Pielęgnacja trawnika - regeneracja

Pielęgnacja trawnika - regeneracja

Bywa, że kilkuletnia murawa nie prezentuje się najlepiej. Jest zachwaszczona lub pojawiły się na niej wyłysiałe miejsca. Są sposoby na przywrócenie jej pięknego wyglądu.

trawnikChwasty pojawiają się na każdym trawniku. Jeśli jednak jest on regularnie koszony, nie udaje im się zakwitnąć i zawiązać owoców, więc szybko giną. Ale gdy trawa jest w kiepskiej kondycji (nienawożona i niepodlewana przez dłuższy czas), mogą ją zagłuszyć. Jedynym wyjściem jest wtedy uciec się do pomocy środków chemicznych. Stosunkowo łatwo usunąć chwasty dwuliścienne (skrzyp, rdest, mniszek). Używa się do tego celu tzw. herbicydów selektywnych, które zwalczają niepożądaną roślinność, nie niszcząc przy tym trawy. Środki te są pobierane przez liście, a następnie przemieszczają się do korzeni, powodując ich zamieranie i w konsekwencji usychanie całej rośliny. Z opryskiem powinno się więc poczekać do czasu, gdy chwasty zdążą wypuścić kilka dużych liści, aby mieć pewność, że wchłoną dostatecznie dużo preparatu. Więcej problemów przysparza perz. Podobnie jak trawy jest rośliną jednoliścienną, więc nie działają na niego środki selektywne. Aby się go pozbyć, trzeba użyć Roundupu lub Starane. Niestety, te preparaty
niszczą także murawę. Dlatego zamiast opryskiwać cały trawnik, używa się tzw. mazaczy – urządzeń, które pozwalają nanieść herbicyd na pojedyncze rośliny. Gdy już usuniemy chwasty, okazuje się zwykle, że na ogrodowym dywanie pojawiły się łyse miejsca. Trzeba tam dosiać trawę, ale nie powinno się do tego celu używać przypadkowych nasion. W sklepach kupujemy mieszanki traw, co oznacza, że każda z nich ma inny skład i dlatego jedne są lepsze na boiska, a inne na trawniki rekreacyjne. Żeby trawa nie różniła się właściwościami (a także kolorem) od poprzedniej, najlepiej użyć takiej samej mieszanki jak ta, którą wysiewaliśmy, zakładając trawnik.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także