Podkaszarka - jaką wybrać?

Podkaszarka - jaką wybrać?

Podkaszarka jest idealna do precyzyjnego koszenia trawy w miejscach trudno dostępnych: przy ścianach budynków, krawężnikach, ogrodzeniach, drzewach. Przydaje się też, gdy nasza działka porosła wysoką trawą. Podkaszarka to niemal obowiązkowe urządzenie każdego ogrodnika.

Zadania dla podkaszarki

Podkaszarki są tak skonstruowane, by można nimi było dotrzeć do najmniejszego nawet skrawka trawnika. Dlatego doskonale sprawdzają się przy koszeniu w pobliżu kwiatów i innych roślin, a także pod krzewami. Podkaszarka niejako uzupełnia pracę kosiarki, służy do dokładnego wykończenia miejsc niedostępnych dla kosiarki. Ponadto podkaszarka przydatna jest także na terenach nierównych lub grząskich.

podkaszarki do trawypodkaszarki elektryczne do trawy

Rodzaje podkaszarek

Na rynku dostępne są podkaszarki elektryczne oraz spalinowe. Jedne i drugie mają swoje plusy
i minusy, którym warto się przyjrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie urządzenia.
Podkaszarki elektryczne - jak nazwa wskazuje pracują na prąd i mogą być zasilane z gniazdka lub akumulatora. Średnia moc tego typu podkaszarek wynosi zazwyczaj od 450 do 550 W. Można jednak znaleźć urządzenia, które będą miały moc nawet 900 W. Jeśli chodzi o średnicę cięcia tych podkaszarek, to sięga ona 40 cm.
Podkaszarki elektryczne cieszą się opinią lekkich, poręcznych, wygodnych w użytkowaniu oraz stosunkowo tanich. Trochę drożej zapłacimy za takie urządzenia, które mają możliwość regulacji długości prowadnicy, dostosowując ją do wzrostu osoby koszącej oraz za takie, które trzyma się obiema rękoma, co znacznie poprawia komfort, szybkość i precyzyjność pracy. Głowice w podkaszarkach mogą występować z nylonową żyłką lub z nożami.
W pierwszych z nich występują trzy rodzaje głowic:

  • ręczne - jeśli żyłka się zerwie, należy ją wysunąć ręcznie (najtańszy wariant),
  • półautomatyczne - żyłkę wysuwa się po lekkim dociśnięciu głowicy do ziemi,
  • automatyczne - żyłka jest automatycznie wysuwana na właściwą długość (tu płacimy znacznie więcej za wygodę).

Oczywistą wadą podkaszarek elektrycznych jest konieczność podłączania ich do źródła prądu. Kabel nie może być bardzo długi, gdyż wtedy znacznie spada napięcie, a więc i moc urządzenia. Pracując podkaszarką elektryczną, oczywiście trzeba uważać, aby przypadkowo nie przeciąć kabla - to największe chyba utrudnienie w użyciu podkaszarki elektrycznej.

podkaszarki automatycznePodkaszarki spalinowe - nazywane też są ‘kosami spalinowymi’. Okazują się niezbędne do koszenia większych powierzchni oraz tych oddalonych od źródła prądu. Najczęściej wyposażone są w silniki o mocy 1,2- 2,2 KM. Charakteryzują się większym ciężarem od urządzeń elektrycznych. Dlatego wyposażone są dodatkowo w pas i szelki, co znacznie odciąża ręce i ułatwia manewrowanie urządzeniem. W głowicy może znajdować się zarówno żyłka, jak i tarcze tnące. Tego typu podkaszarki mają nieco większą średnicę cięcia. Wadą podkaszarek spalinowych jest ciężar, hałas, smród spalin oraz wyższa cena. Jeśli jednak mamy do koszenia dość duże tereny trawnika, warto w nią zainwestować

Kabłąk ochronny

Jest to drobny detal w podkaszarce, który bardzo ułatwia precyzyjne koszenie, zwłaszcza w bezpośrednim pobliżu rabat kwiatowych, ogródków warzywnych, krzewów czy drzew. Kabłąk ochronny to nic innego, jak półokrągły drut umieszczony odpowiednio na głowicy koszącej, który pozwala na zachowanie właściwego dystansu części tnącej od najbliższego otoczenia. Dzięki niemu nie musimy się martwić, że niechcący uszkodzimy lub zetniemy kwiaty, warzywa lub korę drzew czy krzewów. Jak widać jest to mały szczegół, który jednak znacznie usprawnia prace pielęgnacyjne w ogrodzie.

Oceń artykuł
3,07 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Miller-Stefańska

Zdjęcia: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także