Pielęgnacja trawnika – co to jest mulczowanie i jak to zrobić

0
Trawnik
Mulczowanie dostarcza trawnikowi składników odżywczych i zmniejsza parowanie wody z gleby. Jednak wykonując ten zabieg, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Mulczowanie to ekologiczny sposób na zagospodarowanie ściętej trawy. Wpływa korzystnie na trawnik, ale tylko pod warunkiem, że jest prawidłowo przeprowadzone. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Latem regularnie kosimy trawniki. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić ze ściętą trawą. Pokos możemy wykorzystać na kilka sposobów, a jedną z opcji jest mulczowanie.
 Każdy właściciel ogródka z trawnikiem, nawet małym, wcześniej czy później musi się zmierzyć z zagadnieniem utylizacji pokosu, który, szacunkowo, stanowi 2/3 odpadów ogrodowych. Ściętą darń można wykorzystać na kilka sposobów – można nią przykrywać rabaty kwiatowe, odkładać na kompostownik lub przekazywać służbom komunalnym. Jedną z praktycznych metod zagospodarowania pokosu jest mulczowanie, ale pod warunkiem, że czynność tę wykonujemy prawidłowo.wyjaśnia Lidia Tokarska ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów i architekt krajobrazu, praktyk prowadzący firmę wykonawczą Zielony Salon.

Dowiedz się: Jak dbać o trawnik - koszenie, nawożenie, pielęgnacja

Mulczowanie, czyli sposób na piękny trawnik

Mulczowanie polega na tym, że skoszoną i rozdrobnioną trawę pozostawia się na trawniku. Pokos rozkłada się, tworząc ekologiczny nawóz, zasilający trawnik w składniki odżywcze. Nie jest to jedyna korzyść z mulczowania – w ten sposób zmniejsza się też parowanie wody z gleby i darni, spowalnia wzrost chwastów i zmniejsza erozja gleby.

Jednak mulczowanie niesie też pewne zagrożenia. Jeżeli wilgotność trawy będzie zbyt duża, może pojawić się ryzyko gnicia, a także tworzenia się filcu na powierzchni trawnika. Dlatego z mulczowania lepiej zrezygnować, jeśli pogoda jest deszczowa. Mulczowanie warto stosować na zmianę ze zbieraniem skoszonej trawy.

 Należy obserwować trawnik – jeżeli jego kondycja osłabia się trzeba wprowadzić naprzemiennie koszenie ze zbiorem pokosu. W przypadku, gdy chcemy mieć równą, zieloną darń, trzeba zaprzestać mulczowania na jakiś czas, a nawet wykonać dodatkowy zabieg wertykulacji. Często jednak przy dużych powierzchniach zadarnionego ogrodu celowe jest postawienie na pielęgnację ekstensywną ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Zawsze jednak wskazane jest przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym nie zaszkodzimy trawie i ekologicznie wykorzystamy pokos. Nieprawidłowo wykonywane mulczowanie może nieść zagrożenia w postaci filcu na trawniku, który hamuje wzrost darni i sprzyja rozwojowi różnych chorób.wyjaśnia Lidia Tokarska.

Podpowiadamy też: Co to jest wertykulacja i aeracja trawnika

Zasady prawidłowego mulczowania

Jak zatem prawidłowo mulczować trawnik, żeby zabieg był skuteczny z pożytkiem dla nasze murawy? Wystarczy przestrzegać poniższych zasad:

  • mulczowany trawnik musi być koszony często i regularnie – dzięki temu pokos nie będzie zawierał kwiatostanów, stwardniałych łodyg, ani starych źdźbeł, które mogłyby zacząć gnić i przyczynić się do powstania filcu;
  • mulczować możemy tylko wtedy, gdy trawa jest sucha – pokos rozłoży się równomiernie i nie będzie gnił;
  • źdźbła trawy wykorzystanej do mulczowania muszą być rozdrobione – przyspieszy to proces ich rozkładu;
  • warstwa pokosu musi być cienka i równomiernie rozłożona na powierzchni trawnika (zbyt gruba warstwa nie rozłożyłaby się wystarczająco szybko);
  • regularnie mulczowany trawnik nie powinien być często nawożony – mulczowanie to właśnie sposób nawożenia trawnika;
  • po zakończeniu sezonu, mulczowany trawnik powinien być dokładnie wygrabiony – nie zostawiajmy na nim resztek roślin na późną jesień i zimę, bo grozi to rozwojem chorób trawnika oraz tworzeniem się filcu
  • jeśli chcemy mulczować trawnik, zwróćmy uwagę na rodzaj gleby. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia jest ciężka, wilgotna i słabo przepuszczalna, nie powinniśmy tego zabiegu wykonywać zbyt często. Natomiast w przypadku innych gleb, szczególnie piaszczystych – mulczowanie poprawi ich jakość.

Sprawdź: Jak poprawić jakość piaszczystej ziemi i co na niej posadzić

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także