Pielęgnacja trawnika jesienią

Pielęgnacja trawnika jesienią

Piękny i zadbany trawnik jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Często jednak zdarza się, że pomimo regularnego podlewania, koszenia i nawożenia nie wygląda tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej po zimie, kiedy na trawie gromadzą się duże ilości mchu, łat z powodu pleśni pośniegowej i chwastów lub późnym latem, po całym sezonie jego użytkowania. Najszybszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na poprawienie kondycji naszego trawnika jest jego wertykulacja.

pielęgnacja trawnikaZabieg wertykulacji to nic innego jak wyczesywanie filcu - martwych roślin, połączone z płytkim nacinaniem (do około 1 cm) powierzchni darni. Dzięki temu rosnąca trawa zyskuje więcej przestrzeni oraz otrzymuje większą ilość wody, co stwarza lepsze warunki jej wzrostu.

Najlepszy czas

Wertykulację najlepiej jest przeprowadzać raz lub dwa razy do roku, wiosną i wczesną jesienią. Wiosenny zabieg nie powinien mieć miejsca zbyt wcześnie. Warto poczekać aż trawa zacznie intensywnie rosnąć i uda się ją dwukrotnie skosić. Unikniemy dzięki temu usunięcia nowych, delikatnych pędów. Zabieg jesienny z kolei, nie powinien być wykonywany zbyt późno, aby trawa miała jeszcze czas odbudować się przed nadejściem przymrozków.

wertykulatorPrzystępujemy do działania

Wertykulacja powinna być zawsze poprzedzona niskim koszeniem trawy, a gleba podczas zabiegu nie powinna być zbyt sucha. Jeśli jest to konieczne trawnik należy lekko podlać - usuwanie filcu będzie wtedy znacznie łatwiejsze.
Wertykulacja wymaga sporego nakładu sił oraz czasu. Często, aby usunąć jak najwięcej starej, martwej trawy jednorazowy przejazd nie wystarcza i należy wykonać drugi w poprzek lub nawet trzeci. Z tego powodu odradzamy korzystanie z wertykulatorów ręcznych, nawet przy niezbyt dużych trawnikach, i rekomendujemy spalinowe, które są dużo bardziej wydajne – podpowiada Janusz Walczyszyn ekspert w firmie Ramirent, oferującej wynajem urządzeń do prac ogrodowych. Takie urządzenia są jednak drogie i zajmują sporo miejsca. – Zakup wertykulatora to spory wydatek dla domowego budżetu, a że korzystamy z niego raz lub najwyżej dwa razy w ciągu roku polecamy jego wypożyczenie. Otrzymujemy tym samym gwarancję korzystania z nowoczesnego, sprawdzonego sprzętu, a dodatkowo nie musimy się martwić gdzie go będziemy przechowywać – dodaje ekspert.

Należy zdawać sobie sprawę, że bezpośrednio po tak rygorystycznym zabiegu trawnik nie będzie się prezentował okazale, a na odbudowanie potrzebuje ok. 2 tygodni. Jest to również idealny moment, aby dosiać miejscowo trawę jeśli zachodzi taka konieczność.

Przykładowe ceny wynajmu urządzeń do prac ogrodowych:

  1. Wertykulator – 130 zł netto/dobę
  2. Świder glebowy – 90 zł netto/dobę
  3. Nożyce spalinowe do cięcia żywopłotów – 29 zł netto/dobę
  4. Odkurzacz do liści – 15 zł netto/dobę
  5. Wykaszarka spalinowa – 51 netto/dobę
  6. Kosiarka spalinowa – 49 netto/dobę
  7. Walec do trawników – 20 netto/dobę
  8. Siewnik do trawy i nawozów – 15 netto/dobę
  9. Teleskopowy spalinowy obcinacz do gałęzi - 29 netto/dobę
  10. Profesjonalny opryskiwacz ogrodowy – 7 netto/dobę
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ramirent

Polecamy Ci również

Zobacz także