Poradnik: energooszczędne oświetlenie ogrodu - lampy LED

2
Energooszczędne lampy do ogrodu
Oświetlenie ogrodu powinno być funkcjonalne, ale światło warto też wykorzystać jako element aranżacji. Energooszczędne lampy LED sprawią, że iluminacja ogrodu będzie ekonomiczna.

Lampy LED oraz solarne zapewnią nam efektowne i energooszczędne oświetlanie ogrodu. Radzimy jak zaplanować oświetlenie wokół domu, by było funkcjonalne i dekoracyjne.

Oświetlenie ogrodu docenimy przede wszystkim podczas uroczych letnich wieczorów. Ale dobrze zaplanowane oświetlenie domu i ogrodowych ścieżek ułatwi nam życie również w innych porach roku, kiedy wcześnie zapada mrok. Oświetlenie ogrodowe powinno być zarówno dekoracyjne, jak i funkcjonalne. Warto też wykorzystywać przede wszystkim oświetlenie energooszczędne – do wyboru mamy oświetlenie LED oraz lampy solarne.

Energooszczędne oświetlenie ogrodu

Ogrodowe lampy LED są oferowane w różnych postaciach - słupków, kinkietów itp.

Philips Lighting
Oświetlenie zewnętrzne domu

Zewnętrzne oświetlenie domu powinno być punktowe i tak dobrane, żeby nie przeszkadzało sąsiadom.

Philips Lighting
Oświetlenie ogrodu - niskie słupki

Oświetlenie ogrodowe poprawia bezpieczeństwo i pomaga kreować ciekawy wygląd ogrodu również po zmroku.

Philips Lighting
Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

Do oświetlenia "strategicznych" punktów budynku, warto wybrać oprawy z czujnikiem zmierzchowo-ruchowym.

Philips Lighting
Nowoczesna lampa ogrodowa LED

Wybierając lampy ogrodowe zwróćmy uwagę na klasę IP - do zastosowań ogólnych, minimalne to IP44.

Philips Lighting
Aranżacja oświetlenia zewnętrznego

Kombinacja kilku typów lamp ogrodowych pozwoli nam optymalnie oświetlić ogród.

Philips Lighting
Energooszczędne kinkiety zewnętrzne

Kinkiety zewnętrzne umilą nam wieczory spędzane na werandzie.

Philips Lighting
Nowoczesny kinkiet zewnętrzny

Kinkiety zewnętrzne mogą mieć bardzo nowoczesne formy.

Philips Lighting
Oświetlenie wejścia

Światło przy wejściu docenimy nie tylko latem, ale przede wszystkim w tych porach roku, kiedy wcześnie zapada zmrok.

Philips Lighting
Oświetlenie werandy

Weranda oświetlona przyjemnym - i energooszczędnym - światłem, powiększy przestrzeń użytkową naszego domu.

Philips Lighting
Energooszczędne oświetlenie domku gospodarczego

Planując oświetlenie ogrodu, nie zapominajmy o funkcjonalnym oświetleniu domku gospodarczego.

Philips Lighting
Kinkiet ledowy zewnętrzny

Zewnętrzne kinkiety ledowe zapewniają przyjemne światło i niskie zużycie energii elektrycznej.

Philips Lighting
Energooszczędne oświetlenie tarasu

Przyjemny wieczór na tarasie? Z energooszczędnym oświetleniem będzie jeszcze przyjemniejszy.

Philips Lighting
Lampa nad wejściem

Energooszczędna lampa nad drzwiami zapewni bezpieczeństwo i umili powroty do domu. Znalezienie kluczy w torebce też będzie łatwiejsze.

Philips Lighting
Kinkiet na ścianie domu

Lampy instalowane na zewnętrznych ścianach domów muszą być odporne na różne warunki atmosferyczne (oprawy muszą mieć minimum IP44).

Philips Lighting
Lampa LED ze stali nierdzewnej

Oprawy zewnętrzne powinny być wykonane z trwałych i odpornych materiałów, takich jak aluminium, czy stal nierdzewna.

Philips Lighting
Energooszczędne lampy ogrodowe

Lampy LED w postaci słupków pasują nie tylko do nowoczesnych ogrodów.

Philips Lighting
Oświetlenie tarasu - energooszczędne kinkiety

Odpowiednie oświetlenie tarasu sprawi, że będziemy z niego mogli dłużej korzystać.

Philips Lighting

Oświetlenie ogrodu zacznij od… domu

Zewnętrzne oświetlenie domu podkreśli architekturę budynku, a nam zapewni poczucie bezpieczeństwa i wygodne przebywanie w sąsiedztwie domu również po zmroku. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby oświetlenie domu nie było uciążliwe dla sąsiadów, albo przechodniów. Punktów świetlnych nie powinno być przesadnie dużo – lepiej dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie, tak żeby były optymalnie wykorzystane. Jak dobrać lampy do oświetlenia domu?
Przy wyborze lamp trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego je wykonano oraz stopień ochrony IP. Musi on być wysoki, bo oprawy są narażone na kontakt z kurzem i wodą (minimum IP 44) – podpowiada dr Paweł Morawski, Philips Lighting – Jeśli chodzi o trwałość materiałów, to dobrze sprawdzają się oprawy ze stali nierdzewnej czy aluminium – dodaje ekspert.
Oświetlenie zewnętrzne domu powinno mieć charakter punktowy. Punkty świetlne umieśćmy tak, żeby dobrze oświetlone były „strategiczne” punkty, takie jak: drzwi wejściowe, schody, czy podjazd do garażu. Warto pomyśleć o różnych sprytnych rozwiązaniach, takich jak oprawy LED z automatycznym sterowaniem, np. czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Uruchamiają się one tylko po zmierzchu i kiedy wychwycą ruch. Takie oświetlenie jest wyjątkowo energooszczędne (światło nie pali się przez cały czas), wygodne (włącza się automatycznie, kiedy przechodzimy), a także – podnosi poczucie bezpieczeństwa (włączające się światło sygnalizuje również nieproszonych gości). Takie lampy warto zainstalować np. przy wejściu do garażu, na narożnikach budynku, czy przy domku na narzędzia. Natomiast do oświetlenia podjazdu do garażu polecane jest oświetlenie najazdowe.

Dowiedz się więcej: Oprawy najazdowe i inne sposoby oświetlenia podjazdu do garażu

Oświetlenie ogrodu – efektowne i wygodne 

Odpowiednio oświetlony ogród, nocą nabiera niezwykłego uroku. Rozmieszczenie punktów świetlnych powinno nam pomóc w poruszaniu się po ogrodzie, umilić spędzanie czasu w wybranym miejscu, a jednocześnie – podkreślić ciekawe fragmenty naszego ogrodu. Połączenie dekoracyjnej i praktycznej funkcji ogrodowego oświetlenia jest jak najbardziej wykonalne.
  – Aranżacja oświetlenia ogrodu wymaga przemyślenia. Zbyt duża ilość usytuowanych przypadkowo punktów świetlnych może całkowicie zaburzyć piękno i proporcje zielonych przestrzeni – mówi Agata Smolich, architekt z Showroom Philips Lighting.

Podstawą funkcjonalnego oświetlenia ogrodu jest rozmieszczenie lamp wzdłuż ścieżek ogrodowych – i tych prowadzących do domu, i tych, które wiodą do kącika wypoczynkowego z grillem, czy altanki. Również samo miejsce wieczornych spotkań warto dobrze oświetlić lampami ledowymi.
Natomiast „efekty specjalne” zapewnimy sobie podświetlając od dołu wybrane drzewa o szczególnie efektownym pokroju, albo kwitnące krzewy. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się rzeźby, czy inne dekoracje, również im nie żałujmy energooszczędnego, ledowego światła. Warto wybrać regulowane reflektory LED, albo lampy solarne, które umożliwią nam elastyczne operowanie światłem w ogrodzie.

Zupełnie nowego uroku nabierze też oczko wodne, jeżeli zadbamy o jego oświetlenie. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie. W ogrodzie trzeba stosować lampy zewnętrzne z wysokim IP (co najmniej 44), natomiast do oczek wodnych stosuje się lampy o IP 67 (małe zbiorniki wodne) lub IP 68 (większe i głębsze oczka wodne).

Przeczytaj: Jak bezpiecznie i efektownie oświetlić oczko wodne w ogrodzie

Lampy solarne do ogrodu

Lampy LED są energooszczędne, jednak warto wykorzystać i zupełnie darmową energię słoneczną do oświetlenia ogrodu. Lampy solarne nie dość, że są zasilane bezpłatną energią, to jeszcze dają wielkie możliwości aranżacyjne. Ponieważ nie wymagają podłączenia do żadnej instalacji, w każdej chwili możemy je przenieść, w zależności od danych potrzeb. Lampy solarne to najbardziej ekologiczne oświetlenie ogrodu. Dobrej jakości lampy solarne wyposażone są w efektywne panele słoneczne, które - naładowane w ciągu dnia - zapewniają jednostajne światło do 8 godzin po zapadnięciu zmroku.
Przy kupnie sprawdzajmy czy lampa wyposażona jest w najbardziej efektywny obecnie akumulator litowo- jonowy. – radzi Bogdan Ślęk, ekspert Philips Lighting

Oświetlenie ogrodu z wykorzystaniem lamp LED oraz solarnych pozwoli nam podkreślić urodę naszego ogrodu również po zmroku. Również spędzanie czasu w dobrze oświetlonym ogrodzie będzie przyjemniejsze i wygodniejsze. A ponieważ coraz łatwiej zastosować oświetlenie energooszczędne – nie musimy się również martwić kosztami eksploatacji oświetlenia ogrodowego.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Philips Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także