Piaszczysta ziemia – jak poprawić jej jakość i co na niej posadzić

1
Rozchodniki okazałe
Na piaszczystej i suchej ziemi bardzo dobrze rosną sukulenty, takie jak różne gatunki rozchodników. Ale jest znacznie więcej roślin, które lubią takie warunki.

Piaszczysta ziemia jest trudna do uprawy. Ale można poprawić jej jakość – podpowiadamy, jak to zrobić. Polecamy też rośliny, które dobrze rosną na piaszczystej glebie.

Najlepszą glebą dla większości roślin jest żyzna, próchnicza, przepuszczalna i stale lekko wilgotna ziemia ogrodowa. Niestety, rzadko możemy cieszyć się nią we własnym ogrodzie, dlatego przed posadzeniem roślin powinniśmy ustalić rodzaj gleby, jaką dysponujemy na działce i w razie potrzeby odpowiednio ją przygotować.

Zobacz zdjęcia roślin na piaszczystą ziemię

Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna to piękna, pachnąca i bardzo pożyteczna roślina, która świetnie rośnie na piaszczystej ziemi.

Rittergasse - pixabay.com
Krwawnik

Krwawniki mają wiele dekoracyjnych odmian o różnych kolorachj kwiatów.

Omaratzi964 - pixabay.com
Rogownica kutnerowata

Rogownica kutnerowata to bardzo atrakcyjna, niewysoka bylina, która szybko rozrasta się.

Ordungwidrig - pixabay.com
Rozchodniki okazały

Rozchodnik okazały jest łatwy w uprawie, a jego piękne kwiaty długo się utrzymują.

Katarzyna Laszczak
Kostrzewa sina

Kostrzewa sina to dekoracyjna trawa o charakterystycznych, sinoniebieskich liściach.

Katarzyna Laszczak
Juka karolińska

Juka karolińska nie ma dużych wymagań i przepięknie kwitnie.

Katarzyna Laszczak
Mikołajek nadmorski

Mikołajek nadmorski to roślina wprost stworzona, by rosnąć na piaszczystej glebie.

Katarzyna Laszczak
Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny to atrakcyjny krzew (lub niewielkie drzewo), przypominające oliwkę. Ma małe, ale intensywnie pachnące kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Rojnik

Rojniki świetnie się czują na piaszczystej ziemi i słonecznych stanowiskach.

Coribi - pixabay.com
Rozchodnik ostry

Te rozchodniki w naturze (również w Polsce) rosną m.in. na wydmach i innych piaszczystych i suchych miejscach.

WikimediaImages - pixabay.com
Wilczomlecz białobrzegi

Wilczomlecz białobrzegi to atrakcyjna, jednoroczna roślina, która dobrze rośnie na piaskach.

Eirena - pixabay.com
Goździki

Na piaszczystej ziemi dobrze też rosną goździki - piaskowy i siny.

Hans - pixabay.com
Smagliczka skalna

Smagliczka skalna wygląda bardzo ładnie i pięknie pachnie.

Hans - pixabay.com
Pustynnik

Pustynniki to byliny o efektownych i egzotycznie wyglądających kwiatostanach.

Ulleo - pixabay.com
Jałowiec

Jałowce to krzewy, które świetnie rosną na piaszczystym podłożu.

Uroburos - pixabay.com
Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty prezentuje się bardzo ładnie i lubi piaszczystą ziemię.

WikimediaImages - pixabay.com

Wady piaszczystej ziemi

Jednym z trudniejszych podłoży do uprawy roślin jest ziemia piaszczysta. Łatwo ja rozpoznać, gdyż po wzięciu w rękę nie daje zbić się w grudkę, rozsypuje się i nie brudzi dłoni. Wiosną szybko się nagrzewa, jest bardzo przepuszczalna, lekka i nie kumuluje nadmiaru wody, ale jednocześnie bardzo szybko wysycha i jest uboga w składniki odżywcze. Nie jest też łatwo ją użyźnić, gdyż podawane do niej nawozy mineralne łatwo wypłukują się z niej do głębszych warstw i nie są wykorzystywane przez rośliny.

Podpowiadamy też: Kiedy trzeba wapnować ziemię i jak to zrobić dobrze

Zacznij od gliny i nawozu organicznego

Jeśli jednak posiadamy w swoim ogrodzie taki właśnie rodzaj gleby, nie musimy się załamywać i rezygnować z uprawy roślin, gdyż istnieje kilka sposobów na poprawę jej jakości. Nie będzie to wprawdzie łatwe zadanie, ale jeśli mu podołamy, nawet na piaskach będziemy mogli stworzyć naprawdę piękny ogród.

Prace nad poprawą jakości piaszczystej gleby powinniśmy rozpocząć od jej użyźnienia i wzbogacenia w materię organiczną oraz chłonną glinę. W tym celu na powierzchni gleby musimy rozłożyć kilkucentymetrową warstwę gliny oraz nawozu organicznego. (kompostu, przekompostowanej ziemi darniowej lub liściowej, biohumusu bądź obornika, który stosuje się wyłącznie jesienią), a następnie za pomocą glebogryzarki dokładnie wymieszać ją z podłożem na głębokość ok. 20 cm.

Dobre rezultaty osiągniemy również przez zastosowanie nawozów zielonych. Nasiona roślin przeznaczonych na nawóz wysiewa się latem i przekopuje jesienią, zanim zdążą zakwitnąć (na glebach piaszczystych wysiewa się peluszkę, wykę seradelę). Ich części zielone oraz korzenie wzbogacą podłoże w szybko rozkładającą się materię organiczną oraz cenny azot.

Sprawdź: Jak zrobić kompost i przyspieszyć proces kompostowania

Szczepionki probiotyczne do piaszczystej ziemi

Do ziemi piaszczystej możemy też dodać szczepionkę probiotyczną zawierająca E-my czyli efektywne mikroorganizmy (m.in. grzyby, bakterie np. „EmFarma Plus”, „ProBio Puder”), które szybciej rozłożą materię organiczną, przyczyniając się do powstawania próchnicy.

Ważne systematyczne nawożenie

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę jakości gleby piaszczystej najlepiej powtarzać co kilka lat. Gleba systematycznie zasilana nawozami organicznymi z czasem powinna na stałe zmienić swoje parametry, gdyż substancje zawarte w kompoście, biohumusie czy oborniku (głównie gnijące resztki roślin), sprzyjają poprawie struktury podłoża i tworzeniu się próchnicy. W takim środowisku chętniej rozwijają się też pożyteczne organizmy glebowe (w tym bakterie, grzyby i bezkręgowce takie jak np. dżdżownice), które także przyczyniają się do poprawy jakości podłoża.

Nawozy mineralne – tylko długodziałające

Oprócz nawozów organicznych oraz szczepionek, na glebach piaszczystych możemy zastosować również nawozy mineralne. Muszą być to jednak wyłącznie nawozy długodziałające (np. Osmocote), które powoli uwalniają składniki odżywcze. Tradycyjne nawozy zostaną bowiem szybko wypłukane do głębszych warstw podłoża i staną się całkowicie bezużyteczne.

Podpowiadamy: Jak uprawiać i wykorzystywać lawendę, która dobrze rośnie na piaszczystej ziemi

Jakie rośliny warto posadzić na piaszczystej ziemi

Poprawianie jakości gleby piaszczystej to powolne, trudne i pracochłonne zadanie, dlatego jeśli nie bardzo mamy na to czas, lepiej od razu wybierzmy do uprawy rośliny, które poradzą sobie na piaszczystym gruncie. Znajdziemy je głównie wśród roślin zasiedlających w naturze tereny pustynne, wydmy, leśne polany lub inne suche i piaszczyste środowiska. Musimy jednak pamiętać, że do prawidłowego rozwoju z reguły będą potrzebowały sporo słońca, dlatego nie sadźmy ich w cieniu.

Do najciekawszych gatunków nadających się do uprawy na piaszczystych glebach należą m.in.

  • rośliny jednoroczne: portulaki, przypołudniki, wilczomlecz białobrzegi, maczek kalifornijski (eszolcja); na piaszczystych i niezbyt zasobnych ziemiach radzą sobie też nagietki, kosmos podwójnie pierzasty, nasturcje.
  • byliny: juka karolińska, krwawnik pospolity, lawenda wąskolistna, rozchodnik okazały i ostry, rojniki, smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska, rogownica kutnerowata, przetacznik siwy, goździk piaskowy i siny, głodek, pustynniki, mikołajek nadmorski, kocanka piaskowa, dziurawiec;
  • trawy: kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa;
  • drzewa i krzewy: karagana syberyjska, oliwnik wąskolistny, jałowce, sosna górska, zadrzewnia bezogonkowa, żarnowiec miotlasty.

Polecamy też: Pomysł na ogród na piaszczystej ziemi - ogród w stylu hiszpańskim

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także