Powojniki – ozdoby każdej pergoli

2
Powojniki – ozdoby każdej pergoli

powojnikPowojniki zdobywają coraz liczniejsze grono wielbicieli. Ich odmiany wielkokwiatowe są ozdobą wielu ogrodów, ale niestety kwitną dość krótko. Radzimy, jak pielęgnować clematisy, by cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej.

Mniej znane odmiany botaniczne, o mniejszych, ale równie pięknych kwiatach, można dobrać tak, by kwitły od wiosny do jesieni.
Clematisy, znane bardziej jako powojniki, zadomowiły się w naszym klimacie na dobre. Ich egzotycznie wyglądające duże kwiaty i bardzo często ozdobne kwiatostany są niezwykle efektowną dekoracją altan i pergoli. Są to wieloletnie pnącza o bujnych, corocznych przyrostach.

Polecamy do ogrodu: Echinacea zwana jeżówką to kwiaty na zdrowie

Powojniki kwitnące wiosną

Najwcześniej, bo w kwietniu, zanim pojawią się liście na drzewach, zakwitają odmiany clematisa alpejskiego - „Blue Princess” o pachnących niebieskich kwiatach, czy odporna na suszę „Frankie”. Już w maju zakwitają pachnące odmiany clematisa górskiego o różowych kwiatach „Tetra Rose” czy białych „Wilsonie”. Wczesne odmiany czasem powtarzają kwitnienie w sierpniu. Powojniki górskie charakteryzują się niezwykłą siłą wzrostu dochodzącą do 3 m wysokości rocznie. Jeżeli regularnie je podcinamy, kwitną chętnie i bujnie. Pamiętajmy jednak, że różne odmiany powojników wymagają cięcia w różnych okresach. Powojniki górski i alpejski podcinamy zaraz po kwitnieniu, czyli w maju lub czerwcu i do jesieni pozwalamy im rosnąć swobodnie. Odmiany te zawiązują bowiem na jesiennych pędach pąki kwiatowe, które rozwiną się w następnym sezonie. Wcześnie kwitnące odmiany powojnika, wymagają stanowiska osłoniętego od wiatru i dość słonecznego. Są wrażliwe na niskie temperatury, więc należy je osłaniać na zimę. Rosną w naturze na górskich stokach w Alpach i Tatrach i są gatunkami chronionymi.

Kwitnące wczesnym latemklematis
Odmiany mieszańców clematisa mają duże, piękne, często dwukolorowe kwiaty. Na przykład odmiana „Multi Blue” o przypominających gwiazdy, błękitnych kwiatach z ozdobnym białym paskiem na płatkach. Godna polecenia jest też odmiana „Rotality” o kwiatach pełnych w kolorach od białego, przez różowy do rożnych odcieni niebieskiego i fioletowego. Kwiaty rozwijają się pod koniec maja lub czerwca. Mieszańce powojników nadają się do uprawy w pojemnikach, na tarasach i balkonach. Te odmiany wymagają cięcia zimowego. Skracając je, pozostawiamy około metrowej długości pędy, które w sezonie dorosną do 2-3 m długości. Jeśli usuniemy zawiązujące się po pierwszym kwitnieniu owocostany, możemy skłonić powojniki do ponownego kwitnienia w sierpniu i wrześniu.

RadzimyJak sadzić, pielęgnować i przycinać róże

Od lipca do września
Druga połowa lata to okres kwitnienia drugiej grupy odmian mieszańców powojników. Wtedy swe dzwonkowate, purpurowe kwiaty otwiera odmiana „Savannah”, a „Mme Julia Crrevon” pokrywa się burzą niedużych, ale licznych czerwonych kwiatów. Późno kwitnące odmiany są godne polecenia również dlatego, że charakteryzują się różnorodnością form kwiatów i ich ciekawą kolorystyką. Odmiany te przycinamy w listopadzie i grudniu, zostawiając 30-centymetrowe pędy nad ziemią. Nie bójmy się tak drastycznego cięcia. Poprawia ono nie tylko kwitnienie powojników, ale również sprawia, że mają bardziej zwarty pokrój.
Najpóźniej, bo nawet do października, kwitnie mało znana odmiana powojnika tanguckiego („Lambton Park”). Jest to jedyny powojnik o żółtych kwiatach i bardzo ozdobnych owocostanach. Równie długo, bo od lipca do października kwitnie różowymi dzwonkami „Etole Rose” - odmiana teksaskiego clematisa.

powojnik w ogrodzie

Oceń artykuł
4,06 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także