Pelargonie na balkon

1
Pelargonie
Pelargonie to prawdziwa ozdoba balkonowych i okiennych skrzynek.

Sprawdzone, łatwe w uprawie i kwitnące przez całe lato – pelargonie.

To niekwestionowane królowe letnich tarasów i balkonów. Na kilka lat zdetronizowały je surfinie, ale ponieważ pelargonie są bardziej odporne na wahania naszego klimatu i mniej kapryśne, bez trudu powróciły do łask.

Jak dbać o pelargonie?
Wszystkie pelargonie lubią stanowiska słoneczne, żyzną, próchniczą glebę i umiarkowane podlewanie. Aby bujnie kwitły, dobrze je zasilać odpowiednimi odżywkami. Na zimę trzeba je przenieść do chłodnego, przewiewnego i jasnego pomieszczenia oraz skrócić ich pędy. W lutym z sadzonek możemy łatwo otrzymać nowe okazy.
Pelargonie to niezwykłe rośliny, kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, jeśli zapewnimy im dostateczną ilość słońca i pokarmu. Ich kwiatostany, o czym często się zapomina, nadają się na kwiat cięty, a liście i płatki możemy suszyć na potpourri. Pelargonie wytwarzają kwiaty w kolorze białym, różnych odcieniach różu i czerwieni. Kwitną obficiej, jeśli regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany. Pojawiły się w sprzedaży odmiany pelargonii także o ozdobnych liściach.

Polecamy też: Pięknie kwitnące surfinie - na balkony i tarasyOdmiany pelargonii
  • Pelargonie rabatowe są najbardziej odporne na kapryśny klimat, tworzą zwarte kępy o wzniesionych pędach. Często nazywane są potocznie pasiastkami z powodu ciemnego paska występującego na okrągłym liściu pelargonii tej odmiany.
  • Pelargonie bluszczolistne polecane są do pojemników i koszy wiszących, ponieważ wytwarzają długie zwisające pędy. Ich kwiatostany są drobniejsze i delikatniejsze, ale za to ciekawie wybarwione.
  • Pelargonie angielskie są miej znane i wciąż niedoceniane w Polsce. A zasługują na uwagę, choćby dla swych drobnych, ale niezwykłych, bo dwukolorowych kwiatów, tworzących barwne kule. Cechą charakterystyczną pelargonii angielskich są ciemnozielone, piłkowane liście.
  • Pelargonie pachnące potocznie nazywane geraniami. Ostatnio stały się bardzo modne być może dlatego, że przy dużym nasłonecznieniu wydzielają niezwykle silny cytrynowy aromat. Głównym atutem pelargonii pachnących są ich efektowne liście, rzeczywiście przypominające pokrojem liście geranium.

To Cię zainteresuje: Geranium, zwane anginką. Jak je uprawiać i jakie ma właściwości

Oceń artykuł
4,82 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także