Papryka w doniczce – jak ją uprawiać, jakie odmiany wybrać i na co zwrócić uwagę

0
Papryka doniczkowa
Papryka bardzo dobrze udaje się w uprawie doniczkowej. Można ją uprawiać w mieszkaniach i na balkonach.

Możemy mieć własną paprykę, nawet nie mając ogrodu. Podpowiadamy, jak uprawiać paprykę w doniczce.

Papryka, obok pomidora i ogórka to jedno z naszych ulubionych warzyw letnich. Zwykle uprawiamy ją w ogrodzie lub kupujemy na targu, ale równie dobrze możemy wyhodować ją w donicy na balkonie lub tarasie. Taka uprawa jest wygodna i pozwala na własne zbiory warzyw nawet wtedy, gdy nie posiadamy ogrodu.

Oczywiście przed rozpoczęciem uprawy papryki, musimy poznać jej wymagania, gdyż tylko wtedy mamy szansę na sukces. Musimy też wiedzieć, jakie odmiany wybierać, bo część z nich jest tak wysoka i rozkrzewiona, że trudno będzie znaleźć dla nich miejsce na balkonie. Takie rośliny mogą też wymagać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych jak palikowanie czy ogławianie.

Podpowiadamy: Jak uprawiać paprykę w ogrodzie

Papryka, podobnie jak pomidor, należy do rodziny psiankowatych i posiada równie duże wymagania uprawowe, co jej kuzyn. Przede wszystkim oczekuje dużo słońca, ciepła i wilgoci, bo tylko wtedy będzie dobrze rosła i obficie plonowała. Jej rozsadę możemy wyprodukować samodzielnie z nasion (np. w domu na ciepłym parapecie), ale jeśli nie mamy takich możliwości, wiosną możemy też zaopatrzyć się w nią na pobliskim targu lub u producenta.

Jaką paprykę wybrać do uprawy doniczkowej

Do uprawy doniczkowej nie wybierajmy jednak roślin, które nam się podobają, ale poszukajmy takich, które poradzą sobie w doniczce i nie sprawią nam zawodu. Najlepiej jeśli będą to odmiany karłowe lub niskie, które nie zajmą dużo miejsca. Znajdziemy je zarówno wśród papryk ostrych i pikantnych (np. typu chili), jak i słodkich.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać imbir w doniczce

Do tych papryk ostrych należą m.in.:

 • „Peppino F1”,
 • „Dzwonek”,
 • „Koral”
 •  „Yvona”,

natomiast do papryk słodkich, takie odmiany jak m.in.:

 • „Poupila”,
 • „Hajduczek”,
 • „Mini Bell Red”,
 • „Mini Bell Chocolate”,
 • „Sweet Bite”,
 • „Artist”
 •  „Oda”.

Czy papryczki ozdobne są jadalne?

Co ciekawe, od dawna uprawiane przez nas w doniczkach kolorowe papryki ozdobne także są jadalne (na ogół mieszanka odmian), choć trzeba być ich wybitnym amatorem, gdyż mimo niewielkiego rozmiaru, mają bardzo ostry smak.

Nie należy też spożywać ich zaraz po zakupie w kwiaciarni czy markecie, gdyż nie wiemy, czym były podlewane i pryskane (takie rośliny mają przede wszystkim ładnie wyglądać, a nie dobrze smakować), a środki do ich pielęgnacji mogą być dla nas szkodliwe. 

Jak uprawiać paprykę w doniczce

Kiedy zdobędziemy rozsadę odpowiedniej papryki, wybierzmy dla niej dość dużą donicę i posadźmy ją w bardzo żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu, najlepiej specjalnie przeznaczonym do uprawy warzyw.

Jeśli rozpoczynamy uprawę wczesną wiosną, do czasu minięcia wiosennych przymrozków roślinę trzymajmy w mieszkaniu, gdyż jest wybitnie ciepłolubna i nie toleruje niskich temperatur.

Gdy na zewnątrz zrobi się już ciepło, możemy wystawić ją na balkon lub taras, wybierając osłonięte, słoneczne i ciepłe stanowisko (temp. preferowane przez paprykę to ok. 24-26°C w dzień i ok. 16-18°C w nocy). Ponieważ jednak pogoda w naszym kraju bywa kapryśna, może się zdarzyć, że nawet latem temperatury będą bliższe jesiennym chłodom niż letnim upałom, dlatego jeśli temperatura zacznie spadać do poziomu niższego niż 15°C, papryki warto osłonić na ten czas włókniną.

Polecamy: Warzywa, które rosną w ogrodzie zimą

Podlewanie papryki w doniczce

Oprócz ciepła i słońca, papryki potrzebują też wysokiej wilgotności powietrza i podłoża. Chcąc sprostać tym wymaganiom, powinniśmy ustawić w ich pobliżu pojemnik z wodą, a donicę umieścić na warstwie wilgotnych kulek keramzytu. Rośliny musimy też systematycznie i często, ale umiarkowanie podlewać tak, aby ziemia w ich doniczce stale była lekko wilgotna, ale nie mokra.

Papryka bardzo źle znosi suszę, ale nie lubi też zalania, dlatego dno donicy, w której rośnie musi posiadać otwory odpływowe. Warto je też wyłożyć warstwą drenażu (np. z kulek keramzytu).

Nawożenie papryki doniczkowej

Ostatnia ważna sprawa to nawożenie. Jeśli chcemy doczekać się pięknych, obficie owocujących roślin, musimy systematycznie je dokarmiać. Lepiej jednak nie wybierajmy do tego celu nawozów sztucznych, których składniki wraz sokami trafią do owoców, a potem na nasz talerz, lecz poszukajmy naturalnych nawozów organicznych, przeznaczonych dla warzyw lub wybierzmy tradycyjny biohumus.

Przeczytaj też: Jak zadbać o papryczki w doniczkach

 

Oceń artykuł
2,09 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także