Pielęgnacja trawnika – sprytne narzędzia ułatwią Ci pracę

Pielęgnacja trawnika – sprytne narzędzia ułatwią Ci pracę

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Polecamy sprytne narzędzia ogrodnicze, które sprawią, że pielęgnacja trawnika będzie łatwiejsza i skuteczniejsza.

Wygodne grabienie trawnika

Drogę do pięknego, wiosennego trawnika rozpoczynamy od dokładnego wygrabienia trawy. Ten prosty zabieg pozwoli usunąć obumarłe źdźbła traw, resztki liści, gałązek itp., które nazbierały się na trawniku w ciągu jesieni i zimy. Wygrabienie trawnika poprawi nie tylko jego estetykę, ale jest ważne dla kondycji przydomowej murawy. Do grabienia trawnika użyjmy grabi wachlarzowych. Takie grabie są bardzo popularne i dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Ich zaletą jest to, że ich szerokość można regulować. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na grabie wachlarzowe w rozmiarze XXL – szersze od standardowych i znacznie przyspieszające grabienie trawnika (ich dodatkową zaletą jest to, że w razie potrzeby można je podzielić na dwie części). Wybierając grabi, zwróćmy również na długość trzonka – powinien być dobrany do naszego wzrostu.

Wachlarzowe grabie w rozmiarze XXL

Wachlarzowe grabie o niestandardowej szerokości przyspieszą grabienie trawnika.

Gardena
Cicha bębnowa kosiarka akumulatorowa

Bębnowa kosiarka akumulatorowa pracuje bez hałasu.

Gardena
Akumulatorowe nożyce do obrzeży trawnika

Nożyce akumulatorowe pozwolą nam zadbać o obrzeża trawnika i inne miejsca trudno dostępne dla kosiarki.

Gardena
Siewnik również do nawozów

Taki siewnik ułatwia równomierne dosiewanie trawy oraz rozrzucenie nawozu.

Gardena

Radzimy: Jak zregenerować trawnik po zimie - wiosenna pielęgnacja trawnika krok po kroku

Koszenie trawnika bez hałasu

Dźwięk pracujących kosiarek to nieodłączny element sobotnie przedpołudnia na podmiejskich osiedlach. Jest jednak sposób, żeby poziom hałasu zmniejszyć. Umożliwi to cicha bębnowa kosiarka akumulatorowa. Cisza to jedno, ale wygoda i skuteczność pracy również się liczy. Pamiętajmy o podstawowych zasadach koszenia trawnika:
- Konieczne jest, aby noże kosiarki były naostrzone, co gwarantuje właściwe cięcie. Maksymalnie można zredukować 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia. Należy przy tym pamiętać, że niekorzystne jest koszenie mokrej trawy, ponieważ może to skutkować zbijaniem się ścinków w jednolitą masę. Dlatego, w celach prewencyjnych, trawnik koszony powinien być wyłącznie na sucho - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Zadbaj o obrzeża trawnika

Obrzeża trawnika to jedne z newralgicznych punktów podczas koszenia, ale miejsc do których trudno jest dotrzeć kosiarką jest więcej. Z pomocą przyjdą nam akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnika. Możemy ich używać bez schylania się, a teleskopowy trzonek pozwala na regulację wysokości. Zaletą nożyc akumulatorowych jest brak kabli, na które musielibyśmy uważać podczas pracy. O stanie naładowania baterii nożyc informuje wygodny wyświetlacz LCD.

Nawożenie trawnika i dosiewanie trawy

Trawnik trzeba przez cały sezon wegetacyjny zasilać nawozami wieloskładnikowymi – zapewnią one zdrowy i piękny wygląd trawnika. Niezależnie od nawożenia, może się zdarzyć, że po zimie będziemy musieli dosiać trawę. Zarówno nawożenie, jak dosiewki ułatwi siewnik do nawozów, który ułatwia równomierne rozrzucenie nawozu (lub nasion trawy).

Dowiedz się też: Jak zabezpieczyć trawnik przed kretami - układanie siatek przeciw kretom

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Gardena

Polecamy Ci również

Zobacz także