońcu. Z zasuszonych owoców łatwo wykruszyć nasiona. Jeśli ktoś pokusi się o kupienie odmiany rozłogowej poziomki, musi się liczyć z tym, że jest to gatunek słabiej i krócej owocujący. Poziomki nadają się do uprawy doniczkowej.

Poznaj: Roślinę łudząco podobną do poziomki, czyli poziomkówkę indyjską


Polecane gatunki poziomek to:

  • Rugia, odmiana wytwarzająca nieduże, czerwone, kuliste owoce, przypominające smakiem i aromatem dziko rosnące leśne poziomki. Rugia owocuje obficie od połowy czerwca do końca października i jest odporna na choroby.
  • Baron Solemacher to odmiana wydająca większe niż Rugia, wydłużone owoce, które są słodkie i soczyste, także kiedy są niedojrzałe. Owocuje bardzo obficie od czerwca do pierwszych przymrozków. Wymaga okrycia na zimę.

Przeczytaj poradnik: Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Oceń artykuł
4,13 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także