Penstemony - dekoracyjne dzwonki. Uprawa i wymagania

0
Penstemony
Penstemony to jeszcze mało popularne w Polsce kwiaty. Warto na nie zwrócić uwagę, bo ładnie i kolorowo kwitną.

W naszych ogrodach coraz częściej pojawiają się piękne, ale mało znane rośliny, dlatego nie zawsze wiemy, jak się nimi zajmować. Jedną z nich jest penstemon, którego kolorowe kwiaty, zebrane w wąskie, wiechowate kwiatostany, mogą zdobić ogród przez całe lato.

Pojedyncze kwiaty mają budowę wargową, ale wyglądem przypominają miniaturowe dzwonki. W zależności od gatunku i odmiany, mogą być białe, różowe, czerwone, liliowe lub dwukolorowe. Rodzaj penstemon liczy sobie ponad 250 gatunków, ale w ogrodach uprawia się zaledwie kilka z nich. Do najpopularniejszych należą m.in.: penstemony bródkowe, penstemony palczaste (naparstnicowate), penstemony ogrodowe, penstemony kosmate, penstemony meksykańskie, penstemony Hartwega oraz penstemony davidsonii.

Zobacz zdjęcia

Penstemon Hartwega

Penstemony Hartwega mają wyjątkowo duże kwiaty, często dwukolorowe.

PollyDot - pixabay.com
Penstemon

Penstemony niestety nie są w pełni odporne na mróz, więc wymagają okrycia na zimę.

Debbie7245 - pixabay.com
Penstemon - kwiaty

Penstemony pochodzą z Ameryk Północnej, gdzie wiele ich gatunków rośnie dziko. Ponadto wyhodowano wiele odmian ozdobnych.

PollyDot - pixabay.com
Penstemon ogrodowy

Penstemony najlepiej rosną w słońcu. Ich zaletą jest to, że nie potrzebują dużo wody.

KarmaCoach - pixabay.com
Penstemon ogrodowy

Mniejsze gatunki i odmiany penstemonów można też uprawiać w skrzynkach na balkonach.

Diabolos - pixabay.com
Penstemon bródkowy

Penstemony bródkowe mają drobniejsze kwiaty, ale kwitną obficie i kolorowo.

Nenneinzweidrei - pixabay.com

Penstemony - wymagania

Większość gatunków penstemonów ma podobne wymagania uprawowe i najlepiej rośnie na słonecznych, ciepłych, ale przewiewnych stanowiskach oraz na próchniczych, żyznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych glebach o obojętnym odczynie pH.

Nie lubią cienia, gdyż wtedy słabo kwitną, ani mokrego podłoża, na którym łatwo zapadają na choroby grzybowe. Penstemony nie są też zbyt odporne na mróz, dlatego najlepiej uprawiać je w cieplejszych rejonach kraju oraz przykrywać na zimę liśćmi lub stroiszem (te najdelikatniejsze nawet pod przykryciem mogą zmarznąć np. p. bródkowe, p. ogrodowe, p. Hartwega).

Zobacz: Rozwar wielkokwiatowy - ozdoba ogrodu i balkonu

Gatunki i odmiany penstemonów

Pomimo zbliżonych wymagań uprawowych, penstemony bardzo różnią się między sobą zarówno wielkością jak i barwą kwiatów. Niektóre z nich to rośliny wysokie, osiągające nawet ok. 80-120 cm wysokości (p. bródkowe, p. palczaste), inne natomiast to prawdziwe liliputy, dorastające do wysokości zaledwie 15-30 cm (p. kosmaty, p. davidsonii).

Najefektowniejszy i najpopularniejszy z nich jest mieszańcowy penstemon ogrodowy, który posiada jedne z największych i najbardziej kolorowych kwiatów oraz może poszczycić się wieloma pięknymi odmianami, takimi jak np. „King George V” o czerwonych kwiatach z białą gardzielą, „Sour Grapes” o liliowo-różowych kwiatach, „White Bedder” o białych kwiatach, „Rubicunda” o czerwonych kwiatach z białym środkiem czy „Schoenholzeri” o intensywnie czerwonych kwitach. Niestety, penstemon ogrodowy to gatunek dość delikatny i nie wszędzie przetrwa zimę w gruncie.

Musisz to wiedzieć: Domowe sposoby na opryski - drożdże, soda i mydło potasowe

Bardzo atrakcyjny, choć równie wrażliwy na mróz jest penstemon Hartwega. Gatunek osiąga ok. 50-60 cm wysokości i tworzy ładne, gęste kępy. Jego odmiany zachwycają dużymi, licznymi i wielobarwnymi kwiatami jak np. „Phoenix Red” (kwiaty czerwono-białe), „Lavender” (kwiaty amarantowo-fioletowe z białym wnętrzem) czy „Magenta” (kwiaty różowo-filetowe).

Dużo mniejsze, ale bardzo kolorowe i liczne kwiaty posiada też penstemon bródkowy, który osiąga wysokość od 20 do 80-90 cm. Najbardziej popularne są jego odmiany karłowe, należące do grupy Pinacolada (m.in.: „Rose Red”, „Violet”, „Blue”), gdyż można uprawiać je zarówno w ogrodach jak i w pojemnikach.

Mniej popularny, choć niezwykle dekoracyjny i możliwy do uprawy w pojemnikach jest także penstemon palczasty o licznych, niewielkich, białych kwiatach, gęstych, wzniesionych, wysokich pędach (wys. o. 1-1,2 m) i dużych, zielonych liściach. Szczególnie atrakcyjne są jego odmiany o brązowo-bordowych liściach i białych kwiatach (np. „Mystica”, „Husker Red”).

Penstemon palczasty
Penstemon palczasty kwitnie na biało, ale są odmiany o zabarwionych na czerwono liściach.

Licencja

Zupełnie inny pokrój ma natomiast malutki penstemon davidsonii. Roślina dorasta zwykle do ok.15-20 cm wys. i ma kępiasty, płożący pokrój. Jej największą ozdobą są dość duże, lejkowate, liliowo-różowe kwiaty, pojawiające się na pędach wiosną i latem oraz małe, półokrągłe, ciemnozielone listki.

Zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na zróżnicowany pokrój, penstemony mogą mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Te najwyższe pięknie wyglądają w luźnych kompozycjach z szałwią omszoną, lawendą, ostróżką, heliotropem czy liatrą kłosową, ale pięknie prezentują się też w dużych, jednogatunkowych grupach (ich kwiaty nadają się też do cięcia)

Odmiany karłowe, to z kolei doskonałe rośliny na obwódki, skalniaki i do uprawy w pojemnikach. Gatunki płożące (p. davidsonii) to natomiast idealne rośliny do sadzenia w ogródkach skalnych, na murkach, żwirowych ścieżkach, skarpach lub przy schodach.

To Cię zainteresuje: Chabry w ogrodzie na rabaty i nie tylko

 

Licencja

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także