Poskrzypka – szkodnik roślin. Jak zwalczać poskrzypkę liliową, cebulową i inne

0
Poskrzypka liliowa
Poskrzypki są spokrewnione ze stonką ziemniaczaną. W zależności od gatunku "specjalizują się" w różnych roślinach - to szkodniki m.in. lilii i innych roślin cebulowych (także szczypiorku i cebuli), a także szparagów.

Poskrzypka nie wygląda groźnie, ale to szkodnik m.in. lilii, szachownic a także cebuli i szczypiorku. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym szkodnikiem.

Stonka ziemniaczana to dobrze znany i groźny szkodnik, jednak jego bliska kuzynka poskrzypka wcale nie ustępuje mu żarłocznością i uciążliwością. Ten pięknie ubarwiony chrząszcz to zmora każdego ogrodnika, dlatego warto poznać go bliżej, aby wiedzieć, jak z nim walczyć.

Poznaj też: Niegroźnego kowala i nie myl go z poskrzypką

Poskrzypka liliowa – szkodnik lilii, szachownic i konwalii

W naszych ogrodach najpopularniejsza jest poskrzypka liliowa, z upodobaniem zajadająca liście i pąki kwiatowe różnych gatunków lilii, a także szachownic i konwalii. Dorosłe owady oraz larwy bez problemu możemy dostrzec na roślinach już w kwietniu, gdyż są bardzo charakterystyczne.

W oczy rzucają się przede wszystkim duże (ok. 6-8 mm długości), podłużne, jaskrawo ubarwione, czerwone chrząszcze, które po wyjściu z zimowych kryjówek rozpoczynają żerowanie i rozmnażanie.

Samica składa na spodzie liści dziesiątki małych, zebranych w niewielkie pakiety pomarańczowych jajeczek, z których po kilku dniach wylęgają się bardzo żarłoczne larwy. Przed wzrokiem potencjalnych wrogów, chroni je śluzowata kupka wydzielin i odchodów, która niemal całkowicie pokrywa ich ciała.

Polecamy: 10 sposobów na piękne lilie

Kiedy larwy osiągną odpowiednie rozmiary, schodzą do gleby (dzieje się to w czerwcu), przepoczwarzają się, ponownie wychodzą na powierzchnię i już jako dorosłe owady rozpoczynają żerowanie oraz składanie jaj. W jednym sezonie mogą rozwinąć się 2-3 pokolenia.

Jak zwalczać poskrzypkę liliową

Zmasowany atak czerwonych chrząszczy i ich młodych, wyżerających w liściach i pąkach kwiatowych wielkie dziury, może w krótkim czasie bardzo oszpecić roślinę. Zaatakowana roślina nie tylko traci ładny wygląd, ale też słabnie i staje się bardziej podatna na ataki chorób.

Z racji bliskiego pokrewieństwa z odporną na środki ochrony roślin stonką, poskrzypka jest bardzo trudna do zwalczania. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się jej z ogrodu jest systematyczne i dokładne wyłapywanie i niszczenie dorosłych owadów, a także usuwanie z roślin liści z żerującymi na nich larwami.

UWAGA: Niech nas przy tym nie zrażą odgłosy wydawane przez złapane owady. Poskrzypki w chwili zagrożenia wydają bardzo charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, mający na celu odstraszyć intruza (owad wydaje go pocierając odwłokiem o pokrywy skrzydeł).

Przy okazji zbierania owadów, należy też dokładnie sprawdzać dolną stronę liści, niszcząc znajdujące się tam jaja.

Uważaj też na: Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów. Rozpoznawanie i zwalczanie

Opryski na poskrzypkę liliową

Choć ta metoda walki z poskrzypką jest najskuteczniejsza, jest też przy okazji żmudna i czasochłonna, dlatego jeśli posiadamy duży ogród z mnóstwem lilii, niezbędny może się okazać oprysk preparatami ochrony roślin (m.in. na mszyce lub chrząszcze np. Decis Ogród 015 EW, Decis AL, Karate Gold).

To jednak również nie gwarantuje sukcesu, gdyż w czasie oprysku na roślinach mogą znajdować się różne stadia rozwojowe owada, a tylko dorosłe chrząszcze są wrażliwe na środki chemiczne. Jaja na większość z nich są odporne, a do larw ukrytych pod „śluzowatą pierzynką odchodów” preparaty docierają z trudem, dlatego opryski muszą być powtarzane kilka razy w sezonie (w odstępach czasu i dawkach zalecanych przez producenta środka).

Poskrzypka cebulowa – szkodnik szczypiorku, cebuli i kwiatów cebulowych

Oprócz poskrzypki liliowej, w ogrodach pojawia się też kilka innych gatunków tego szkodnika. Wprawdzie spotykane są rzadziej niż poskrzypka liliowa, ale w uprawach także mogą wyrządzić niemałe szkody. Najpopularniejszym z nich jest poskrzypka cebulowa, która gustuje zarówno w ozdobnych roślinach cebulowych (m.in. lilie, szachownice) jak i w cebulowych warzywach (głównie cebula i szczypiorek, rzadziej por).

Dorosły owad ma stonowany, ceglasto-pomarańczowy kolor i mniej rzuca się w oczy niż jego czerwona kuzynka. Żerowanie rozpoczyna wiosną na cebuli z dymki, szczypiorze i zimującym porze, po czym przenosi się na cebulę uprawianą z siewu.

Poznaj: Robaczki świętojańskie - co to za owady i dlaczego świecą

Zwalczanie poskrzypki cebulowej

Sposoby walki ze szkodnikiem są podobne, jak w przypadku poskrzypki liliowej, ale preparaty chemiczne należy wybierać spośród środków aktualnie polecanych do walki ze szkodnikiem na danej uprawie (informacja u sprzedawcy). Na większych obszarach można też zakładać poletka chwytne obsadzone siedmiolatką lub dymką i niszczyć gromadzące się na nich owady.

Inne poskrzypki

Rzadziej spotykanymi w ogrodach poskrzypkami są natomiast ciekawie ubarwione i ozdobione kropkami poskrzypki szparagowa i dwunastokropkowa, atakujące głównie szparagi.

To Cię zainteresuje: Skośnik pomidorowy - szkodnik nie tylko pomidorów

Oceń artykuł
4,08 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także