Pomysł na ogród: zakładamy ogród różany

0
Pomysł na ogród: zakładamy ogród różany

Ogród różany to klasyczny pomysł na aranżację ogrodu - warto wykorzystać wiosnę do posadzenia róż i założenia kącika różanego w ogrodzie.

Ogród różany, pomimo że składa się z jednego gatunku roślin nie jest monotonny – możemy wybierać wśród różnych odmian, wielkości, kolorów i zapachów. Ogrody różane, czyli rozaria powstawały w Europie od średniowiecza, a od tego czasu ogrodnicy wzbogacili nas o setki nowych odmian tych kwiatów. Oczywiście nie musimy przeznaczać całego ogrodu pod róże, ale posadzone w wybranym zakątku i odpowiednio skomponowane, stworzą efektowny różany ogródek.

Radzimy też: Jak sadzić, pielęgnować i kiedy przycinać róże

Jak wybrać róże do ogrodu różanego

W ogrodzie dobrze będą wyglądały róże różnych typów, różniące się wielkością, pokrojem oraz liczbą kwiatów. Dobierając róże warto zwrócić uwagę na ich wielkość, by większe nie przysłaniały mniejszych krzewów.
Najdrobniejsze krzewy i kwiaty mają róże miniaturowe (karłowe) – dorastające do 20-30 cm, a ich delikatne kwiaty mają średnicę ok. 2,5 cm. Niskie, ale znacznie bardziej rozrastające się są róże okrywowe. Osiągają wysokość 30-50 cm, kwitną przez całe lato, wytwarzając wiele kwiatów.
Do ogrodu różanego znakomicie nadają się róże rabatowe (zwane też wielokwiatowymi lub poliantami). Róże te nie są zbyt wysokie (dorastają do 1 m), za to silnie rozkrzewiają się i obficie kwitną. Wiele odmian powtarza kwitnienie. Znacznie wyższe są róże parkowe – dorastają do ok. 2,5 m. Ich krzewy są mocne, a przy tym odporne na choroby i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Również wytwarzają po kilka kwiatów na jednej łodydze, kwitną raz lub dwa razy w sezonie.
Najwyższe są róże pnące, ale potrzebują one podpór. Występują wśród nich odmiany o delikatnych, wiotkich pędach, dorastające do 5 metrów oraz odmiany sztywne (ramblery), które są nieco niższe (do 3 m). Bardzo efektownie wyglądają na trejażach i pergolach, sprawiając wrażenie jakby cała konstrukcja była obsypana kwiatami.
Na uwagę zasługują też róże pienne (wysokopienne), czyli szczepione na pniu. Wyglądają bardzo dekoracyjnie – jak bukiet wyrastający z nagiej łodygi. Są one dość wrażliwe na mrozy.
Oczywiście to tylko główne typy róż, a w obrębie każdego występują rośliny różnych odmian i kolorów. Ich wybór i kompozycja zależy od naszej fantazji i gustu.

Dowiedz się więcej o: Podporach dla roślin ogrodowych - jak zbudować pergolę, kratę, trejaż

Aranżacja ogrodu różanego

Pod rozarium warto wydzielić fragment ogrodu – chodzi o to, żeby róże były skupione na jednej powierzchni, a nie rozproszone po całym ogrodzie. Klasyczny ogród różany rządzi się swoimi prawami – powinien się składać z kilku-kilkunastu rabat o geometrycznym kształcie, oddzielonych od siebie ścieżkami. Oczywiście od klasycznego schematu możemy odejść i skomponować rabaty według własnego uznania. W ogrodzie różanym nie powinno jednak zabraknąć też ławeczki, która pozwoli nam się cieszyć ogrodem i spokojnie napawać się widokiem i zapachem kwitnących róż. Jego architektonicznym urozmaiceniem są różnego rodzaju pergole i trejaże, przeznaczone pod pnące odmiany róż. W centralnej części może znaleźć się fontanna, do ogrodu różanego pasują też klasyczne rzeźby ogrodowe. Jeśli wolimy bardziej nowoczesne aranżacje, możemy zrezygnować z tych elementów.

Szukasz pomysłu na ogród? Podpowiadamy: Jak urządzić ogród w stylu francuskim

Kiedy sadzić róże i jakie mają wymagania

Róże wymagają odpowiedniego stanowiska – ciepłego, zacisznego i z dobrym nasłonecznieniem. Nie powinniśmy więc wybierać miejsca o północnej ekspozycji (a przy południowej – trzeba wziąć pod uwagę, że kwiaty będą szybciej przekwitać). Róże ponadto wymagają żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej gleby.
Przed posadzeniem krzewów ziemię trzeba przekopać i zasilić nawozem (np. kompostem). Warto też zadbać o odczyn gleby – właściwy dla róż to pH 6-6,5, czyli delikatnie kwaśny.
Róże najlepiej sadzić wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (październik-listopad).
Ogród różany to wręcz klasyczny element aranżacji ogrodu. Ale klasyka i tradycja ma swój urok – a w tym przypadku jest on szczególny.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także