Pielęgnacja trawnika - porady na cały rok

0
Pielęgnacja trawnika - porady na cały rok

Na ogół nie mamy czasu, aby odpowiednio zadbać o swój ogród, ale to nie znaczy, że nie może on świetnie wyglądać. Oto kilka porad na cały rok jak pielęgnować trawnik przy minimalnym nakładzie pracy.

Wiosna (kwiecień - maj)

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy trawa zaczyna rosnąc szybko, drugie - gdy przekroczy pożądaną wysokość 1-2 cm. Po skoszeniu nie powinna być dłuższa niż 4 cm.

Sprawdź: Koszenie trawnika – robot to zrobi za Ciebie

Nawożenie trawnika

Po zimie warto poprawić kondycję trawnika wieloskładnikowym nawozem o przedłużonym działaniu, tym sposobem osiągnie dużo lepszy wygląd w krótkim czasie.

Wczesne lato (czerwiec)


Koszenie trawnika
Trawnik należy kosić raz na tydzień. Jeśli ścinki trawy są krótsze niż 2 cm, nie używaj pojemnika do kosiarki. Pozostawione na trawie posłużą jako ściółka i naturalny nawóz. Jeśli skracasz trawę o więcej niż 2 cm, używaj kosiarki, która rozdrabniając ścinki przekształca je w nawóz.

Dowiedz się: Jak dbać o trawnik podczas upałów

Zwalczanie chwastów
Dobrze jest zastosować nawóz zawierający środek chwastobójczy co ograniczy ich rozrost. Jeśli trawnik atakowany jest także przez mchy, można znaleźć preparat, który zawiera także środek przeciwko mchom. Jeśli połacie mchu są małe, można bezpośrednio spryskać odpowiednim preparatem.

Łyse place
Dobrze jest raz na jakiś czas zmienić miejsce zabaw dzieci, aby trawa miała możliwość pokrycia zadeptanego miejsca.

Lato (sierpień)

Koszenie trawnika
Regularne koszenie trawnika osłabia chwasty. W przeciwieństwie do trawy nie przestają one rosnąć podczas suszy i nie koszone mogą opanować cały trawnik. Nie ścinaj trawy poniżej 4 cm, podczas suszy może to narazić ją na uszkodzenia.

Nawadnianie
Nawet podczas suszy nawadnianie trawnika nie jest konieczne. Przyschnięta trawa po pierwszym deszczu wróci do poprzedniej kondycji, a my zaoszczędzimy czas na podlewaniu sporej powierzchni oraz wodę.

Nawożenie trawnika
Przed jesienią należy zastosować jesienną mieszankę nawozową.  Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie zawierała dużo azotu - dobrze jest bowiem przyhamować wzrost trawy na zimę.

To Cię zainteresuje: Trawnik z rolki czy wysiewany

Jesień (wrzesień-październik)

Koszenie trawnika

Kontynuujemy koszenie, gdy jest ono konieczne. Można także uzupełnić składniki mineralne podłoża nawozem bogatym w fosfor i potas.

Zbrązowiała trawa
Obumarłą trawę należy wyczesać z murawy, resztę odżywią jesienne deszcze.

Opadające liście
Liście pozostawione na trawie dłużej niż kilka dni powodują jej żółknięcie, należy je zbierać i kompostować. Pracę może ułatwić nam kosiarka rotacyjna z pojemnikiem oraz odkurzacz ogrodowy.

Zima (listopad-marzec)


Koszenie trawnika
W listopadzie należy starannie wygrabić z trawnika pozostałości mchu i resztek obumarłych roślin. Ostatnie koszeni wykonujemy podczas suchej pogody, wysokość cięcia powinna wynosić
ok. 3-4 cm, ponieważ krótka trawa mniej narażona jest na choroby grzybowe. Pamiętajmy, aby nie pozostawić skoszonej trawy na murawie.
W zimie nie należy chodzić po trawniku, gdyż zamarznięte źdźbła trawy obumierają, łamiąc się pod naciskiem. Podczas odwilży deptanie murawy sprawia, że zamienia się ona w błoto, co powoduje powstawanie łysych placów.

Oceń artykuł
4,45 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Miśkiewicz

Zdjęcia: Black & Decker, Fiskars, fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także