Pigwowiec i pigwa - czym się różnią i jakie mają zastosowanie

6
owoce pigwowca
Pigwa i pigwowiec często są mylone ze sobą. Choć ich owoce mają podobny smak i zapach, to różne rośliny i mają różne wymagania.

Pigwowiec i pigwa – pomimo podobnej nazwy, oznaczają dwie różne rośliny. Są one wprawdzie spokrewnione, ale różnią się wyglądem, wielkością, kolorem kwiatów. Natomiast obydwa gatunki wydają aromatyczne owoce, idealne na przetwory.

Pigwowiec, a szczególnie jego owoce często występują pod nazwą „pigwa”. Jest to jednak pewne pomieszanie pojęć, w przypadku owoców o tyle nieszkodliwe, że rzeczywiście mają podobny smak i zapach. Owoce pigwy są jednak większe, gładsze i słodsze od pigwowca.

To Cię zainteresuje: Dlaczego warto jeść granaty i jak je uprawiać w Polsce

Zacznie poważniejsze różnice występują w formie i wymaganiach obu tych roślin, więc warto wiedzieć czym różni się pigwowiec od pigwy, jeśli chcemy posadzić je w swoim ogrodzie. O ile uprawa pigwy jest nieco wymagająca, o tyle pigwowiec ma wymagania minimalne, a jest efektownym i pożytecznym krzewem ozdobnym. Warto go mieć w przydomowym ogrodzie.

Zobacz zdjęcia

Zarówno pigwowiec, jak i pigwa mają owoce, które podobnie smakują i doskonale nadają się na jesienne przetwory. Poza tym wiele je różni.

Zarówno pigwowiec, jak i pigwa mają owoce, które podobnie smakują i doskonale nadają się na jesienne przetwory. Poza tym wiele je różni.

Aniavirt (pixabay.com)
Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński to popularny krzew ozdobny o niewielkich wymaganiach.

Annrandal - pixabay.com
Owoce pigwowca japońskiego

Dojrzałe owoce pigwowców są żółte. Ich skórkę często pokrywają plamki.

_Alicja_ - pixabay.com
Kwitnący pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński wczesną wiosną obsypuje się kwiatami.

Hans - pixabay.com
Kwitnący pigwowiec

Pigwowce dobrze rosną i owocują w słońcu i na żyznej glebie, ale zniosą też gorsze warunki.

Katarzyna Laszczak
Owoce pigwowca

Owoce pigwowca przypominają małe i dość nieforemne jabłka.

Katarzyna Laszczak
Owoce pigwowca - przekrój

Nawet dojrzałe pigwowce są dość twarde i bardzo kwaśne. Usuwanie gniazd nasiennych jest dość uciążliwe, ale przetwory są znakomite!

Katarzyna Laszczak
Kwiaty pigwy pospolitej

Pigwa pospolita na pierwszy rzut oka może przypominać niewielką jabłoń.

BUGDUZ - pixabay.com
Owoce pigwy

Owoce pigwy pospolitej doskonale nadają się na przetwory.

LoggaWiggler - pixabay.com
Pigwa gruszkowa

Szczególnie pożyteczną odmianą pigwy pospolitej jest pigwa gruszkowa o wyjątkowo dużych owocach.

Peggychoucair - pixabay.com

Uprawa pigwowca w ogrodzie

Pigwowiec (Chaenomeles) to niezbyt wysoki ozdobny krzew, pochodzący z Azji Wschodniej. Dorasta do 1-2 m wysokości, ma rozłożysty, często prawie płożący pokrój. Pigwowce mają gęste gałęzie, u niektórych odmian pokryte kolcami. Liście są jajowate, lekko błyszczące.

Największą ozdobą pigwowca są jego kwiaty – wyglądem przypominają kwiaty drzew owocowych, ale najczęściej są od nich większe i mają intensywne kolory – pomarańczowe, różowe, czerwone. Pigwowce kwitną w kwietniu-maju, ale mogą powtarzać kwitnienie jesienią. Coraz częściej docenia się owoce pigwowców, które są idealne na jesienne przetwory.

Podpowiadamy: Jak uprawiać głóg w ogrodzie i jaki wybrać

Pigwowce nie są specjalnie wymagające – tolerują praktycznie każdą glebę, choć najlepiej rosną na ziemiach żyznych. Preferują miejsca słoneczne, bardzo dobrze znoszą suszę i nie wymagają częstego podlewania. Pigwowce będą lepiej rosły, jeśli teren wokół nich będzie pozbawiony trawy i chwastów. Pigwowce są odporne na mróz.

Odmiany pigwowca

Podstawowe odmiany tej rośliny to pigwowiec japoński, pigwowiec chiński i pigwowiec pośredni.

  • Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) – dorasta do 1 m wysokości, ma pomarańczowe lub żółtopomarańczowe kwiaty o średnicy 2-3 cm. Wytwarza żółte owoce, pokryte czerwonawymi plamkami. Do niedawna był najpopularniejszą odmianą, uprawianą w Polsce.
  • Pigwowiec chiński (pigwowiec okazały, Chaenomeles speciosa) – jest większy od japońskiego i pozbawiony kolców. Brzegi liści są piłkowane, a kwiaty pojedyncze, różowe. Wytwarza też większe owoce, w żółtym kolorze. Ze względu na wydłużony kształt i rozmiary, rzeczywiście można je pomylić z owocami pigwy.
  • Pigwowiec pośredni (pigwowiec wspaniały Chaenomeles x superba) powstał ze skrzyżowania pigwowca chińskiego i japońskiego. Cechuje się dużą różnorodnością – w zależności od odmiany może osiągać od ok. 70 cm (odmiana Pink Lady) do 2 m (Nivalis). Kwiaty mogą mieć kolor pomararańczowoczerwony (Crimson and Gold), jaskrawoczerwony (Nicoline), biały (Nivalis), ciemnoróżowe (Pink Lady).

Zastosowanie pigwowca

Pigwowce doskonale służą jako krzewy ozdobne, świetnie wyglądają sadzone pojedynczo i w grupach. Można z nich także formować żywopłoty – ze względu na kolce są trudne do sforsowania. Jednak nie należy ich przycinać zbyt mocno, bo kwiaty pojawiają się tylko na pędach dwuletnich i starszych.

Pigwowiec wydaje jadalne owoce – choć na pierwszy rzut oka nie wyglądają one zbyt okazale, w przetworach smakują wyśmienicie. Przypominają małe, zniekształcone jabłka, czasem pokryte plamkami i są bardzo twarde. Jednak wszelkiego rodzaju kompoty, dżemy i nalewki mają niepowtarzalny smak i oszałamiający aromat. Trzeba tylko pamiętać o dużej ilości cukru, bo są bardzo cierpkie. Owoce pigwowca zbiera się późną jesienią, nawet po pierwszych przymrozkach.

Jak wykorzystać owoce pigwy i pigwowca - zobacz przepisy kulinarne na:

Pigwa pospolita

Pigwa (Cydonia oblonga) również pochodzi z Azji, lecz jej południowo-zachodnich rejonów. Już w  starożytności zagościła też w południowej części Europy. Jeśli w czasie wakacyjnych wypraw odwiedzimy urokliwą miejscowość Chania na Krecie, to warto wiedzieć, że jej starożytna nazwa – Kydonia – oznacza właśnie pigwę.

Pigwa jest dużym krzewem lub niewielkim drzewem (do 5 m wysokości – w Polsce dorasta do ok. 3 m). Charakterystycznym elementem wyglądu jest łuskowata korowina odpadająca płatami. Pigwa wytwarza jasne, białe lub bladoróżowe kwiaty. Jej owoce są żółte, mniej więcej wielkości gruszki.

Uprawa pigwy w ogrodzie

Pigwa jest bardziej wymagająca niż pigwowiec. Podobnie jak pigwowiec lubi miejsca słoneczne, ale na tym podobieństwa się kończą. Pigwa musi mieć żyzną glebę, która będzie stale wilgotna. Trzeba więc pamiętać o regularnym podlewaniu. Dodatkowo pigwy nie są w pełni odporne na mróz. Przed zimą trzeba je osłonić przed zimnem. Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatru. Jednak jej uprawa w Polsce udaje się całkiem dobrze.

Sprawdź: W jakich rejonach Polski można sadzić rośliny mniej odporne na mróz

Zastosowanie pigwy

Pigwa może służyć jako roślina ozdobna – wygląda dekoracyjnie zarówno pokryta kwiatami, jak i owocami. Jednak jej największą zaletą są owoce. Tak samo jak owoce pigwowca, są doskonałe na przetwory, a ponieważ zawierają dużo pektyn, mają dobre właściwości żelujące. Ponadto są bardzo bogate w witaminę C i inne cenne dla zdrowia składniki. Mają niemal identyczny smak i zapach co owce pigwowca - choć pigwy są nieco mniej aromatyczne, ale też odrobinę mniej cierpkie, a także ze względu na wielkość - łatwiejsze w obróbce.

Oceń artykuł
4,03 / 33 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także