Jeśli lubisz przedmioty z historią, polecamy pojemniki na kwiaty z rożnych „staroci”. Można wykorzystać je zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie.
Drugie życie starych rzeczy – pożyteczna moda
Od pewnego czasu modne są postarzane przedmioty. Ale równie popularne staje się ratowanie różnych „staroci” i nadawanie im nowego życia. Ten trend warto wykorzystać, aranżując balkon lub ogród. Jest całe mnóstwo przedmiotów, które można wykorzystać jako pojemniki na kwiaty.
Polecamy też: Uprawę warzyw w skrzyniach. Dowiedz się, dlaczego warto ją stosować
Będzie to wymagało od nas minimalnego wysiłku (w wersji podstawowej), a efekty będą naprawdę zaskakujące i oryginalne. Wprawdzie wybór donic i pojemników jest obecnie ogromny, ale dlaczego by nie sięgnąć po naprawdę unikatowe przedmioty?
Zobacz zdjęcia i zainspiruj się
Stare konewki i inne naczynia świetnie sprawdzą się w roli oryginalnych pojemników na kwiaty. Stare przedmioty można zestawiać z nowymi. Ważne, żeby były w tym samym stylu. Jak stara balia i nowy metalowy kosz. Moda na ratowanie przedmiotów z historią to wyjątkowo ciekawy i pożyteczny trend. Potwierdzają to m.in. pełniki w starej, drewnianej skrzynce. W ogrodzie możemy postarać się o bardziej rozbudowaną dekorację. Jeśli mamy takie "skarby", wykorzystajmy stare sanie, czy wóz. Do starych pojemników wyjątkowo dobrze pasują "swojskie" kwiaty, rosnące w wiejskich ogródkach. Ale nie musimy się ograniczać tylko do nich. Niektóre stare naczynia będą pięknymi wazonami na cięte kwiaty. Tylko sprawdźmy, czy nie przeciekają. Kwiaty w starej konewce i koszyku to prosty sposób na ciekawą dekorację zakątka ogrodu lub balkonu. Stare pojemniki możemy tylko oczyścić lub pomalować. Nie bójmy się odważnych kolorów. Jeśli pojemniki, które chcemy wykorzystać na kwiaty są wykonane z mniej trwałych materiałów, ustawmy w nich kwiaty w doniczkach (i na podstawkach). Wybór przedmiotów, które można wykorzystać jako pojemniki na kwiaty jest naprawdę spory. Jeśli tylko nasze umiejętności na to pozwalają, możemy się pokusić o stworzenie bardziej skomplikowanych dekoracji na pojemnikach na kwiaty. Decydując się na wykorzystanie starych pojemników, warto przemyśleć całą kompozycję. Efekty będą naprawdę fantastyczne. Wykorzystując stare pojemniki itp. niekoniecznie musimy sadzić w nich rośliny. Mogą służyć jako wazony, podstawy pod donice itp. Naszą przygodę możemy zacząć choćby od niezbyt starej łubianki na truskawki. Ciekawie ozdobiona, będzie piękną osłonką na rośliny doniczkowe.
Balie, konewki i wiadra. Pojemniki na kwiaty
Kwiaty można sadzić w przeróżnych pojemnikach. Stare balie, konewki, wiadra, czajniki, bańki na mleko, skrzynki na narzędzia, a nawet klasyczne emaliowane garnki. Tylko czekają na nas. Takich przedmiotów sporo ostało się na strychach, w piwnicach, w starych szopach i stodołach. Na początek warto rozejrzeć się w swoich zasobach.
Do niedawna zostawialiśmy dużo rzeczy, których wyrzucić było szkoda, a używać – trudno. Doskonale nadadzą się na pojemniki na kwiaty „z historią”. Warto też popytać znajomych i rodzinę. Część pewnie z przyjemnością pozbędzie się niepotrzebnych sprzętów. Warto też zwracać uwagę na „wystawki” przy osiedlowych śmietnikach. Łowcy staroci i osoby ratujące stare meble itp., właśnie stamtąd pozyskują cenne okazy.
Polecamy: Werbeny - do ogrodu i balkonowych skrzynek. Uprawa i pielęgnacja
Jak odratować pojemniki na kwiaty
Stare naczynia na pewno będą wymagały oczyszczenia z kurzu i brudu. Ale odrobina patyny, rdzy, czy jakieś drobne uszkodzenia to element ich uroku, więc nie musimy się tym specjalnie przejmować. Na początek wystarczy więc woda, detergent i szczotka do mycia (uważajmy, żeby dodatkowo nie porysować powierzchni).
Po oczyszczeniu przedmiotów mamy dwa wyjścia. Możemy je pozostawić w takim „naturalnym” stanie lub zadbać o nadanie im zupełnie nowego oblicza.
Jeśli chcemy, żeby nasze pojemniki i naczynia wyglądały bardziej dekoracyjnie, możemy je pomalować. To łatwe, ale pamiętajmy, o tym żeby dobrać farbę do rodzaju podłoża (drewno, metal).
Zobacz: Jak zrobić skrzynkę na kwiaty w stylu shabby chic
Ważne jest też to, żeby przed malowaniem dokładnie oczyścić powierzchnię. Są farby, które można nanosić na zardzewiałe powierzchnie, ale nie może być na nich luźnych drobinek rdzy, czy innych zanieczyszczeń. Trzeba też usunąć łuszczącą się farbę, jeśli pojemnik był wcześniej malowany. Przed malowaniem warto też powierzchnię przetrzeć papierem ściernym. Wszystkie te zabiegi sprawią, że nowa warstwa farby będzie dobrze się trzymać.
Wygodnym rozwiązaniem są spreje, ale możemy też posłużyć się pędzlem, małym wałkiem, czy nawet gąbką – z jej pomocą zyskamy ciekawą fakturę na powierzchni naczynia.
To czy pojemnik pomalujemy na jednolity kolor, czy ozdobimy go dodatkowo jakimiś wzorkami, zależy oczywiście od naszej fantazji (no i zdolności).
Sadzimy kwiaty w starych pojemnikach
Jeśli w pojemnikach mamy posadzić kwiaty, musimy zadbać o to, by było im „wygodnie”. Dno pojemnika trzeba wysypać warstwą drenażu – żwiru, drobnych kamyków, keramzytu, czy skorup ze stłuczonej doniczki. Pojemniki powinny mieć też odpływ wody. Stare naczynia często są dziurawe, więc nie musimy się trudzić. Ale jeśli ich dna są całe, warto wywiercić w nich dziurki. Tylko najpierw zastanówmy się, czy tych całych naczyń nie przeznaczyć na wazony. Cięte kwiaty np. w starym dzbanie również będą wyglądać uroczo.
Kiedy naczynie jest przygotowane, wystarczy nasypać ziemi do kwiatów – i zacząć sadzenie. Dostosujmy tylko wielkość pojemnika do wielkości roślin. Najlepiej sprawdzą się różne kwiaty balkonowe, przystosowane do sadzenia w pojemnikach, ale jeśli dysponujemy np. starą balią, to nie musimy się specjalnie ograniczać. W tak dużym pojemniku będą dobrze rosły również kwiaty ogrodowe.
Sprawdź: Jak uprawiać i wykorzystać nasturcje
Jeśli jako pojemnik na kwiaty chcemy wykorzystać np. starą walizkę, potraktujmy ją jako osłonkę i umieśćmy w niej kwiaty w doniczkach i na podstawkach. Inaczej szybko ulegnie zniszczeniu. Dotyczy to wszystkich pojemników z mniej trwałych materiałów (takich jak tektura, skóra).