Pielęgnacja trawnika

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przy trawniku to koszenie, grabienie, podlewanie i nawożenie. Jak je przeprowadzić, aby były skuteczne? Oto zalecenia.

Koszenie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest koszenie. Powinniśmy je przeprowadzać pamiętając o zasadzie: „często i nie nazbyt wiele”. Kosimy więc co 8-10 dni i jednorazowo nie więcej niż 1/3 wysokości trawy. Wtedy zabieg pobudza do wzrostu i zagęszczenia się murawy.

Najlepiej jest kosić trawnik przed deszczem lub po koszeniu podlać trawnik. Nie należy kosić mokrego trawnika, a w czasie długotrwałych upałów powinno się zmniejszyć częstotliwość koszenia, by trawnik mógł samoistnie chronić się przed nadmiernym parowaniem wody. Trawnik kosimy intensywnie od kwietnia do końca sierpnia. Jesienią zmniejszamy częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu, ale i trawa rośnie mniej intensywnie, a ostatnie koszenie przeprowadzamy czasem nawet w październiku.

Grabienie

Wiosną, po pierwszych koszeniach, trawniki wymagają bardzo starannego wygrabienia i usunięcia zeschniętych resztek organicznych. Również po ostatnim jesiennym koszeniu należy murawę wygrabić szczególnie dokładnie, gdyż pozostawione na zimę resztki roślin mogą doprowadzić do wygnicia brzydkich, łysych placów na murawie. Poza wiosennym i jesiennym grabieniem, posiadacze kosiarek wyposażonych w kosze w zasadzie powinni grabić trawnik 1-2 razy w czasie sezonu, chyba że wymagają tego względy estetyczne. Pamiętajmy też, by regularnie usuwać z trawnika resztki roślinne, np. opadłe liście czy płatki kwiatów.

Nawożenie

Jeśli chcemy, by trawnik pięknie wyglądał, musi być regularnie nawożony - najlepiej nawozami organicznymi. Nawozy te, oprócz składników pokarmowych, dostarczają bardzo cenną dla gleby próchnicę, która przyczynia się do poprawienia właściwości fizycznych gleby. W tym celu rozkłada się na powierzchni trawnika równomierną 0,5-1-centymetrową warstwę dojrzałego kompostu. Jeśli stosujemy nawozy mineralne pamiętajmy, by przed rozsianiem ich wygrabić trawnik, wtedy nawóz bezpośrednio wnika razem z wodą w glebę. Nigdy nie stosujemy nawozów mineralnych, gdy trawnik jest mokry. Przylepienie się do źdźbeł trawy nawozu, może spowodować ich poparzenie. Zaleca się stosować 2-4 kg nawozu wieloskładnikowego na 100 m² trawnika. Dawkę taką dzieli się na 3 części rozsiewane podczas sezonu, wiosną, w pełni lata i nie później niż pod koniec sierpnia. Najlepiej jednak sprawdzają się w praktyce nawozy o wydłużonym działaniu, np. Osmocote, który rozkłada się powoli, uwalniając substancje odżywcze nawet przez 6 miesięcy. Pamiętajmy, by nie zasilać trawnika jesienią nawozami zawierającymi azot.

 

Jaki trawnik?

trawnik z rolki
wynik głosowania
23,7%
trawnik wysiewany
wynik głosowania
76,4%

Ilość oddanych głosów: 3734

Podlewanie

Sposób podlewania trawnika powinien być dostosowany do tego, czy jest to trawnik nowo założony, czy już ukorzeniony. Nowo założony trawnik wymaga dość większej opieki, gdyż nasiona traw umieszcza się bardzo płytko, prawie na powierzchni gleby - susza może spowodować zamieranie delikatnych kiełków, a nadmierne podlewanie może wymyć nasiona, gdyż system korzeniowy jeszcze się nie wykształcił. Młody trawnik należy podlewać drobnym zraszaczem nawet dwa razy dziennie. Natomiast „dorosły” trawnik podlewa się raz lub dwa razy w tygodniu, nawet podczas suszy, dostarczając jednorazowo 10-15 l wody na m² trawy. Częstsze podlewanie powoduje, że system korzeniowy staje się płytki, a murawa coraz słabsza. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia trawy i rozwijania się chorób grzybiczych.

 

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Justyna Kamińska

Źródło: Celtis

Zdjęcia: fotolia, Gardena, Praktiker

Polecamy Ci również

Zobacz także