Paprocie doniczkowe

2
Płaskla łosioroga zwana "rogami łosia"
Wśród paproci są odmiany, które z "typową paprotką" prawie się nie kojarzą. Należy do nich np. płaskla łosioroga.

Paprocie to wprawdzie rośliny poszycia leśnego, jednak w doniczkach są uprawiane od bardzo dawna. I choć nie możemy liczyć na kwiat paproci, to wiele odmian zaskakuje kształtami i dekoracyjnością liści. Radzimy, jak uprawiać paprocie w mieszkaniu.

Uprawa paproci doniczkowych
Paprocie doniczkowe nie są trudne w uprawie. Trzeba tylko pamiętać, żeby im zapewnić warunki zbliżone do naturalnych. Przede wszystkim jako rośliny leśne paprocie nie są przyzwyczajone do bezpośredniego działania promieni słonecznych. Dlatego trzeba zapewnić im miejsce jasne, o rozproszonym świetle lub półcieniste, natomiast nie można wystawiać ich bezpośrednio na słońce.

Kolejnym elementem jest wysoka wilgotność powietrza, niezbędna do prawidłowego wzrostu paproci. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pomieszczeniu nawilżacza lub spryskiwanie paproci wodą. Natomiast ziemia w doniczce nie powinna być mokra, ale stale wilgotna. Paprocie doniczkowe preferują próchniczą, lekko kwaśną glebą. W sprzedaży jest specjalna ziemia do paproci. Od wczesnej wiosny do jesieni paprocie należy zasilać sztucznym nawozem, ale trzeba uważać, by ich nie przenawozić. Niestety paprocie nie kwitną, natomiast wytwarzają zarodnie – wyglądające jak wypukłe kropki na spodniej części liści.

PrzeczytajPaprocie jako ozdoba ogrodu 

Gatunki paproci doniczkowych
Jedną z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych jest nefrolepis – występujący w kilku odmianach (np. wyniosły lub sercolistny). Jednak nie jest to jedyna paproć, które możemy uprawiać w domu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych odmian:

  • Microsorium musifolium – w literaturze anglojęzycznej zwana krokodylem – o jasnozielonych niepodzielonych liściach; inną odmianą jest Microsorium diversifolium o lśniących, ciemnozielonych liściach;
  • adiantum klinowate (Adiantum raddianum) – bardzo efektowne, jednak wymaga starannego podlewania – nie znosi przesuszenia;
  • Humata tyermanii – ma ciemnozielone, strzępiaste liście;
  • płaskla łosioroga (Platycerium bifurcatum) - to paproć zwana popularnie „rogami łosia”;
  • zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus )– wyjątkowo dekoracyjna i okazała;
  • orliczka kreteńska (Pteris cretica) – jej odmiany mogą mieć liście o różnych odcieniach zieleni oraz dwukolorowe.

Polecamy też: Jak uprawiać gerbery doniczkowe i co robić, żeby kwitły

 

 

 

Oceń artykuł
3,95 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także