Pielęgnacja trawnika – co to jest mulczowanie i jak to zrobić

0
Trawnik
Mulczowanie dostarcza trawnikowi składników odżywczych i zmniejsza parowanie wody z gleby. Jednak wykonując ten zabieg, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Kosiarki ułatwiające mulczowanie

Mulczowanie ułatwi odpowiednia kosiarka. Jeżeli planujemy mulczowanie trawnika, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy kosiarki:

  • noże, system cięcia i rozdrabniania darni

Pamiętajmy, że noże kosiarki muszą być ostre – tylko wtedy będą dokładnie ciąć i rozdrabniać trawę. Wygodnym rozwiązaniem są kosiarki z układem podwójnych ostrzy oraz system mielenia.
Podwójne ostrza (np. układ MicroCut) tną trawę dokładniej – górne ostrze wykonuje cięcie podstawowe, a dolne – cięcie wykańczające. W rezultacie pokos jest dokładnie rozdrobniony i tworzy na trawniku cienką warstwę.

  • mulczowanie zmienne

Dużym udogodnieniem jest także system mulczowania zmiennego (np. Versamow), dzięki któremu część pokosu trafia do kosza, a część pozostaje na trawniku (te ilości możemy regulować, odpowiednio do warunków, wysokości trawy itp.). Jak korzystać z tej funkcji kosiarki?
-– System mulczowania w istotny sposób ułatwia wykonywania czynności. W przypadku najlepszej do mulczowania wysokości trawy, ok. 4 cm, wystarczy, by operator ustawił dźwignię w położeniu ‘100% mulczowania’. Jeśli trawa jest wyższa, należy zastosować ustawienie pośrednie, którego efektem będzie częściowe mulczowanie. Dzięki temu zmniejszamy objętość pokosu, który pozostanie na powierzchni. Natomiast jeśli trawa jest  naprawdę wysoka – dźwignię należy ustawić w pozycji ‘100% zbierania trawy’ a wówczas trawa będzie skoszona i jednocześnie przygotowana do kolejnego koszenia, ale z mulczowaniem. Wszystko z zachowaniem reguł sztuki prawidłowego mulczowania. -– wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Manager Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w Aries Power Equipment – Generalnego Dystrybutora Maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

  • regulacja wysokości koszenia

Kosiarki z regulowaną wysokością koszenia ułatwiają nie tylko mulczowanie, ale są ważne w ogóle do prawidłowego koszenia trawy. W zależności od warunków, wysokości i gęstości trawy, dobieramy wysokość, na której jest ona ścinana.

  • napęd kosiarki

Rodzaj napędu kosiarki wpływa na jakość pracy oraz łatwość i bezpieczeństwo użytkowania maszyny. Napęd hydrostatyczny umożliwia płynny wybór prędkości jazdy do naszych preferencji i bieżących warunków. Sterowanie napędem czyli dostosowywanie prędkości jazdy kosiarki do gęstości i wysokości trawy podnosi komfort i bezpieczeństwo pracy, a także ułatwia prawidłowe mulczowanie. Zapewnia ostrzom i systemowi mielenia doskonalsze wykonanie pracy.

Warto też wiedzieć, że udogodnienia służące do mulczowania trawy, przydadzą się również jesienią. Kosiarki „mulczujące” oczyszczą trawnik z liści, które zmielą. A to ułatwi ich dalszą utylizację.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Honda / Aries Power

Polecamy Ci również

Zobacz także