Plac zabaw w ogrodzie – wybieramy bezpieczną nawierzchnię

2
Plac zabaw w ogrodzie
Urządzając plac zabaw w ogrodzie, warto zadbać o bezpieczną nawierzchnię - dobrym rozwiązaniem są nawierzchnie gumowe.

Plac zabaw w ogrodzie to świetny i stosunkowo łatwy do realizacji pomysł. Wyposażając ogrodowy plac zabaw nie możemy zapominać o bezpiecznej nawierzchni.

Plac zabaw w ogrodzie – bezpieczeństwo przede wszystkim

Wyposażenie ogrodowego placu zabaw zależy w dużej mierze od powierzchni ogrodu oraz zasobności portfela, bo oferta producentów zabawek ogrodowych i wyposażenia nie stawia żadnych ograniczeń. Jednak bez względu na wielkość i wyposażenie naszego ogrodowego placu zabaw jest bezpieczeństwo. Dlatego kupując sprzęty i zabawki zwróćmy uwagę na atesty i certyfikaty (muszą być one zgodne z polskimi normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177). Ale o bezpieczeństwo dziecka trzeba zadbać od podstaw – czyli nawierzchni placu zabaw.

Podpowiadamy też: O czym jeszcze trzeba pomyśleć, urządzając plac zabaw w ogrodzie

Nawierzchnia gumowa na placu zabaw, czyli zawsze miękkie lądowanie

Jaka powinna być nawierzchnia na placu zabaw – przede wszystkim taka, która zamortyzuje ewentualne upadki i będzie łatwa do utrzymania w czystości. Najczęściej na placach zabaw, również w ogrodach, stosuje się nawierzchnie trawiaste lub piaszczyste. Jednak są one dość kłopotliwe w utrzymaniu i niestety – niedostatecznie elastyczne, żeby zapewnić bezpieczeństwo, jeśli dziecko upadnie. Tych wad nie mają nawierzchnie z granulatu gumowego, dostępne w postaci płyt, kostek czy puzzli.
– Nawierzchnie gumowe są odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych, łatwe w czyszczeniu, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko wystąpienia urazów kostno-stawowych. Dodatkowo materiał posiada właściwości antypoślizgowe – mówi Sylwester Skoneczny, ekspert marki Rubtiler.
Płyty gumowe są elastyczne, dobrze odprowadzają wodę (po opadach deszczu nie trzeba długo czekać, żeby wyschły), a dodatku producenci oferują je w różnych kolorach i ciekawych kształtach (mogą być też ozdobione obrazkami, cyframi, czy literami).

Montaż nawierzchni na placu zabaw w ogrodzie

Tego typu nawierzchnie gumowe są już stosowane na profesjonalnych placach zabaw, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować je również w przydomowym ogrodzie. Montaż płyt jest wygodny i łatwy – płyty o gładkich krawędziach łączy się przy pomocy dołączonych w zestawie kołków montażowych. Płyty w kształcie puzzli, montuje się natomiast jak zwykłą układankę. Zaletą takich nawierzchni jest też to, że łatwo równie łatwo je zdemontować i przenieść w inne miejsce. Aranżację placu zabaw uzupełnią bezpieczne elementy infrastruktury: gumowe donice, krawężniki i obrzeża, słupki, kubiki.

Zobacz też: Pomysły na ogrodowe domki dla dzieci

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rubtiler

Polecamy Ci również

Zobacz także