Porządnie wykonany ogród w dobrej cenie

Ogród dobrze zaprojektowany

Zakładanie ogrodu to tak samo ważna inwestycja, jak budowa domu. Niestety, wiele osób często o tym zapomina, w efekcie czego możemy podziwiać całe osiedla pięknych domów w paskudnych ogrodach.

Zaprojektowanie ogrodu warto powierzyć osobie z odpowiednimi kompetencjami. Architekt krajobrazu nie tylko ładnie, ale przede wszystkim dobrze zaprojektuje ogród, uwzględniając wszelkie aspekty inżynieryjne i geograficzne, takie jak fizjografia terenu, stosunki wodne, PH i skład gleby, czy kierunki świata (wystawa wobec słońca, wiatru). Dobierze też rośliny, które będą właściwe dla lokalnych warunków i na dane stanowisko.

Często inwestor próbuje na własną rękę zakładać ogród lub powierza to firmie, która zaproponuje najniższą cenę za usługę. Trend ten umocniły zwłaszcza popularne w ostatnich latach serwisy ogłoszeniowe, gdzie na zapytanie ofertowe może odpowiedzieć w zasadzie każdy. Nikt nie lubi przepłacać, ale trzeba pamiętać, że taniej nie oznacza lepiej. Jeżeli ktoś składa ofertę znacznie niższą od standardowych, powinno to dać inwestorowi do myślenia. Mogą z tego potem wyjść takie kwiatki, jak na zdjęciu poniżej.

W najlepszym wypadku kończy się poprawkami, które są kosztowne i niestety długotrwałe. W rzeczywistości większość dobrych firm działających na rynku nie ma wygórowanych cen i zawsze stara się dostosować do wymagań inwestora. Takie firmy można znaleźć w serwisie mygreenspace.pl, który promuje tylko dobre praktyki i rzetelnych wykonawców.
Okazuje się też, że ogrody można wykonywać: i dobrze, i za rozsądną cenę. Oto przykład z Wrocławia. Takie warunki zastał architekt krajobrazu:

Ogród był bardzo trudny, ponieważ nie miał odwodnienia. Zadaniem architekta krajobrazu oraz e-Wykonawcy było nie tylko przywrócenie ładu estetycznego, ale przede wszystkim uregulowanie stosunków wodnych na działce. W efekcie powstał ogród wodny, którego drenaż kieruje wodę do zbiornika, który pełni dwie funkcje: retencyjno-oczyszczającą, o charakterze biologicznym oraz dekoracyjną. Zbiornik retencyjno-oczyszczający wykorzystuje zdolności roślin do filtrowania i sorpcji nadmiaru wody. Części zostały od siebie na stałe oddzielone ścianą zbiornika, dzięki czemu nie dochodzi do mieszania się chemicznie oczyszczanej wody w zbiorniku ozdobnym z częścią biologiczną. Przy zbiorniku zbudowano taras naziemny z deski drewnianej. Powierzchnia tarasu przekracza 20 metrów kwadratowych. Wystawa tarasu jest południowa, co sprzyja wypoczynkowi na słońcu.

Zobacz: Jak zaprojektować i wykonać ogród w dobrej cenie

Realizacja ogrodu wymagała wymiany części ziemi gliniastej i rozluźniania jej piaskiem, na całej powierzchni ogrodu (160 m2). Same prace ziemne trwały prawie tydzień. Jak wiadomo, ani taras, ani tym bardziej urządzenia wodne nie należą do najtańszych w wykonaniu. Wydawać by się zatem mogło, że realizacja takiego ogrodu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, tymczasem koszt całkowity (wraz z projektem) nie przekroczył 35 tysięcy złotych. Dowodzi to, że wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak konsultacje online czy dropshipping (system e-commerce wykorzystywany przez e-Wykonawców do kupna online produktów poprzez serwis mygreenspace.pl), wpływają na obniżenie całościowych kosztów projektu i realizacji ogrodu.

Na podstawie wizualizacji powstał nowoczesny i minimalistyczny ogród, który nie tylko cieszy oko, ale także funkcjonuje nawet w najbardziej deszczową pogodę.

Autorem projektu jest architekt krajobrazu MyGreenSpace, mgr inż. arch. kraj. Maja Nadgrodkiewicz. Za jego realizację odpowiada współpracujący z portalem e-Wykonawca, firma Ogrodowe Szaleństwo.
Opisany w artykule serwis oraz aplikacja powstały w Polsce z inicjatywy p. Małgorzaty Stuła, absolwentki ogrodnictwa, która pracę nad MyGreenSpace rozpoczęła niedługo po ukończeniu studiów, w 2012 roku.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Maja Nadgrodkiewicz, architekt krajobrazu i specjalista ds. marketingu w MyGreenSpace

Polecamy Ci również

Zobacz także