Pomysł na taras – taras z płyt gresowych

3
Nawierzchnia z gresu
Grube płyty gresowe można wykorzystać do budowy tarasu i innych nawierzchni bezpośrednio na gruncie.

Gres to materiał, którym często wykańcza się tarasy. Jednak ciekawym rozwiązaniem są płyty gresowe, z których tarasy się buduje.

Taras z płyt gresowych

Płyty gresowe o grubości 2 cm charakteryzują się wszechstronnością zastosowań i dużą wytrzymałością.

Opoczno
Taras przy domu - płyty gresowe

Z płyt gresowych można łatwo zbudować taras ogrodowy i inne nawierzchnie.

Opoczno
Ścieżka z płyt gresowych

Płyty gresowe charakteryzują się wyglądem nawiązującym do naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień oraz beton.

Opoczno
Nawierzchnie z płyt gresowych

Grube płyty gresowe można układać bezpośrednio na trawie.

Opoczno
Podjazd z płyt gresowych

Płyty gresowe wytrzymują obciążenie do 1 tony.

Opoczno
Podjazd do garażu

Płyty gresowe o modnym wyglądzie betonu świetnie pasują do współczesnej architektury.

Opoczno
Duży taras z płyt

Płyty gresowe można stosować nie tylko w przydomowych ogrodach, ale i restauracjach, hotelach itp.

Opoczno
Taras z solidnych płyt gresowych

Płyty gresowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a także środków chemicznych; nie szkodzi im sól i woda morska.

Opoczno
Nawiarzchnia w płyt

Zarówno montaż, jak i demontaż płyt jest łatwy, co daje dużą swobodę aranżacji (i jej zmian).

Opoczno

Płyty gresowe o grubości 2 cm – solidne rozwiązanie

Budowę tarasu i innych nawierzchni umożliwiają płyty o ponad standardowej grubości, wynoszącej 2 cm. Są one odporne na duże obciążenia – płyta wytrzymuje wagę 1 000 kg! Z takich płyt gresowych można budować tarasy i ścieżki w przydomowych ogrodach, a także tworzyć funkcjonalne nawierzchnie w większych obiektach, takich jak biura, hotele, restauracje. Ze względu na doskonałe właściwości antypoślizgowe, płyty gresowe świetnie nadają się do tworzenia nawierzchni wokół basenów. Wysoka wytrzymałość pozwala także na wykorzystanie ich do budowy podjazdów.
Płyty gresowe o grubości 2 cm są charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i są w pełni mrozoodporne (a także niewrażliwe na sól i inne agresywne środki chemiczne).

Dowiedz się też: Jakie właściwości mają tarasy z kompozytu drewnianego

Naturalny wygląd tarasu z płyt gresowych

Wzornictwo i kolorystyka płyt gresowych nawiązuje do naturalnych materiałów: drewna i kamienia, a także – niezwykle modnego – betonu. Pamiętajmy też, że sam gres, to produkt w 100% naturalny. Stonowane szarości i beże są uniwersalne i pasują do różnych aranżacji, podobnie jak nawiązujące do natury wzory. Dość duże rozmiary płyt (59,3 x 59,3 cm) sprawiają, że nawierzchnie wyglądają elegancko, a ich montaż jest szybki.
Płyty gresowe można wykorzystywać również w pomieszczeniach, dzięki czemu można stworzyć posadzkę o spójnym wyglądzie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Takie płynne połączenie salonu z tarasem wygląda szczególnie efektownie.

Montaż nawierzchni z płyt gresowych

Grube płyty gresowe można układać bez zaprawy klejowej (tzw. „suchy montaż”) bezpośrednio na gruncie (np. na trawie, żwirku lub piasku). Nie jest konieczne wykonywanie wylewki itp. Ciekawym rozwiązaniem jest również montaż płyt gresowych na wspornikach – dzięki temu można w łatwy sposób zniwelować nierówności gruntu itp. lub dostosować poziom nawierzchni do wysokości drzwi tarasowych. Montaż na wspornikach daje również możliwość ukrycia pod płytami elementów instalacji. Suchy montaż płyt zarówno na wspornikach, jak i na gruncie oznacza również łatwość ich demontażu i możliwość zmiany aranżacji – zmiany przebiegu chodnika, kształtu tarasu, czy „przeniesienia” go w inny zakątek ogrodu.
Możliwy jest również tradycyjny montaż płyt, na zaprawę klejową (jest on polecany w przypadku, kiedy nawierzchnia na być poddana dużym obciążeniom, np. przy podjazdach, w garażach itp.).

Polecamy też: Miniaturowe krzewy liściaste - idealne na tarasy i do małych ogrodów

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Opoczno

Polecamy Ci również

Zobacz także