Poradnik: energooszczędne oświetlenie ogrodu - lampy LED

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Oświetlenie ogrodu powinno być funkcjonalne, ale światło warto też wykorzystać jako element aranżacji. Energooszczędne lampy LED sprawią, że iluminacja ogrodu będzie ekonomiczna.
Oświetlenie ogrodu powinno być funkcjonalne, ale światło warto też wykorzystać jako element aranżacji. Energooszczędne lampy LED sprawią, że iluminacja ogrodu będzie ekonomiczna. Philips Lighting
Lampy LED oraz solarne zapewnią nam efektowne i energooszczędne oświetlanie ogrodu. Radzimy jak zaplanować oświetlenie wokół domu, by było funkcjonalne i dekoracyjne.

Oświetlenie ogrodu docenimy przede wszystkim podczas uroczych letnich wieczorów. Ale dobrze zaplanowane oświetlenie domu i ogrodowych ścieżek ułatwi nam życie również w innych porach roku, kiedy wcześnie zapada mrok. Oświetlenie ogrodowe powinno być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Warto też wykorzystywać przede wszystkim oświetlenie energooszczędne – do wyboru mamy oświetlenie LED oraz lampy solarne.

Oświetlenie ogrodu zacznij od… domu

Zewnętrzne oświetlenie domu podkreśli architekturę budynku, a nam zapewni poczucie bezpieczeństwa i wygodne przebywanie w sąsiedztwie domu również po zmroku. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby oświetlenie domu nie było uciążliwe dla sąsiadów, albo przechodniów. Punktów świetlnych nie powinno być przesadnie dużo – lepiej dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie, tak żeby były optymalnie wykorzystane. Jak dobrać lampy do oświetlenia domu?
Przy wyborze lamp trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano oraz stopień ochrony IP. Musi on być wysoki, bo oprawy są narażone na kontakt z kurzem i wodą (minimum IP 44) – podpowiada dr Paweł Morawski, Philips Lighting – Jeśli chodzi o trwałość materiałów, to dobrze sprawdzają się oprawy ze stali nierdzewnej czy aluminium – dodaje ekspert.
Oświetlenie zewnętrzne domu powinno mieć charakter punktowy. Punkty świetlne umieśćmy tak, żeby dobrze oświetlone były „strategiczne” punkty, takie jak: drzwi wejściowe, schody, czy podjazd do garażu. Warto pomyśleć o różnych sprytnych rozwiązaniach, takich jak oprawy LED z automatycznym sterowaniem, np. czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Uruchamiają się one tylko po zmierzchu i kiedy wychwycą ruch. Takie oświetlenie jest wyjątkowo energooszczędne (światło nie pali się przez cały czas), wygodne (włącza się automatycznie, kiedy przechodzimy), a także – podnosi poczucie bezpieczeństwa (włączające się światło sygnalizuje również nieproszonych gości). Takie lampy warto zainstalować np. przy wejściu do garażu, na narożnikach budynku, czy przy domku na narzędzia. Natomiast do oświetlenia podjazdu do garażu polecane jest oświetlenie najazdowe.

Oświetlenie ogrodu – e

Odpowiednio oświetlony ogród, nocą nabiera niezwykłego uroku. Rozmieszczenie punktów świetlnych powinno nam pomóc w poruszaniu się po ogrodzie, umilić spędzanie czasu w wybranym miejscu, a jednocześnie – podkreślić ciekawe fragmenty naszego ogrodu. Połączenie dekoracyjnej i praktycznej funkcji ogrodowego oświetlenia jest jak najbardziej wykonalne.
  – Aranżacja oświetlenia ogrodu wymaga przemyślenia. Zbyt duża ilość usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może całkowicie zaburzyć piękno i proporcje zielonych przestrzeni – mówi Agata Smolich, architekt z Showroom Philips Lighting.

Podstawą funkcjonalnego oświetlenia ogrodu jest rozmieszczenie lamp wzdłuż ścieżek ogrodowych – i tych prowadzących do domu, i tych, które wiodą do kącika wypoczynkowego z grillem, czy altanki. Również samo miejsce wieczornych spotkań warto dobrze oświetlić lampami ledowymi.
Natomiast „efekty specjalne” zapewnimy sobie podświetlając od dołu wybrane drzewa o szczególnie efektownym pokroju, albo kwitnące krzewy. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rzeźby, czy inne dekoracje, również im nie żałujmy energooszczędnego, ledowego światła. Warto wybrać regulowane reflektory LED, albo lampy solarne, które umożliwią nam elastyczne operowanie światłem w ogrodzie.

Zupełnie nowego uroku nabierze też oczko wodne, jeżeli zadbamy o jego oświetlenie. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. W ogrodzie trzeba stosować lampy zewnętrzne z wysokim IP (co najmniej 44), natomiast do oczek wodnych stosuje się lampy o IP 67 (małe zbiorniki wodne) lub IP 68 (większe i głębsze oczka wodne).

Lampy solarne do ogrodu

Lampy LED są energooszczędne, jednak warto wykorzystać i zupełnie darmową energię słoneczną do oświetlenia ogrodu. Lampy solarne nie dość, że są zasilane bezpłatną energią, to jeszcze dają wielkie możliwości aranżacyjne. Ponieważ nie wymagają podłączenia do żadnej instalacji, w każdej chwili możemy je przenieść, w zależności od danych potrzeb. Lampy solarne to najbardziej ekologiczne oświetlenie ogrodu. Dobrej jakości lampy solarne wyposażone są w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - zapewniają jednostajne światło do 8 godzin po zapadnięciu zmroku.
Przy kupnie sprawdzajmy czy lampa wyposażona jest w najbardziej efektywny obecnie akumulator litowo- jonowy. – radzi Bogdan Ślęk, ekspert Philips Lighting

Oświetlenie ogrodu z wykorzystaniem lamp LED oraz solarnych pozwoli nam podkreślić urodę naszego ogrodu również po zmroku. Również spędzanie czasu w dobrze oświetlonym ogrodzie będzie przyjemniejsze i wygodniejsze. A ponieważ coraz łatwiej zastosować oświetlenie energooszczędne – nie musimy się również martwić kosztami eksploatacji oświetlenia ogrodowego.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl