Piątak lancetowaty czyli pentas – roślina na słoneczny balkon. Uprawa

0
Piątak lancetowaty - pentas
Piątaki czyli pentasy kwitną długo i obficie, a ich kwiaty mają różne kolory. Doskonale nadają się na słoneczne balkony, ale trzeba pamiętać o ich podlewaniu.

Piątak czyli pentas pojawił się u nas stosunkowo niedawno, ale ze względu na swą urodę, staje się coraz popularniejszy. Podpowiadamy, jak zadbać o piątaka.

Piątak o kolorowych kwiatach jak gwiazdki

Egzotyczne rośliny od zawsze budziły naszą ciekawość, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, chętnie podejmujemy się ich uprawy. Jedną z takich mało znanych i niezwykle atrakcyjnych egzotycznych piękności jest między innymi piątak lancetowaty (pentas), którego ozdobą są bardzo piękne, duże, półokrągłe kwiatostany, złożone z licznych, barwnych kwiatów. W zależności od odmiany mogą one być białe, różowe, liliowe, czerwone lub fioletowe. Ich żywe kolory wspaniale kontrastują z dużymi, lancetowatymi, lekko owłosionymi, zielonymi liśćmi, ozdobionymi wyraźnym rysunkiem nerwów.

Polecamy: Najdłużej kwitnące kwiaty do ogrodu i na balkon

Nazwę piątaka łatwo skojarzyć z pięcioma płatkami ich kwiatów. Z „piątką” jest również związana ich botaniczna nazwa – pentas.

Zobacz zdjęcia

Czerwony piątak

Piątaki mają kolorowe kwiaty, często z jasnym "oczkiem". Z liczbą ich płatków, których jest pięć, kojarzy się nazwa rośliny.

Katarzyna Laszczak
Piątak czyli pentas

Piątaki lubią słoneczne i ciepłe miejsca - tylko w takich będzie dobrze kwitł.

Moneytreeandme - pixabay.com
Pentasy

Pentasy trzeba regularnie podlewać - nie znoszą one przesuszonego podłoża.

Skeeze - pixabay.com
Jasnoróżowe pentasy

Sadząc piątak zwróćmy uwagę na odczyn ziemi - powinien być obojętny lub zasadowy, ale nie kwaśny.

Greggorloff - pixabay.com
Bordowy piątak

Pentasy mogą długo i obficie kwitnąć, ale żeby tak było, trzeba je regularnie nawozić.

Imageseeker107 - pixabay.com
Piątaki na tarasie

Piątaki możemy przechować przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, a wiosną - rozmnożyć.

Katarzyna Laszczak
Kwitnące piątaki

Piątaki można uprawiać też na rabatach, ale trzeba im zapewnić dobre miejsce i staranną opiekę. Łatwiej zadbać o rośliny posadzone w donicy.

Katarzyna Laszczak

W naturze piątak jest niewielkim krzewem o zwartym, gęsty pokroju, dorastającym do ok. 1 m, jednak w uprawie rzadko przekracza 50-60 cm wysokości, dlatego idealnie nadaje się na roślinę doniczkową (pokrojem przypomina nieco popularne heliotropy). Jeśli jednak chcemy cieszyć się jego niezwykłą uroda i od czerwca do późnej jesieni podziwiać piękne kwiaty, musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawowe, gdyż inaczej może nas mocno rozczarować.

Polecamy też: Popularną i ładną roślinę i mało znanej nazwie - kalocefalus Browna

Piątak – roślina, która lubi słońce i ciepło

Piątak jest pochodzącą z Afryki rośliną tropikalną, dlatego z natury kocha słońce i ciepło. Dlatego też jeśli ma obficie kwitnąć i zachować ładny, gęsty, zwarty pokrój, należy zapewnić mu słoneczne, ciepłe i osłonięte stanowisko, gdyż w miejscu ocienionym lub nawet półcienistym jego pędy będą silnie się wyciągać, a kwitnienie osłabnie.

Zadanie może jednak okazać się dość trudne, gdyż roślina nie toleruje suszy, o którą na słonecznym stanowisku nietrudno, dlatego musimy bardzo dbać, aby jej podłoże nigdy nie wyschło i stale było lekko wilgotne.

Ziemia musi być też żyzna i próchnicza o zasadowym lub obojętnym odczyn pH, gdyż rośliny nie lubią kwaśnego podłoża.

Co robić, żeby piątak ładnie kwitł

Z powodu obfitego kwitnienia, w sezonie wegetacyjnym piątaki oczekują też systematycznego zasilania wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących, gdyż szybko wyczerpują z podłoża składniki odżywcze.

Jednym z bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w ich uprawie jest też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, gdyż tylko wtedy roślina zawiąże więcej pąków kwiatowych oraz będzie dłużej i obficiej kwitła.

Sprawdź: Jakie kwiaty posadzić na słonecznym balkonie lub tarasie

Jak przezimować i rozmnożyć piątaka

Decydując się na uprawę piątaka, należy też pamiętać, że z racji swojego pochodzenia, nie jest on odporny na chłód i już temperatury poniżej 5°C mogą być dla niego zabójcze. Z tego względu w naszym kraju zwykle uprawia się go jako roślinę jednoroczną, choć w odpowiednich warunkach z powodzeniem można ją też przechować przez zimę w zabezpieczonych przed chłodem, jasnych pomieszczeniach (np. widna, chłodna klatka schodowa, weranda lub ogród zimowy, o temp. ok. 10-15°C).

Jeśli się na to zdecydujemy, na przedwiośniu (luty-marzec), możemy pobrać z pędów rośliny sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić je w wilgotnym podłożu.  Jest to jeden z lepszych sposobów rozmnażania piątaków, gdyż ich nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania i źle wschodzą.

Roślina do ogrodu tylko pod dobrą opieką

Ze względu na swoje wysokie wymagania w stosunku do stanowiska i podłoża, piątak znacznie lepiej sprawdza się jako roślina doniczkowa, niż rabatowa. Wprawdzie w odpowiednio słonecznym, ciepłym i zacisznym miejscu oraz na żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej, odkwaszonej glebie może ładnie się rozkrzewić, zawiązać mnóstwo kwiatów i stać się ozdobą rabaty, ale kiedy nie będzie troskliwie pielęgnowany, często podlewany i nawożony, szybko zacznie stracić swoje walory ozdobne. Łatwiej więc zadbać o niego w doniczce, traktując jako ozdobę balkonów i tarasów, niż ogrodowych rabat.

Na słońce polecamy też: Katarantus różowy (barwinek madagaskarski) i podpowiadamy, jak go uprawiać

Z czym sadzić pentasy

Z udziałem piątaka można tworzyć bardzo ładne kompozycje doniczkowe np. w zestawieniu z wilcem ziemniaczanym, niską kocanką włochatą i sanwitalią lub karłowatymi odmianami wyżlinów. Ciekawie może też wyglądać posadzony u podstawy pnącej thunbergii oskrzydlonej. Kwitnące rośliny będą też pięknie prezentować się w jednogatunkowych grupach w doniczce lub obszernej, ceramicznej misie. Mogą być też wspaniałą ozdobą oranżerii lub zimowego ogrodu, gdyż dobrze czują się w warunkach szklarniowych.

Jeśli będziemy mieć szczęście, może uda nam się też spotkać bardzo oryginale okazy piątaków szczepionych na pniu, które wyglądają naprawdę atrakcyjne.

Podpowiadamy też: Jak zwalczać ziemiórki w doniczkach z roślinami

 

Oceń artykuł
3,79 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także