W polskich ogrodach panuje moda na piwonie. Nic dziwnego, gdyż piwonie należą do najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Oprócz powszechnie znanych, kwitnących różowymi kulami kwiatów, coraz chętniej sadzimy piwonie zielne oraz orientalne gatunki krzewiaste.
Piwonie pozwalają zaaranżować niezwykle efektowne zakątki w ogrodzie, a ponadto nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilkanaście lat. Być może stąd bierze się ich popularność. Raz posadzone, każdego roku, na przełomie czerwca i lipca zasypują ogród niezwykle efektownymi kwiatami.
Podpowiadamy: Jak uprawiać kanny, czyli pacioreczniki
Piwonie pięknie wyglądają na rabatach kwiatowych, a także na trawnikach. Piwonie mają pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Odmiany pełne wyglądają jak kule płatków. Purpurowe, białe i różowe piwonie są najpopularniejsze. Ale są także żółte oraz o dwubarwnych kwiatach. Piwonie nie mają dużego zapotrzebowania na nawozy. Ich nadmiar (szczególnie azotu) może nawet spowodować, że przestaną kwitnąć. Piwonie nie lubią przesadzania. Za przez lata mogą rosnąć w tym samym miejscu. Piwonie lubią popołudniowe słońce, dlatego warto je sadzić w zachodniej części ogrodu.
Piwonia japońska prosto z Chin
Najpopularniejsze wczesne odmiany piwonii to Julie Elie o różowych kwiatach, Karl Rosenfield, kwitnące na czerwono i Festiva Maxima w białym kolorze. Z odmian późnych warto wymienić różowe Sarah Bernhard, pachnące, ciemnoróżowe Philippe Rivoire i białe Immacule. Coraz większą popularność zdobywa sobie również piwonia japońska. W rzeczywistości pochodzi z Chin. To pięknie kwitnące drzewko około metrowej wysokości. Sadzonki są sprzedawane wiosną w sklepach ogrodniczych. Niestety, po posadzeniu na pierwsze kwiaty trzeba czekać dwa lata. W przeciwieństwie do odpornych na chłód piwonii innych gatunków, piwonie krzewiaste trzeba zabezpieczać na zimę.
Gdzie sadzić piwonie
Planując w ogródku piwonie, warto wiedzieć, że rośliny te lubią popołudniowe słońce, zatem najlepsze dla nich stanowisko będzie po zachodniej stronie ogrodu. Piwonie warto sadzić w większych grupach na trawnikach. Stworzą kępy soczystej zieleni, burzące monotonię trawy. Na przełomie wiosny i lata ożywią ponadto trawnik dużymi, efektownymi kwiatami. Pięknie wyglądają też na rabatach kwiatowych, w towarzystwie innych gatunków.
Miejsce dla piwonii trzeba wybrać starannie, gdyż nie lubią przesadzania i po „przeprowadzce” przez kilka lat nie kwitną. Podłoże dla piwonii powinno być przepuszczalne i żyzne. Przed ich posadzeniem warto nie żałować kompostu. Piwonie krzewiaste wsadzamy znacznie głębiej od gatunków bylinowatych – w taki sposób, by nasady pędów zostały przysypane ziemią do wysokości ok. 10 cm.
Polecamy: Długowieczne byliny, które warto posadzić w ogrodzie
O piwoniach z poradnika praktyka
- Podlewanie piwonii – piwonie lubią wilgoć, lecz nie tolerują zbyt mokrego podłoża. Ziemię wokół nich warto przysypać warstwą przekompostowanej kory, co uchroni glebę przed zbyt szybkim wysychaniem. Po takim zabiegu rośliny praktycznie nie wymagają podlewania. W czasie długotrwałej suszy trzeba je nawadniać. Podlewać należy od spodu, nie mocząc kwiatów i liści, gdyż pojawią się na nich brunatne plamy.
- Nawożenie piwonii – piwonie praktycznie nie wymagają nawożenia. Jeśli są posadzone w mało żyznej ziemi, wiosną można je zasilić nawozem dla roślin kwitnących. Uwaga! Zbyt duża ilość nawozu często sprawia, że piwonie przestają kwitnąć nawet na kilka lat.
- Choroby atakujące piwonie – w trakcie deszczowego sezonu piwonie stają się podatne na szarą pleśń. Na liściach powstają wówczas brunatne plamy pokrywające się szarym nalotem. Po zauważeniu objawów, rośliny trzeba przez kilka tygodni, w odstępach siedmiodniowych, spryskiwać preparatem grzybobójczym.
- Zabezpieczanie piwonii na zimę – poza piwoniami japońskimi, które trzeba przed zimą okryć płóciennym workiem, rośliny te praktycznie nie wymagają zimowego zabezpieczenia. Śnieg wystarczająco chroni dolne części pędów przed mrozem. Wiosną usuwamy jedynie przemarznięte i uschnięte pędy.
irena.pak
szkoda, że na piwonie trzeba czekać do lata! Ale zawsze miło poczytać i pooglądać zdjęcia