Pelargonie – jak je uprawiać na rabacie w ogrodzie i jakie pelargonie posadzić

0
Różowa pelargonia rabatowa
Pelargonie rabatowe, jak sama nazwa wskazuje, świetnie nadają się do uprawy w gruncie.

Pelargonie wcale nie muszą rosnąć tylko w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Można je także sadzić w gruncie. Podpowiadamy, jakie pelargonie wybrać na rabaty i jak o nie zadbać.

Pelargonie również w ogrodzie

Pelargonie to jeden z najważniejszych elementów każdej kompozycji balkonowej. Rośliny są niezwykle atrakcyjne, obficie i długo kwitną, nie są trudne w uprawie i dają wiele możliwości aranżacji. Pelargonie nie muszą jednak zdobić wyłącznie tarasów i balkonów, gdyż niektóre z nich znakomicie sprawdzają się także w ogrodzie. Można z nich tworzyć piękne dywany kwiatowe, ale też różnokolorowe kompozycje z innymi roślinami sezonowymi lub ożywiać z ich pomocą rabaty bylinowe.

Zobacz zdjęcia

Pelargonia rabatowa

Do uprawy w gruncie nadają się przede wszystkim pelargonie rabatowe. Pelargonie bluszczolistne oraz angielskie są zbyt delikatne na takie warunki.

Couleur - pixabay.com
Pelargonia na rabacie

Pelargonie uprawiane na rabatach lubią słońce, choć poradzą sobie także w półcieniu.

Dolvita108 - pixabay.com
Kolorowa pelargonia

Pelargonie najlepiej sadzić w żyznej i przepuszczalnej ziemi.

ElaSchm - pixabay.com
Pelargonia w ogrodzie

Pelargonie w ogrodzie lubią lekko wilgotne podłoże, ale zniosą także przejściową suszę.

JACLOU-DL - pixabay.com
Pelargonie w ogodzie

Żeby pelargonie kwitły obficie i były zdrowe, warto usuwać przekwitłe kwiatostany.

JACLOU-DL - pixabay.com
Pelargonie na rabacie ogrodowej

Pamiętajmy też o regularnym zasilaniu roślin, najlepiej nawozem przeznaczonym dla pelargonii.

Katarzyna Laszczak
Pelargonie w ogródku

Do wyboru mamy wiele odmian pelargonii rabatowych, różniących się wielkością, a także ubarwieniem kwiatów i liści.

Katarzyna Laszczak
Różowa pelargonia

Pelargonii rabatowych nie lubią ślimaki, więc można je bezpiecznie sadzić nawet w regionach, gdzie są one problemem.

Virginie-l - pixabay.com
Czerwona pelargonia rabatowa

Przed przymrozkami pelargonie można przenieść do pojemników i przechować je w pomieszczeniu do następnego sezonu.

Webandi - pixabay.com

Jakie pelargonie sadzić na rabatach

Obecnie w uprawie spotyka się głównie trzy grupy odmianowe pelargonii: pelargonie bluszczolistne, pelargonie wielkokwiatowe nazywane też angielskimi oraz pelargonie rabatowe, wcześniej określane jako pasiaste. Do uprawy w ogrodzie nadaje się jednak tylko jedna z nich czyli mało wymagająca, odporna na zmienne warunki pogodowe i łatwa w uprawie pelargonia rabatowa, której sztywne, mocne pędy i elastyczne liście nie poddają się tak łatwo uszkodzeniom.

W gruncie znacznie gorzej poradzi sobie natomiast pelargonia bluszczolistna, której delikatne, kruche pędy bardzo łatwo mogą zostać połamane przez wiatr oraz najdelikatniejsza i najbardziej wymagająca ze wszystkich, pelargonia wielkokwiatowa (jest wrażliwa na niekorzystne warunki atmosferyczne i wymaga troskliwej pielęgnacji).

Dowiedz się więcej: Jak sadzić i pielęgnować pelargonie

Jakich warunków potrzebują pelargonie, uprawiane na rabatach

Pelargonie rabatowe jak sama ich nazwa wskazuje, na rabatach sprawdzają się natomiast bardzo dobrze. Najlepiej czują się na słonecznych, ciepłych stanowiskach oraz żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych glebach, ale poradzą sobie również w półcieniu i przetrwają krótkotrwałą suszę.

Dla pelargonii nie są też straszne letnie upały i wahania temperatur, nieco gorzej zniosą natomiast długotrwałe deszcze, powodujące u nich choroby grzybowe i gnicie liści oraz kwiatów.

Pielęgnacja pelargonii – o tym pamiętaj

Pelargonie rabatowe uprawiane w ogrodzie na dobrym stanowisku nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych należy:

  • usuwanie przekwitłych kwiatostanów, które szpecą i osłabiają roślinę, a także narażają ją na choroby grzybowe,
  • podlewanie w czasie długotrwałej suszy,
  • systematyczne nawożenie, najlepiej specjalnymi mieszankami nawozowymi przeznaczonymi dla pelargonii (zawierają podwyższoną ilość potasu, sprzyjającego obfitemu kwitnieniu oraz zestaw niezbędnych roślinom mikro i makroelementów).

Dzięki tym zabiegom pelargonie będą obficie i bujnie kwitnąć przez cały sezon, zdobiąc nasz ogród kolorowymi kwiatami.

Podpowiadamy: Z jakimi roślinami sadzić pelargonie - pomysły na udane połączenia

Cała gama odmian pelargonii rabatowych

Dobór odpowiednich roślin nie powinien być też zbyt trudny, gdyż obecnie na rynku dostępna jest cała gama ciekawych odmian, różniących się miedzy sobą pokrojem, wysokością, siłą wzrostu oraz barwą i kształtem kwiatów. Znajdziemy wśród nich pelargonie o białej, koralowej, różowej, czerwonej i bordowej barwie kwiatów, a także rośliny o kwiatach dwukolorowych (np. „White Splash”) lub pstrych (np. „Raspberry Ripple”).

Zdarzają się też odmiany o dekoracyjnych liściach jak np. „Mrs Pollock”, „Frank Headley” czy „Vancouver Centennial”. Dzięki temu w ogrodzie możemy stworzyć z nich piękny, wesoły, kolorowy dywan kwiatowy lub chłodną, elegancką kompozycję w biało-zielonych lub pastelowych barwach.

Co zrobić z pelargoniami po sezonie – zimowanie i rozmnażanie pelargonii

Niestety, z końcem sezonu, jeszcze przed nastaniem pierwszych przymrozków, rośliny muszą opuścić ogród. Można potraktować je jako kwiaty sezonowe i późną jesienią usunąć z ogrodu podobnie jak jednoroczne aksamitki lub wykopać, umieścić w doniczkach i przenieść na zimę do chłodnego (temp. ok. 8-10ºC, nie więcej jednak niż 14°C), jasnego pomieszczenia, w którym będą mogły przejść okres spoczynku. Rośliny nie znoszą ujemnych temperatur, ale przechłodzenie w pomieszczeniu zimowym jest im potrzebne do obfitego kwitnienia w kolejnym roku.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać kolorowe lantany na balkonie i w ogrodzie

Późnym latem (w drugiej połowie sierpnia) z roślin możemy też obrać sadzonki pędowe, które doskonale ukorzeniają się w wodzie. Po ukorzenieniu należy posadzić je do doniczek i przetrzymać do wiosny w takich samych warunkach, jak dorosłe egzemplarze. W kolejnym roku, po zahartowaniu i po minięciu wiosennych przymrozków, rośliny ponownie wysadza się do gruntu. Młode egzemplarze nie wymagają ciecia, jednak starszym warto skrócić pędy, co pobudzi je do lepszego krzewienia.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także