Poinsecja - gwiazda betlejemska

0
Poinsecja
Poinsecja, zwana gwiazdą betlejemską to prawdziwy symbol Świąt.

Poinsecja jest symbolem Bożego Narodzenia. Dekoracyjna część rośliny, którą uważamy za kwiaty, to w rzeczywistości barwne liście. Co zrobić, by ponownie zakwitła na święta?

Gwiazda betlejemska (inaczej wilczomlecz lub poinsecja) nosi tę nazwę, bo w naszych warunkach kwitnie wtedy, gdy dzień jest najkrótszy, a więc właśnie w okolicach Bożego Narodzenia. Jej barwna część to liście, tzw. przykwiatki, które otaczają niepozorny kwiat.

Polecamy też: Grudnik - roślinę, która kwitnie zimą

Kiedy ją kupować? Najlepiej w bezmroźne dni. Poinsecja to roślina ciepłolubna i chłód bardzo jej szkodzi. Na przemarznięcie reaguje zrzuceniem liści. Dlatego należy ją jak najszybciej przewieźć do domu, owiniętą kilkoma warstwami papieru.
Gdzie stawiać?
Z dala od przeciągów, ale też od kaloryferów – poinsecja nie znosi suchego, gorącego powietrza.
Światło. Rośliny te lubią silne nasłonecznienie – najlepiej czują się na parapecie okna.
Podlewanie. Poinsecjom najbardziej odpowiada lekko wilgotne podłoże. Podlewajmy je więc systematycznie, uważając jednak, by ich nie przelewać, gdyż w mokrej ziemi zaczną im gnić korzenie.
Co po kwitnieniu? Po 2–3 tygodniach przykwiatki bledną i poinsecja zaczyna tracić liście, wchodząc w stan spoczynku. Gdy całkowicie przekwitnie, przycinamy jej pędy, każdy tuż nad czwartym pąkiem od dołu. Przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia (14–16 st. C) i zostawiamy tam na 6–8 tygodni. W tym czasie gwiazda betlejemska przerywa wegetację, więc jej nie podlewamy. Pod koniec kwietnia przesadzamy poinsecję do żyznej ziemi i umieszczamy w widnym, ciepłym miejscu. Podlewamy ją wodą w temperaturze pokojowej.
Nawożenie. Rozpoczynamy je, gdy poinsecja wypuści kilka listków. Stosujemy nawóz przeznaczony do kwiatów kwitnących.
Co zrobić, by zakwitła? Na 1,5 miesiąca przed świętami przygotowujemy kartonową czapkę. Poinsecja powinna być wystawiona na słońce najwyżej 8 godzin dziennie, resztę dnia i noc będzie spędzać pod kartonem. Dzięki temu wytworzy nowe pąki kwiatowe i barwne przykwiatki.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także