Październik w ogrodzie

3
Jesień w ogrodzie

Październik w ogrodzie może być pracowity. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny mamy. W miesiącu tym trzeba wykopać bulwy, kłącza i cebulki roślin, które nie przetrwają zimy w gruncie, zakopczykować róże i winorośle. Przyciąć drzewa i krzewy. Nasz poradnik pokazuje, jak to zrobić.

Wykopywanie cebulek

Gdy pierwsze przymrozki uszkodzą liście roślin, wykopujemy cebule, bulwy i kłącza gatunków niezimujących w gruncie: dalii, mieczyków, fiołków alpejskich, frezji, tritonii, pacioreczników. Umieszczamy je w skrzynkach, podsuszamy. Przesypujemy korą, torfem lub trocinami.

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak wykopywać cebule kwiatów. Jak dbać o cebule

Kopczykowanie róż

Krzewy obsypujemy warstwą ziemi o wysokości 20 cm, osłaniamy nasady róż, a także trudno zimujących krzewów i szczepionych drzewek. Przysypujemy także przygięte do podłoża pędy róż pnących i piennych oraz winorośli deserowych. Można też użyć piasku, który ma tę zaletę, że nie zatrzymuje zbyt wiele wilgoci. Na szczególnie wrażliwe gatunki robimy chochoły ze słomy lub mat.

Przycinanie drzew i krzewów

Pędy rosnące skośnie należy przycinać prostopadle do osi lub ewentualnie lekko w skos od pąka, chodzi o to, aby rana powstała w skutek cięcia była jak najmniejsza. Pędy rosnące zupełnie pionowo lepiej będzie przyciąć pod skosem. Zwiększymy powierzchnię rany, ale w przypadku opadów woda będzie po skosie spływała szybciej.

 Polecamy poradnikJak przycinać drzewa i krzewy

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także