Pomysł na ogród – rajski ogród

Rajski ogród przy domu? Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak jest możliwe do realizacji. Zobacz, jakie elementy charakterystyczne dla rajskiego ogrodu możesz wykorzystać w swoim ogrodzie.

Ogrody inspirowane biblijną wizją raju powstawały przede wszystkim w średniowieczu. Miały być oazą spokoju, miejscem kontemplacji i obcowania z „oswojoną” przyrodą. Osobno powstawały ogródki ziołowe i warzywne. Średniowieczne ogrody były nasycone religijną symboliką, ale nie zawsze służyły tylko pobożnym rozważaniom. Ogrody powstające przy zamkach możnowładców, to przede wszystkim miejsca spotkań towarzyskich, zabaw, wypoczynku i... schadzek. Wystarczy przypomnieć sobie nowele Dekameronu, czy dzieje Tristana i Izoldy.

Polecamy: Domek dla nietoperza w przydomowym ogrodzie

Wydawałoby się, że średniowieczne pomysły na ogród zupełnie nie przystają do naszych czasów, ale wcale tak nie jest. Przede wszystkim są to ogrody małe, ponieważ często powstawały na wewnętrznych dziedzińcach. Ponadto nie wymagają uciążliwej pielęgnacji – rosły w nich rośliny rodzime, przystosowane do radzenia sobie w danych warunkach. I co nie mniej ważne – dbano w nich o miejsca przeznaczone na relaks. Takie rajskie ogrody są nastrojowe i urokliwe, więc jeśli szukacie oryginalnego pomysłu na ogród – warte przemyślenia.

Rośliny w rajskim ogrodzie

Ważnym elementem rajskiego ogrodu jest kwietna łąka. Oczywiście nie wystarczy zaniedbać koszenia trawnika. Taka łąka musi być barwna od kwiatów. Powinny się na niej znaleźć zioła, takie jak mięta, szałwia, ruta oraz kwiaty. Doskonale będą wyglądać stokrotki, orliki, dzwonki, nagietki, pierwiosnki, fiołki, goździki, lewkonie. Taka łąka stworzy nie tylko barwny, ale również aromatyczny kobierzec. I rzeczywiście nie trzeba jej zbyt często kosić.

Ponadto w rajskim ogrodzie powinny się znaleźć różne odmiany róż (także pienne), piwonie, malwy i lilie. Rośliny te najlepiej sadzić wzdłuż ogrodzenia lub na wydzielonych rabatach. Oryginalnym rozwiązaniem (i stosowanym w średniowieczu) są podwyższone grządki. Wprawdzie wymagają pewnych nakładów pracy, ale bardzo uatrakcyjniają perspektywę ogrodu i doskonale eksponują rosnące na niej rośliny. Takie grządki usypuje się z ziemi, a ich obrzeża wzmacnia plecionkami z gałązek leszczyny lub wikliny (w praktyce można zabezpieczyć je siatką lub geowłókniną, a plecionkę zastosować jako dekorację).
W rajskim ogrodzie nie powinno zabraknąć drzew owocowych – do wyboru mamy: jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, leszczyny, brzoskwinie, pigwy i morwy. Ważne, by drzewa sadzić pojedynczo. Odpowiednio będą wyglądały też krzewy owocowe, takie jak agresty, czy porzeczki.

Aranżacja ogrodu – ogrodzenie, ścieżki, płotki

Średniowieczne ogrody najczęściej okalał mur lub cieniste krużganki. Te rozwiązania, szczególnie ostatnie, niestety trudno zastosować we współczesnych ogrodach przydomowych. Jeśli jednak jesteśmy na etapie planowania ogrodzenia – warto przemyśleć zastosowanie kamienia lub cegły.

Dowiedz się: Jakie owady są pożyteczne i pomagają nam w walce ze szkodnikami

Aranżacja ogrodu powinna być uporządkowana i zgeometryzowana. Stąd wydzielone prostokątne lub kwadratowe rabaty oraz biegnące prosto ścieżki. Jako nawierzchnia tych ostatnich doskonale sprawdzą się kamienne płyty, piasek, albo przystrzyżona trawa. W centralnym punkcie ogrodu powinna znaleźć się fontanna, oczko wodne lub studnia.

Odpowiedni charakter nadadzą ogrodowi płotki plecione z leszczyny lub wikliny, a także pergole i trejaże, porośnięte pnączami.

Miejsca wypoczynku w ogrodzie

Rajski ogród, szczególnie w wydaniu dworskim, to oczywiście także miejsce wypoczynku i biesiadowania. Dlatego nie powinno zabraknąć solidnego drewnianego lub kamiennego stołu i ław. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są ławy i łoża wykonane z darni. Ich konstrukcję wykonuje się z cegieł lub desek, następnie obsypuje ziemią i obsiewa trawą oraz ziołami. Można również wykorzystać fragmenty darni lub trawę z rolki. Takie ławy z darni są na nowo odkrywane przez nowoczesnych designerów, projektantów mebli i zieleni.

We współczesnych ogrodach doskonale mogą się sprawdzić również średniowieczne „cienniki”. To nic innego, jak prosta altanka z drewna, porośnięta pnączami. Można też stworzyć konstrukcję „szałasową” – z gałęzi, którą obsadzimy np. winobluszczem.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: designsponge.com, furniturebydan.co.uk, gardenvisit.com, homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także