Podlewanie roślin doniczkowych

Woda spełnia w organizmie rośliny podobną funkcję jak krew w organizmie człowieka. Jest pewnego rodzaju środkiem transportu, rozprowadzającym pobierane przez korzenie z gleby, składniki odżywcze i dostarczającym je do każdej części rośliny. Jest też niezbędna do przeprowadzenia fotosyntezy.

Woda jest swoistym hydroszkieletem dla rośliny. Nawet przejściowa susza prowadzi do więdnięcia liści i łodyg, opadania nierozwiniętych pąków kwiatowych, czy brązowienia końcówek i brzegów liści, a roślina traci atrakcyjny wygląd.

Kiedy podlewać?
Nie ma uniwersalnej reguły, którą dałoby się zastosować do wszystkich rodzajów roślin. Stwierdzenie, że rośliny należy podlewać, gdy tego potrzebują jest daleko idącym uproszczeniem. Wiadomo, że lekko zwiędnięte  liście oznaczają, że roślinie brakuje wody. Co jednak zrobić, by nie doprowadzać do takiej, już skrajnej sytuacji. Rośliny warto uważnie obserwować. U jednych egzemplarzy, sygnałem świadczącym o braku wody jest blednięcie liści, u innych liście stają się półprzezroczyste. Nie należy podlewać roślin rutynowo, co kilka dni. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielkości rośliny i od warunków panujących w pomieszczeniu. Kiedy na dworze panują upały lub, gdy działa centralne ogrzewanie, powietrze jest przesuszone, a roślina potrzebuje większych ilości wody lub częstszego podlewania. Najlepszym sposobem jest sprawdzanie wilgotności ziemi w doniczce. O przesuszeniu ziemi świadczy fakt, że doniczka jest lżejsza, a ziemia odstaje od brzegu doniczki. Właściwe podlewanie dla hodowcy amatora może być trudne. Poleca się więc używanie czujników wilgoci - higrometrów, które są dostępne w sprzedaży w dobrych sklepach ogrodniczych. Po wbiciu higrometru w ziemię pojawia się napis „mokro-wilgotno-sucho”.

Jak podlewać?
Większość roślin źle znosi skąpe i częste podlewanie. Rośliny wolą „napić się do syta” i odczekać do następnego razu, aż ziemia wyschnie. Podlewanie małą ilością wody powoduje, że nie dochodzi ona do niższych warstw ziemi w doniczce. Z kolei zalewanie wodą doniczki wypycha powietrze z ziemi, może prowadzić do gnicia rośliny lub rozwoju grzybów.

Czym podlewać?
Woda z ujęć miejskich nadaje się do podlewania większości roślin doniczkowych, jeśli nie ma zbyt dużej zawartości wapnia. Lepiej jest podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej,  która po nalaniu z kranu przynajmniej kilka godzin stała w konewce. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest podlewać rośliny wodą deszczową lub przynajmniej co jakiś czas pozwolić roślinom na kąpiel podczas deszczu. Niektóre rośliny, np. azalie, nie znoszą wapnia, należy więc podlewać je wodą przegotowaną. Nie wolno używać do podlewania roślin wody chemicznie zmiękczanej.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także