Powojniki – ozdoby każdej pergoli

2
Powojnik - clematis
Powojniki to pnącza o wyjątkowo okazałych kwiatach. W zależności od odmiany kwitną od wiosny do jesieni. Dlatego warto posadzić różne, żeby jak najdłużej cieszyć się ich kwiatami.

Powojniki zdobywają coraz liczniejsze grono wielbicieli. Ich odmiany wielkokwiatowe są ozdobą wielu ogrodów, ale niestety kwitną dość krótko. Radzimy, jak pielęgnować clematisy, by cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej.

Mniej znane odmiany botaniczne, o mniejszych, ale równie pięknych kwiatach, można dobrać tak, by kwitły od wiosny do jesieni.
Clematisy, znane bardziej jako powojniki, zadomowiły się w naszym klimacie na dobre. Ich egzotycznie wyglądające duże kwiaty i bardzo często ozdobne kwiatostany są niezwykle efektowną dekoracją altan i pergoli. Są to wieloletnie pnącza o bujnych, corocznych przyrostach.

Uprawa powojników  - podstawowe zasady

Clematisy wymagają żyznej i przepuszczalnej ziemi. Najlepiej rosną w miejscach wystawionych na zachód - mają wtedy odpowiednią ilość słońca, ale nie są wystawione na palące promienie. Powojniki wymagają też pewnej czujności przy podlewaniu, bo źle znoszą zarówno przesuszenie, jak i bardzo mokrą ziemię. Ze względu na obfite kwitnienie i szybki przyrost musimy też zadbać o ich nawożenie. Powojniki dobrze też regularnie przycinać. Termin tego zabiegu zależy od czasu kwitnienia, co jest omówione poniżej. Wiele odmian powojników jest odpornych na mróz, ale jesienią lepiej okryć ziemię nad ich korzeniami.

Polecamy do ogrodu: Milin - pnącze o kwiatach jak trąbki


Powojnik

Kwiaty powojników wyglądają egzotycznie i są bardzo okazałe.

Katarzyna Laszczak
Kwitnący powojnik

Obsypane dużymi kwiatami pędy powojnika wyglądają naprawdę pięknie.

Cocoparisienne - pixabay.com
Powojnik o pełnych kwiatach

Powojniki mają wiele odmian, również o pełnych kwiatach.

Katrineds - pixabay.com
Różowy powojnik

Różne odmiany clematisów kwitną o różnych porach roku - od wczesnej wiosny, do późnej jesieni.

KleeKarl - pixabay.com
Fioletowy powojnik

Kwiaty clematisów przypominają gwiazdy, są też odmiany o kwiatach dzwonkowatych.

Krakowianin - pixabay.com
Kwiat powojnika

Kwiaty powojników często są dwubarwne.

Skeeze - pixabay.com
Powojnik tangucki

Powojnik tangucki kwitnie późną jesienią. Jako jedyny wytwarza żółte kwiaty.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Powojnik pnący po przekwitnięciu

Niektóre powojniki wyglądają bardzo atrakcyjnie również po przekwitnięciu. Ich owocostany utrzymują się na pędach nawet zimą.

Hans - pixabay.com

Powojniki kwitnące wiosną

Najwcześniej, bo w kwietniu, zanim pojawią się liście na drzewach, zakwitają odmiany clematisa alpejskiego - „Blue Princess” o pachnących niebieskich kwiatach, czy odporna na suszę „Frankie”. Już w maju zakwitają pachnące odmiany clematisa górskiego o różowych kwiatach „Tetra Rose” czy białych „Wilsonie”. Wczesne odmiany czasem powtarzają kwitnienie w sierpniu. Powojniki górskie charakteryzują się niezwykłą siłą wzrostu dochodzącą do 3 m wysokości rocznie. Jeżeli regularnie je podcinamy, kwitną chętnie i bujnie

Pamiętajmy jednak, że różne odmiany powojników wymagają cięcia w różnych okresach. Powojniki górski i alpejski podcinamy zaraz po kwitnieniu, czyli w maju lub czerwcu i do jesieni pozwalamy im rosnąć swobodnie. Odmiany te zawiązują bowiem na jesiennych pędach pąki kwiatowe, które rozwiną się w następnym sezonie. Wcześnie kwitnące odmiany powojnika, wymagają stanowiska osłoniętego od wiatru i dość słonecznego. Są wrażliwe na niskie temperatury, więc należy je osłaniać na zimę. Rosną w naturze na górskich stokach w Alpach i Tatrach i są gatunkami chronionymi.

RadzimyJak sadzić, pielęgnować i przycinać róże

Powojniki kwitnące wczesnym latem

Odmiany mieszańców clematisa mają duże, piękne, często dwukolorowe kwiaty. Na przykład odmiana „Multi Blue” o przypominających gwiazdy, błękitnych kwiatach z ozdobnym białym paskiem na płatkach. Godna polecenia jest też odmiana „Rotality” o kwiatach pełnych w kolorach od białego, przez różowy do rożnych odcieni niebieskiego i fioletowego. Kwiaty rozwijają się pod koniec maja lub czerwca. Mieszańce powojników nadają się do uprawy w pojemnikach, na tarasach i balkonach. Te odmiany wymagają cięcia zimowego. Skracając je, pozostawiamy około metrowej długości pędy, które w sezonie dorosną do 2-3 m długości. Jeśli usuniemy zawiązujące się po pierwszym kwitnieniu owocostany, możemy skłonić powojniki do ponownego kwitnienia w sierpniu i wrześniu.

Powojniki kwitnące od lipca do września

Druga połowa lata to okres kwitnienia drugiej grupy odmian mieszańców powojników. Wtedy swe dzwonkowate, purpurowe kwiaty otwiera odmiana „Savannah”, a „Mme Julia Crrevon” pokrywa się burzą niedużych, ale licznych czerwonych kwiatów. Późno kwitnące odmiany są godne polecenia również dlatego, że charakteryzują się różnorodnością form kwiatów i ich ciekawą kolorystyką.

Odmiany te przycinamy w listopadzie i grudniu, zostawiając 30-centymetrowe pędy nad ziemią. Nie bójmy się tak drastycznego cięcia. Poprawia ono nie tylko kwitnienie powojników, ale również sprawia, że mają bardziej zwarty pokrój.

To Cię zainteresuje: Niebezpieczne rośliny w ogrodzie. Na co trzeba uważać

Powojniki kwitnące jesienią

Najpóźniej, bo nawet do października, kwitnie mało znana odmiana powojnika tanguckiego („Lambton Park”). Jest to jedyny powojnik o żółtych kwiatach i bardzo ozdobnych owocostanach. Równie długo, bo od lipca do października kwitnie różowymi dzwonkami „Etole Rose” - odmiana teksaskiego clematisa.

Oceń artykuł
4,06 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także