Pielęgnacja drzew i krzewów

Zima i wczesna wiosna to czas na pielęgnację drzew i krzewów. Odpowiednio przygotowane do sezonu, będą lepiej rosnąć i owocować.

Najlepszym terminem do cięcia roślin jest przełom lutego i marca. Dobrze jest zmieścić się w okresie, kiedy nie ma już większych mrozów, ale pąki liściowe jeszcze nie zaczęły się rozwijać.

Cel podcinania drzew i krzewów owocowych to:

  • Umożliwienie równomiernego dostępu światła w głąb korony, co sprzyja dojrzewaniu owoców.
  • Umożliwienie prawidłowego przesychania liści i gałęzi po opadach dzięki dostępowi powietrza. Zapobiega to rozwojowi chorób, takich jak grzybice.
  • Usunięcie pędów, które są w złym stanie i nie rokują dobrze na następny sezon.
  • Dążenie do uzyskania jak największej ilości pędów skierowanych do dołu, gdyż podczas owocowanie nie mają one tendencji do pękania.

Osiągniecie dekoracyjnego efektu

Przy cięciu i formowaniu drzew owocowych należy pamiętać, że drzewa ziarnkowe, takie jak jabłoń lub grusza są bardziej odporne na szkodliwe efekty przycinania niż drzewa pestkowe, np. wiśnie, czereśnie, śliwy czy brzoskwinie. Te drzewa są bardziej delikatne i podatne na choroby wynikające
z zakażenia rany po cięciu. Należy zatem ograniczyć ten zabieg do minimum.
Na drzewach pestkowych wycinamy tylko pędy suche i zniszczone oraz te, które zbytnio zagęszczają koronę. Należy również zdjąć z gałęzi zaschnięte owoce, tzw. mumie, gdyż na nich mogą przezimować chorobotwórcze patogeny zagrażające roślinom na wiosnę.
Cięcie brzoskwiń powinno zwiększyć dwukrotnie ilość pędów, na których pojawiają się owoce, gdyż drzewa te owocują na pędach jednorocznych.

Cięcie krzewów wygląda nieco inaczej niż drzew owocowych. Pędy słabsze i starsze (cztero-, pięcioletnie) wycinamy tuż przy ziemi tak, by na ich miejsce mogły pojawić się zdrowe i silne odgałęzienia gwarantujące dobry plon latem.
Pędy jednoroczne porzeczek czerwonych i białych należy obciąć 50 cm nad ziemią, aby na wiosnę mogły się dobrze rozkrzewić. Wynika to z tego, że krzewy te owocują głównie na krótkich pędach
w przeciwieństwie do np. porzeczki czarnej.

Dwuletnie pędy malin powinniśmy całkowicie usunąć gdyż owoce pojawiają się jedynie na zeszłorocznych.

Po obcięciu pędów krzewów lub drzew ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć ranę przed wniknięciem czynników chorobotwórczych. Do tego celu można użyć farby emulsyjnej z dodatkiem składnika przeciwgrzybicznego lub wszelkiego rodzaju specyfików dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Ochrona roślin

Aby ograniczyć występowanie chorób na naszych roślinach w sezonie, dobrze jest zrobić tzw. oprysk zimowy, stosując preparat grzybobójczy. Należy pamiętać, aby wykonać go podczas słonecznej i suchej pogody zanim na drzewach pojawią się pąki - mogą one bowiem doznać poparzenia, co będzie skutkowało brakiem liści na wiosnę.
Oprysk jest jedyną skuteczną metodą chroniącą brzoskwinie przed popularną chorobą tzw. kędzierzawością liści. Aby jej uniknąć, należy spryskać drzewo w stanie bezlistnym.

Nie zapominajmy również o szkodliwych skutkach obecności większej ilości śniegu w naszym ogrodzie. Szczególne obrażenia powoduje on na krzewach iglastych, które pod czapami mokrego śniegu łamią delikatne gałązki. Jałowce, tuje czy cyprysy mające formę kolumnową, możemy je przed tym ochronić przez związanie gałęzi wkoło pni sznurkiem, dzięki temu nie dopuścimy do wyginania i wyłamywania się gałęzi.

Bielenie drzew

Bielenie to metoda zapobiegająca nadmiernemu nagrzewaniu się pni drzew, których soki rozgrzane przez słońce podczas dnia zamarzają po gwałtownym spadku temperatury w nocy. Powoduje to pękanie kory na pniach i gałęziach i powstanie ran zgorzelinowych. Bielenie należy wykonać na przełomie stycznia i lutego i dbać o to, by mieszanka pozostała na drzewach do końca marca.

Do bielenia drzew używamy mieszaniny wapna gaszonego i wody w proporcji 2 kg na 10 l.

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Maria Miśkiewicz

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także