Paprocie doniczkowe

Paprocie to wprawdzie rośliny poszycia leśnego, jednak w doniczkach są uprawiane od bardzo dawna. I choć nie możemy liczyć na kwiat paproci, to wiele odmian zaskakuje kształtami i dekoracyjnością liści. Radzimy, jak uprawiać paprocie w mieszkaniu.

Uprawa paproci doniczkowych
Paprocie doniczkowe nie są trudne w uprawie. Trzeba tylko pamiętać, żeby im zapewnić warunki zbliżone do naturalnych. Przede wszystkim jako rośliny leśne paprocie nie są przyzwyczajone do bezpośredniego działania promieni słonecznych. Dlatego trzeba zapewnić im miejsce jasne, o rozproszonym świetle lub półcieniste, natomiast nie można wystawiać ich bezpośrednio na słońce. Kolejnym elementem jest wysoka wilgotność powietrza, niezbędna do prawidłowego wzrostu paproci. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w pomieszczeniu nawilżacza lub spryskiwanie paproci wodą. Natomiast ziemia w doniczce nie powinna być mokra, ale stale wilgotna. Paprocie doniczkowe preferują próchniczą, lekko kwaśną glebą. W sprzedaży jest specjalna ziemia do paproci. Od wczesnej wiosny do jesieni paprocie należy zasilać sztucznym nawozem, ale trzeba uważać, by ich nie przenawozić. Niestety paprocie nie kwitną, natomiast wytwarzają zarodnie – wyglądające jak wypukłe kropki na spodniej części liści.

PrzeczytajPaprocie jako ozdoba ogrodu 

Gatunki paproci doniczkowych
Jedną z najbardziej popularnych gatunków paproci doniczkowych jest nefrolepis – występujący w kilku odmianach (np. wyniosły lub sercolistny). Jednak nie jest to jedyna paproć, które możemy uprawiać w domu. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych odmian:
Microsorium musifolium – w literaturze anglojęzycznej zwana krokodylem – o jasnozielonych niepodzielonych liściach; inną odmianą jest Microsorium diversifolium o lśniących, ciemnozielonych liściach;Adiantum raddianum
– adiantum klinowate – bardzo efektowne, jednak wymaga starannego podlewania – nie znosi przesuszenia;
Humata tyermanii – ma ciemnozielone, strzępiaste liście;
Platycerium bifurcatum –  płaskla łosioroga, zwana popularnie „rogami łosia”;
Asplenium nidus – zanokcica gniazdowa – wyjątkowo dekoracyjna i okazała;
Pteris cretica – orliczka kreteńska – jej odmiany mogą mieć liście o różnych odcieniach zieleni oraz dwukolorowe.

Oceń artykuł
3,89 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: bhg.com

Polecamy Ci również

Zobacz także