Pelargonie – popularne odmiany i ich wykorzystanie

1
Pelargonie
Pelargonie kochamy za ich piękne kwiaty, które przez całe lato są ozdobą balkonów i ogrodów.

Niewiele jest kwiatów balkonowych tak popularnych, jak pelargonie. I trudno się dziwić – są one trwałe, kwitną długo i pięknie, a ich różne odmiany sprawiają, że naprawdę jest z czego wybierać.

Pelargonie zachwycają bogactwem kolorów kwiatów, które przez całe lato zdobią nasze balkony, tarasy i ogrody. Ale warto wiedzieć, że pelargonie mają kilka podstawowych odmian, które nadają się do różnych zastosowań. Hodowcy stworzyli też sporo ich krzyżówek, które łączą cechy poszczególnych grup.

Zobacz zdjęcia pelargonii

Pelargonie w donicy

Pelargonie należą do najdłużej kwitnących kwiatów.

Hans - pixabay.com
Różowe pelargonie

Wyhodowano mnóstwo odmian pelargonii, choć można zaliczyć je do kilku głównych grup.

Hexenkueche - pixabay.com
Pelargonie na balkonie

Pelargonie świetnie nadają się na słoneczne balkony - lubią słońce i znoszą przejściową suszę.

RitaE - pixabay.com
Kolorowa pelargonia

Bardzo atrakcyjnie prezentują się pelargonie o kolorowych płatkach i... liściach.

GaborGulyas - pixabay.com
Pelargonie w doniczkach

Pelargonie mają kilka podstawowych typów, które nadają się do różnych zastosowań.

Pelargonium for Europe
Pelargonie w ogrodzie

Pelargonie są niezwykle popularne. Warto pomyśleć o ich nietypowej ekspozycji.

Pelargonium for Europe
Pomysł na pelargonie

Moda na wykorzystywanie starych, niby zużytych przedmiotów trwa. Stara walizka może być ciekawą oprawą dla doniczki z pelargoniami.

Pelargonium for Europe
Pelargonia wielkokwiatowa

Pelargonia wielkokwiatowa, czyli angielska jest dość wymagająca. Za to nawet pojedyncza roślina wygląda bardzo okazale.

Pelargonium for Europe
Różne odmiany pelargonii

Pelargonie bluszczolistne i rabatowe mogą stworzyć piękną i zróżnicowaną kompozycję.

Pelargonium for Europe
Pelargonie w skrzynce balkonowej

Pelargonie można sadzić nie tylko ze sobą, ale też tworzyć z nich kompozycje z innym kwiatami.

Pelargonium for Europe
pelargonie na balkonie

Pelargonie to królowe balkonów. Choć od pewnego czasu dzielą koronę z surfiniami.

Pelargonium for Europe
Pelargonie w nowoczesnym otoczeniu

Pelargonie kojarzą się z tradycją, ale doskonale sprawdzają się również w nowoczesnych aranżacjach.

Pelargonium for Europe
Pelargonie na tarasie

Zapach pelargonii odstrasza komary i inne owady. W ich otoczeniu możemy się więc cieszyć nie tylko pięknem kwiatów, ale i... spokojem.

Pelargonium for Europe
Pelargonia w wiszącej doniczce

Bardzo dekoracyjnie wyglądają pelargonie w wiszących doniczkach.

Pelargonium for Europe
Skrzynka z pelargoniami

Pelargonie mogą kwitnąć aż do późnej jesieni.

Pelargonium for Europe
Pelargonie w wazonikach

kwiaty pelargonii możemy wykorzystywać też w bukietach.

Pelargonium for Europe

Pelargonie bluszczolistne – do wiszących doniczek i koszy

Pelargonie bluszczolistne, zwane są również pelargoniami zwisającymi (ich łacińska nazwa to Pelargonium hederaefolium, syn. P. peltatum). Mają one charakterystyczne, właśnie zwisające pędy, które mogą osiągać długość nawet 150 cm. Ich liście są najczęściej ciemnozielone i mają woskową, lśniącą powierzchnię.

Najbardziej popularne mają czerwone kwiaty, ale te pelargonie występują w wielu kolorach – od białego, przez odcienie różu, po intensywne bordo.

Dowiedz się: Jak uprawiać i pielęgnować pelargonie

Pelargonie bluszczolistne najlepiej nadają się do wiszących pojemników – wszelkiego rodzaju skrzynek balkonowych, czy koszy. Świetnie też wyglądają w skrzynkach na parapetach okiennych (tylko pamiętajmy o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed upadkiem).

Z pomocą pelargonii bluszczolistnych możemy też stworzyć prawdziwą zieloną ścianę. Wystarczy do ściany balkonu przymocować kilka skrzynek, jedna na drugą, a zwisające pędy pelargonii dadzą wrażenie jednolitej ściany zieleni i kwiatów. Innym sposobem na efektowne wykorzystanie pelargonii bluszczolistnych jest stojący kwietnik, z doniczkami na różnych poziomach. Posadzone w nich pelargonie stworzą kaskadę kwiatów. To rozwiązanie idealne na większe tarasy, czy do ogrodów.

Pędy pelargonii bluszczolistnych są dość delikatne, więc w miarę możliwości dobrze je umieścić w miejscu osłoniętym od wiatru.

Pelargonie rabatowe – na balkony i do ogrodów

Pelargonie rabatowe mają wzniesiony pokrój, a ich pędy są mocno rozgałęzione. Ich cechą charakterystyczną są okrągławe, omszone liście, z ciemnym wzorem o kształcie pierścienia na górnej części blaszki. Od tego wzoru pelargonie rabatowe są nazywane także pasiastymi. Ich inna nazwa to pelargonie ogrodowe (Pelargonium hortorum). Ich ozdobą są różnokolorowe kwiaty, tworzące niemal kuliste baldachy. Są one dość odporne na wahania temperatury i pogody.

Podpowiadamy: Z czym łączyć pelargonie, żeby kwiaty dobrze rosły i pięknie wyglądały

Pelargonie rabatowe dorastają do ok. 50 cm i nadają się właściwie do wszelkich zastosowań. Możemy je sadzić na rabatach w ogrodzie. Ale doskonale nadają się również do skrzynek balkonowych i doniczek. Możemy je sadzić samodzielnie, w zestawieniach jedno- lub wielokolorowych. Znakomicie komponują się również z innymi kwiatami balkonowymi.

Pelargonie hybrydy – wszechstronne krzyżówki

Warto wiedzieć, że od lat ogrodnicy pracują nad krzyżówkami pelargonii bluszczolistnych i rabatowych. Ich efektem są rośliny, które łączą cechy obu typów. Mogą mieć zwisający pokrój lub formę wzniesionych krzaczków. Wyróżniają się obfitym kwitnieniem i dużą odpornością na różne warunki.

Pelargonie wielkokwiatowe, czyli angielskie

Niezwykle efektowne są pelargonie wielkokwiatowe (Pelargonium grandiflorum), zwane też pelargoniami angielskimi. Mają one wyjątkowo okazałe kwiaty i często – barwne liście. Ich łodygi nie są rozgałęzione. Pelargonie wielkokwiatowe są bardziej wymagające, niż rabatowe, czy bluszczolistne. Wymagają osłoniętego miejsca, bo nie lubią kaprysów naszej pogody.

Jednak jeśli mamy niewielki, ale zaciszny balkon, warto zdecydować się właśnie na pelargonię wielkokwiatową. Nawet pojedyncza roślina w ładnej doniczce będzie wyglądać bardzo okazale, a nie zajmie dużo miejsca.

Pelargonie o ciekawych liściach

Pelargonie kochamy ze względu na ich kwiaty, ale warto wiedzieć, że są także odmiany, które wyróżniają się ciekawymi liśćmi. Najczęściej to odmiany pelargonii rabatowych. Ich liście mogą mieć różne kształty, występują także w różnych kolorach – odcieniach zieleni, a nawet brązu. Wyhodowano też pelargonie o liściach… białych.

Na uwagę zasługują także pelargonie pachnące. Mogą one wydzielać bardzo zróżnicowane zapachy, np. cytryny, brzoskwiń, czy mięty. A wszystko za sprawą olejków eterycznych, zawartych w liściach. Rośliny wytwarzają je dla ochrony przed owadami. Takie pelargonie to niezwykle skuteczny odstraszacz komarów. Zresztą w tej roli sprawdzają się również „zwykłe” pelargonie rabatowe.

Podpowiadamy: Jak uprawiać pelargonie w gruncie

Czy wiecie, że pelargonie…

Poza dekoracją balkonów i ogrodów pelargonie mają też kilka mniej oczywistych zastosowań. Jak wspomniano – w wiele z nich skutecznie odstrasza owady. Ale olejki eteryczne zawarte w ich liściach sprawiają, że doskonale nadają się także do mieszanek zapachowych, czyli potpourri (używa się do nich suszonych liści). Odmiany o intensywnie pachnących liściach wykorzystuje się także w przemyśle perfumeryjnym.

Jadalne liście pelargonii znajdują też zastosowanie w kuchni. Cukiernicy dekorują nimi ciasta i torty. Są używane także do dań mięsnych i sałatek.

Liście pelargonii mają także pewne właściwości lecznicze – wyciągi z nich stosuje się w specyfikach przyspieszających gojenie ran, leczenie infekcji i schorzeń wątroby, a także – obniżanie gorączki.

Pamiętajmy też, że kwiaty pelargonii znakomicie wyglądają także w bukietach.

Polecamy: Rośliny, które odstraszają owady


Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pelargonium for Europe

Polecamy Ci również

Zobacz także