Pomidory, papryka i ogórki kwitną, ale nie owocują. Przyczyny i postępowanie

0
Kwitnący pomidor
Czasem rośliny dobrze kwitną, ale nie mają owoców. Przyczyny tego mogą być różne.

Zdarza się, że rośliny takie jak pomidory, papryka czy ogórki mają kwiaty, ale nie zawiązują owoców. Piszemy, na co zwrócić uwagę, żeby doczekać się dobrych plonów.

Pomidory, papryka i ogórki to jedne z naszych ulubionych warzyw letnich. Niestety, ich uprawa nie zawsze kończy się powodzeniem, a my próżno czekamy na plony. Czasami jest to wynik naszych błędów lub zaniedbań, innym razem czynników atmosferycznych. Wszystkie trzy warzywa pochodzą z cieplejszego klimatu, dlatego łatwiej nad nimi zapanować pod osłonami. Tam jednak również czyhają na nie pewne zagrożenia. Więcej problemów sprawiają pomidory i papryka, dlatego to na nich powinniśmy się skupić.

Polecamy: "Babcine" sposoby na smaczne pomidory

Pomidory i papryka pod osłonami – ważna temperatura i wilgotność

Jedną z najczęstszych przyczyn ich słabego owocowania są złe warunki uprawowe, prowadzące do niedostatecznego zapylania kwiatów. Wprawdzie pomidor i papryka są roślinami samopylnymi i mają kwiaty obupłciowe, ale żeby pyłek zapylił znamię słupka, musi mieć szansę dojrzeć i się na niego dostać (np. z ruchem powietrza).

I tutaj pojawia się problem. Gdy w szklarni jest zbyt gorąco (powyżej 30°C) i sucho (poniżej 50%), pyłek wysycha i nie zapyla kwiatów. Gdy jest zimo (poniżej 15°C) i wilgotno (powyżej 70%), nie dojrzewa lub zlepia się i nie trafia na znamię słupka. Powodem słabego zapylania może być też duża różnica temperatur między dniem i nocą oraz brak ruchu powietrza.

Wietrz i cieniuj szklarnię

Jeśli więc chcemy uniknąć podobnych problemów, zadbajmy o właściwe warunki pod osłonami. Cieniujmy szklarnie i tunele, opryskując latem ich ścianki wapnem lub specjalnymi preparatami do cieniowania np. Ceres Parasolex. Wietrzmy też pomieszczenia w czasie letnich upałów i zamykajmy je na okres chłodów i zimnych nocy. Dzięki temu utrzymamy pod osłonami odpowiednią temperaturę i wilgotność oraz ułatwimy pyłkowi dojrzewanie i przemieszczanie się.

Możemy też sami przenieść pyłek na znamię słupka za pomocą małego pędzelka lub przez lekkie potrącanie roślin (sztuczne zapylenie tzw. hormonizacja, nie jest zalecane, gdyż wymaga sporego doświadczenia i wiedzy).

Błędy w nawożeniu papryki i pomidorów

Kolejnym czynnikiem odpowiadającym za brak owoców na pomidorach i papryce jest złe nawożenie. Rośliny zaopatrywane w dużą ilość azotu, lecz niewielką potasu i fosforu (a także mikroelementów np. boru), tworzą mnóstwo liści, ale mało owoców.

Dlatego też do ich nawożenia starajmy się wykorzystywać nawozy naturalne takie jak np. biohumus lub nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone specjalnie dla pomidorów i papryk (np. nawóz do pomidorów i papryki – Agrecol, Nawóz do pomidorów i papryki - Florovit).

Polecamy: Drożdże do oprysków i jako nawóz - jak je stosować

O co jeszcze zadbać, żeby papryka i pomidory dobrze owocowały

Pomidory i papryka potrzebują też dużo wody, dlatego powodem braku owoców może być też susza i choroby grzybowe (szczególnie u pomidorów). Dlatego systematycznie, lecz umiarkowanie podlewajmy rośliny, a w razie potrzeby chrońmy je przed chorobami (preparatami ekologicznymi np. z drożdży lub środkami ochrony roślin np. Miedzian 50 WP).

W owocowaniu obu warzyw pomaga też usuwanie z krzaczków niepotrzebnych części zielonych takich jak zbędne liście dolne, wybujałe wierzchołki (ogławianie), odrosty boczne (tzw. „wilki” u pomidorów).

Problemy z ogórkami (i nie tylko)

Z brakiem owoców lub zrzucaniem zawiązków możemy się też spotkać u ogórków. Przyczyny są podobne jak u pomidora i papryki, ale z jedną różnicą. Ogórki to rośliny jednopienne rozdzielnopłciowe, tworzące na jednym krzaczku kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie powstają zwykle jako pierwsze na długich, silnych pędach, a żeńskie na pędach krótszych. Z zapylaniem rośliny najczęściej dobrze sobie radzą, ale niekorzystne warunki mogą im to utrudnić.

Jedną z przyczyn pojawienia się problemów może być złe nawożenie. Wprawdzie ogórki są bardzo żarłoczne i lubią żyzne podłoże, ale dokarmiane nawozami z przewagą azotu, mogą wytworzyć więcej silnych, długich pędów z kwiatami męskimi, a mniej krótkich z kwiatami żeńskimi.

Rozwiązaniem jest zbilansowane nawożenie roślin odpowiednimi nawozami przeznaczonymi dla ogórków oraz skracanie im długich, mocnych pędów (zabieg pobudza roślinę do tworzenia pędów krótkich).

Wyjaśniamy: Dlaczego ogórki i cukinie bywają gorzkie i co z tym zrobić

Ważnym zabiegiem jest też systematyczne podlewanie roślin, gdyż ogórki mają duże wymagania wodne i w okresie suszy, łatwo zrzucają zawiązki owoców. Problemy z owocowaniem możemy mieć też w przypadku innych roślin użytkowych np. truskawek (przewaga odmian o kwiatach męskich lub odmian obcopylnych, susza) czy malin (nieodpowiednie cięcie).  

Oczywiście do zapylenia kwiatów i powstania owoców potrzebne są pszczoły lub inne zapylacze. Dlatego ogólną przyczyną może być nieodpowiednia pogoda, gdy rośliny kwitły.

Oceń artykuł
4,20 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także