Pelargonie wcale nie muszą rosnąć tylko w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Można je także sadzić w gruncie. Podpowiadamy, jakie pelargonie wybrać na rabaty i jak o nie zadbać.
Pelargonie również w ogrodzie
Pelargonie to jeden z najważniejszych elementów każdej kompozycji balkonowej. Rośliny są niezwykle atrakcyjne, obficie i długo kwitną, nie są trudne w uprawie i dają wiele możliwości aranżacji. Pelargonie nie muszą jednak zdobić wyłącznie tarasów i balkonów, gdyż niektóre z nich znakomicie sprawdzają się także w ogrodzie. Można z nich tworzyć piękne dywany kwiatowe, ale też różnokolorowe kompozycje z innymi roślinami sezonowymi lub ożywiać z ich pomocą rabaty bylinowe.
Zobacz zdjęcia

Do uprawy w gruncie nadają się przede wszystkim pelargonie rabatowe. Pelargonie bluszczolistne oraz angielskie są zbyt delikatne na takie warunki.
Couleur - pixabay.com
Pelargonie uprawiane na rabatach lubią słońce, choć poradzą sobie także w półcieniu.
Dolvita108 - pixabay.com
Pelargonie najlepiej sadzić w żyznej i przepuszczalnej ziemi.
ElaSchm - pixabay.com
Pelargonie w ogrodzie lubią lekko wilgotne podłoże, ale zniosą także przejściową suszę.
JACLOU-DL - pixabay.com
Żeby pelargonie kwitły obficie i były zdrowe, warto usuwać przekwitłe kwiatostany.
JACLOU-DL - pixabay.com
Pamiętajmy też o regularnym zasilaniu roślin, najlepiej nawozem przeznaczonym dla pelargonii.
Katarzyna Laszczak
Do wyboru mamy wiele odmian pelargonii rabatowych, różniących się wielkością, a także ubarwieniem kwiatów i liści.
Katarzyna Laszczak
Pelargonii rabatowych nie lubią ślimaki, więc można je bezpiecznie sadzić nawet w regionach, gdzie są one problemem.
Virginie-l - pixabay.com
Przed przymrozkami pelargonie można przenieść do pojemników i przechować je w pomieszczeniu do następnego sezonu.
Webandi - pixabay.comJakie pelargonie sadzić na rabatach
Obecnie w uprawie spotyka się głównie trzy grupy odmianowe pelargonii: pelargonie bluszczolistne, pelargonie wielkokwiatowe nazywane też angielskimi oraz pelargonie rabatowe, wcześniej określane jako pasiaste. Do uprawy w ogrodzie nadaje się jednak tylko jedna z nich czyli mało wymagająca, odporna na zmienne warunki pogodowe i łatwa w uprawie pelargonia rabatowa, której sztywne, mocne pędy i elastyczne liście nie poddają się tak łatwo uszkodzeniom.
W gruncie znacznie gorzej poradzi sobie natomiast pelargonia bluszczolistna, której delikatne, kruche pędy bardzo łatwo mogą zostać połamane przez wiatr oraz najdelikatniejsza i najbardziej wymagająca ze wszystkich, pelargonia wielkokwiatowa (jest wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne i wymaga troskliwej pielęgnacji).
Dowiedz się więcej: Jak sadzić i pielęgnować pelargonie
Jakich warunków potrzebują pelargonie, uprawiane na rabatach
Pelargonie rabatowe jak sama ich nazwa wskazuje, na rabatach sprawdzają się natomiast bardzo dobrze. Najlepiej czują się na słonecznych, ciepłych stanowiskach oraz żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych glebach, ale poradzą sobie również w półcieniu i przetrwają krótkotrwałą suszę.
Dla pelargonii nie są też straszne letnie upały i wahania temperatur, nieco gorzej zniosą natomiast długotrwałe deszcze, powodujące u nich choroby grzybowe i gnicie liści oraz kwiatów.
Pielęgnacja pelargonii – o tym pamiętaj
Pelargonie rabatowe uprawiane w ogrodzie na dobrym stanowisku nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych należy:
- usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które szpecą i osłabiają roślinę, a także narażają ją na choroby grzybowe,
- podlewanie w czasie długotrwałej suszy,
- systematyczne nawożenie, najlepiej specjalnymi mieszankami nawozowymi przeznaczonymi dla pelargonii (zawierają podwyższoną ilość potasu, sprzyjającego obfitemu kwitnieniu oraz zestaw niezbędnych roślinom mikro i makroelementów).
Dzięki tym zabiegom pelargonie będą obficie i bujnie kwitnąć przez cały sezon, zdobiąc nasz ogród kolorowymi kwiatami.
Podpowiadamy: Z jakimi roślinami sadzić pelargonie - pomysły na udane połączenia
Cała gama odmian pelargonii rabatowych
Dobór odpowiednich roślin nie powinien być też zbyt trudny, gdyż obecnie na rynku dostępna jest cała gama ciekawych odmian, różniących się miedzy sobą pokrojem, wysokością, siłą wzrostu oraz barwą i kształtem kwiatów. Znajdziemy wśród nich pelargonie o białej, koralowej, różowej, czerwonej i bordowej barwie kwiatów, a także rośliny o kwiatach dwukolorowych (np. „White Splash”) lub pstrych (np. „Raspberry Ripple”).
Zdarzają się też odmiany o dekoracyjnych liściach jak np. „Mrs Pollock”, „Frank Headley” czy „Vancouver Centennial”. Dzięki temu w ogrodzie możemy stworzyć z nich piękny, wesoły, kolorowy dywan kwiatowy lub chłodną, elegancką kompozycję w biało-zielonych lub pastelowych barwach.
Co zrobić z pelargoniami po sezonie – zimowanie i rozmnażanie pelargonii
Niestety, z końcem sezonu, jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków, rośliny muszą opuścić ogród. Można potraktować je jako kwiaty sezonowe i późną jesienią usunąć z ogrodu podobnie jak jednoroczne aksamitki lub wykopać, umieścić w doniczkach i przenieść na zimę do chłodnego (temp. ok. 8-10ºC, nie więcej jednak niż 14°C), jasnego pomieszczenia, w którym będą mogły przejść okres spoczynku. Rośliny nie znoszą ujemnych temperatur, ale przechłodzenie w pomieszczeniu zimowym jest im potrzebne do obfitego kwitnienia w kolejnym roku.
Podpowiadamy też: Jak uprawiać kolorowe lantany na balkonie i w ogrodzie
Późnym latem (w drugiej połowie sierpnia) z roślin możemy też obrać sadzonki pędowe, które doskonale ukorzeniają się w wodzie. Po ukorzenieniu należy posadzić je do doniczek i przetrzymać do wiosny w takich samych warunkach, jak dorosłe egzemplarze. W kolejnym roku, po zahartowaniu i po minięciu wiosennych przymrozków, rośliny ponownie wysadza się do gruntu. Młode egzemplarze nie wymagają ciecia, jednak starszym warto skrócić pędy, co pobudzi je do lepszego krzewienia.